Home Sport 12 wyróżnionych trenerów
Sport

12 wyróżnionych trenerów

161

Pierwszego lutego 2023 roku odbyło się pierwsze głosowanie na trenera miesiąca w plebiscycie Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Związkowcy chwalą akcję i zapowiadają jej kontynuację.

 

– Kto jest dobrym trenerem? Spytał mnie kiedyś wspaniały człowiek i wychowawca młodzieży ś.p. Włodzimierz Obst. Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć – mówi Maciej Mateńko, prezes ZZPN. – Trenera seniorów rozlicza się głównie z wyników, ale już w piłce dziecięcej, nie są one istotne. Konkurs na TRENERA MIESIĄCA ma na celu pokazać zaangażowanie, pasję, empatię i inne cechy ludzi poświęcających się tej pracy. Już sama nominacja ma stanowić wyróżnienie dla trenerów, a głosowanie, jak to bywa w tego typu konkursach, to element rywalizacji i popularności danej osoby – tłumaczył rok temu pomysł utworzenia plebiscytu prezes ZZPN.

Za nami już dwanaście głosowań na trenerów poszczególnych miesięcy. Od stycznia do grudnia udało się wyróżnić dwunastu szkoleniowców z regionu. Żaden trener nie wygrał statuetki dwukrotnie, choć w kilku przypadkach nazwiska nominowanych się powtarzały. Czterech trenerów w ciągu roku otrzymało dwie nominacje w naszym plebiscycie: Jakub Bogdanowicz (luty i październik), Marcin Lis (maj i listopad), Łukasz Korszański (kwiecień i grudzień) oraz Mariusz Bernach (marzec i grudzień). Z tej czwórki statuetka trafiła tylko do Marcina Lisa. Trener Jezioraka Szczecin wygrał głosowanie w maju.

– Już sama nominacja w danym miesiącu ma być wyróżnieniem dla każdego trenera. W każdym miesiącu głosy na nominowanych trenerów oddają setki, a nawet tysiące osób, co bardzo nas cieszy – mówi prezes Mateńko.

Zaangażowanie piłkarskiego środowiska w głosowanie na Facebooku jest ogromne, a wszystkie kandydatury cieszą się bardzo dużym poparciem. Plebiscyty w mediach społecznościowych mają to do siebie, że ktoś z bardziej popularnym nazwiskiem ma większe szanse na zwycięstwo, ale u nas rozstrzygnięcia często były zaskakujące.

– Mówimy, że tu nominowany jest trener ze Szczecina, duża aglomeracja, do tego znane nazwisko, więc pewnie wygra, a okazuje się, że wygrywają trenerzy z mniejszych miejscowości – komentuje Maciej Mateńko.

Dla przykładu: w czerwcu zwyciężył będący na starcie trenerskiej kariery Tomasz Trela z Masovii Maszewo, choć za konkurentów miał m.in. Pawła Ozgę (wtedy rezerwy Pogoni Szczecin) i Arkadiusza Jarymowicza (wtedy Vineta Wolin).

Plebiscyt trwa nieprzerwanie, każdego miesiąca, nawet gdy w oficjalnych rozgrywkach trwa przerwa. Wtedy wśród nominacji przyjmowany jest pewien klucz np. w lipcu i sierpniu nominowani byli trenerzy, którzy wyróżniali się pracą w grupach młodzieżowych, a w szczególności przy rozgrywkach o Puchar Tymbarku.

Trenerów do plebiscytu może zgłosić każdy. Wystarczy na adres ws@zzpn.pl wysłać maila z uzasadnieniem swojej nominacji. Już za kilka dni ZZPN zaprezentuje nominacje za styczeń 2024.

Zwycięzcy plebiscytu w 2023 roku:
Styczeń – Tomasz Brzozowski (Okręt Szczecin)
Luty – Tomasz Bielecki (GKS Kołbacz)
Marzec – Mateusz Maciejewski (Mierzynianka Mierzyn)
Kwiecień – Łukasz Pietras (Klon Krzęcin)
Maj – Marcin Lis (Jeziorak Szczecin)
Czerwiec – Tomasz Trela (Masovia Maszewo)
Lipiec – Michał Boderek (UKS AP Szczecinek)
Sierpień – Daniel Świrski (Allsport Pełczyce)
Wrzesień – Dariusz Znajewski (Mewa Resko)
Październik – Krystian Mural (Gwardia II Koszalin)
Listopad – Adam Leśniak (Gavia Choszczno)
Grudzień – Krzysztof Sobieszczuk (Wybrzeże Rewalskie Rewal)

 

Źródło: ZZPN.pl

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Ostatnie przygotowania i ruszają na regaty. Zbliża się finał The Tall Ships Races

Trwają przygotowania załóg i jednostek do wypłynięcia na tegoroczne regaty The Tall...

Sport

Klęska! Marzenia o złocie mocno się oddaliły

Komplet publiczności na Netto Arenie i niesamowita atmosfera… tylko zabrakło w tym...

Sport

Ze Szczecina przez Legię do Udinese

Nowym trenerem Udinese, klubu z Serie A, będzie Kosta Runjaić, który w...

SportAktualności

Miała być feta, był najgorszy mecz finału

Kibice byli gotowi do świętowania. Gotowi byli również przedstawiciele ligi. Najmniej przygotowani...