Home Aktualności 14 000 par niebezpiecznego obuwia
Aktualności

14 000 par niebezpiecznego obuwia

247

Zachodniopomorscy funkcjonariusze KAS z Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw Oddziału Celnego w Szczecinie zatrzymali do kontroli kontener z blisko 14 tysiącami par obuwia. Buty miały trafić do odbiorcy z terenu województwa śląskiego (powiat katowicki). Wstępna rewizja kontenera potwierdziła podejrzenia funkcjonariuszy. Brak odpowiedniego oznakowania obuwia jak i specyficzny zapach, który dało się wyczuć po otwarciu kontenera sugerowały, obuwie nie spełnia norm bezpieczeństwa towaru.

Oddział celny wydał decyzję zawieszającą dopuszczenie do obrotu towaru. Zawiadomiliśmy również Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który uznał za konieczne przeprowadzenie badań laboratoryjnych próbek obuwia pod kątem obecności substancji zakazanych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników. Badania części z zatrzymanego obuwia przeprowadzone w laboratorium celnym potwierdziły niezgodność pod względem zawartości ołowiu z wymogami prawa, tym samym jako produkt niebezpieczny nie mógł zostać dopuszczony do obrotu.

Pozostała partia obuwia w kontenerze nie spełniała obowiązujących wymagań z uwagi na brak odpowiedniego oznakowania i oznaczenia materiałów, z których towar został wykonany. W przypadku braku odpowiedniego oznakowania możliwe jest przeprowadzenie działań naprawczych i odpowiednie oznakowanie obuwia. Natomiast w przypadku części towaru, w której składzie stwierdzono przekroczone normy zawartości ołowiu, importer może złożyć wniosek o zniszczenie towaru bądź odesłać towar do nadawcy.

Powiązane artykuły

Aktualności

Dronem podczas The Tall Ship Races nie polatasz

Drony i inne jednostki latające nie będą mogły latać podczas The Tall...

Aktualności

Zatrzasnęła kluczyki i dziecko w aucie

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny dzień,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

AktualnościSport

Młodzież wyrusza na regaty The Tall Ships’ Races. Początek żeglarskiej przygody już w sobotę

Już w sobotę, 20 lipca Młodzieżowa Reprezentacja Szczecina na Regaty The Tall...