Home Aktualności Już 100 pacjentów skorzystało z robota w szczecińskim szpitalu
AktualnościEkologia i zdrowie

Już 100 pacjentów skorzystało z robota w szczecińskim szpitalu

26

Setną operację z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzili w czwartek zabiegowcy ze Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. System chirurgii robotycznej kupiony za 15 mln zł działa w SPWSZ od marca br. Najliczniejszą grupą pacjentów operowanych z pomocą robota są mężczyźni chorujący na raka prostaty.

 

Z robotem da Vinci najwięcej pracował zespół urologiczny, którego członkowie najszybciej ukończyli specjalistyczne szkolenia. Pierwsza operacja robotyczna odbyła się w SPWSZ 5 marca 2024 – tego dnia 73-letniemu pacjentowi usunięto gruczoł krokowy zaatakowany przez nowotwór. Od tamtej pory prostatektomie z wykorzystaniem da Vinci urolodzy wykonali już 69 razy. Ponadto, zespół przeprowadził też 11 cystektomii (usunięcie pęcherza moczowego) i 8 organooszczędnych resekcji guzów nerek.

–  Warto odnotować rozszerzający się zakres zabiegów, które oferujemy pacjentom – mówi dr hab. Artur Lemiński, operator systemu da Vinci i lekarz kierujący oddziałem urologii ogólnej i onkologicznej SPWSZ. – Wciąż poruszamy się przede wszystkim we wskazaniach onkologicznych, ale wykonujemy już właściwie pełne portfolio urologicznych zabiegów robotowych. Mam na myśli radyklaną prostatektomię, czyli usunięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, usunięcie pęcherza moczowego z przyczyn onkologicznych z wytworzeniem jelitowego odprowadzenia moczu oraz radykalne usunięcie guza nerki. Te trzy zabiegi stanowią podstawowe filary w chirurgii robotowej w urologii.

Jedną z pacjentek, która w ostatnim czasie przeszła operację wycięcia guza nerki z pomocą robota była Pani Anna.

– Dowiadywałam się, że ten sposób jest bardziej precyzyjny, więc to dla mnie lepiej – mówiła dzień po operacji. – Czuję się świetnie, już sama chodzę, mam zdjęty dren, zostały tylko opatrunki. Jestem zmęczona, ale czuję się bardzo dobrze. Mogłabym już iść do domu.

Szybszy powrót do sprawności po zabiegu, a więc i krótsza hospitalizacja to jedne z wielu zalet użycia systemu robotycznego. W SPWSZ czas hospitalizacji pacjentów urologicznych operowanych robotycznie w porównaniu z zabiegami laparoskopowymi skrócił się o ponad 1,5 dnia i wynosi obecnie średnio 3,5 dnia – licząc od przyjęcia do wypisu.

– Niebawem rozszerzy się zakres lekarzy urologów, którzy zajmować się będą chirurgią robotową wraz ze mną – dodaje dr hab. Artur Lemiński. – To pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo nowy zespół robotowy oznacza mniejsze zmęczenie pierwszego zespołu, a dla pacjentów jeszcze krótszą kolejkę do tego typu zabiegów w naszym szpitalu. Gdyby pacjent dzisiaj przyszedł z kompletem badań niezbędnych do radykalnej prostatektomii, bylibyśmy w stanie zoperować go jeszcze we wrześniu.

Urolodzy nie są jedynym zespołem pracującym z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim. Kolejnymi specjalistami są chirurdzy, którzy w ramach istniejącego w SPWSZ Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego operują pacjentów mierzących się z tym typem nowotworu. Operacji robotycznych u chorujących na raka jelita grubego odbyło się w SPWSZ łącznie 12. W planach są kolejne, do których pacjenci są już przygotowywani.

– Mamy już dużo większe doświadczenie niż jeszcze kilka miesięcy temu, skraca się nam czas zabiegu, bardziej orientujemy się w polu – mówi lek. Paweł Szakoła, operator systemu da Vinci, chirurg z oddziału chirurgii ogólnej i transplantacyjnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej SPWSZ. – Już po pierwszych dziesięciu operacjach widzimy dużą różnicę, a kolejne są w planach.

Wśród licznych zalet operacji wykonywanych z pomocą systemu da Vinci wymienia się m.in. lepszą widoczność pola operacyjnego, większy zakres możliwych ruchów ramion robota w porównaniu do ludzkich rąk, większą precyzję, krótszy czas hospitalizacji pacjenta, mniejszą utratę krwi, szybszy powrót do sprawności, minimalizację bólu pooperacyjnego.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie kupił robota da Vinci pod koniec 2023 roku za blisko 15 mln zł. Model finansowania sprzętu z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego był możliwy m.in. dzięki wsparciu inicjatywy przez marszałka województwa.

– Gratulacje i podziękowania dla zespołu medycznego za liczbę wykonanych zabiegów. Nabycie robota okazało się strzałem w „10”. Jak widać urządzenie pracuje na pełnych obrotach ratując ludzkie zdrowie i życie – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Powiązane artykuły

Aktualności

Kiedy fala kulminacyjna dotrze do Szczecina? Czy mieszkańcy są bezpieczni?

Wielka woda dociera do kolejnych miejscowości. Fala wezbraniowa za około półtora tygodnia...

AktualnościKultura

„Nie twoja kolej, kochanie” – nowy micromusical ma dzisiaj swoją prapremierę w Teatrze Małym

Już dzisiaj Teatr Mały szykuje swoją pierwszą premierę w nowym sezonie teatralnym...

Aktualności

Najpopularniejszy w Szczecinie kiermasz ogrodniczy wraca na Wały Chrobrego

W najbliższy weekend Wały Chrobrego po raz kolejny wypełnią się drzewkami i...

AktualnościKulturaLifestyle

Oj, będzie się działo! Taki będzie ostatni weekend lata w Szczecinie

To ostatni weekend lata, a Szczecin przygotował dla mieszkańców i turystów wyjątkowe...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com