Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości poprzez zabarwienie wody na zielono. Barwnik nie zagraża środowisku jednak nienależny pić zabarwionej wody.
Do wykrycia przecieków w sieci ciepłowniczej używa się środka o nazwie Fluoresceina RM 200%. Nie zagraża on środowisku, jednak ma charakterystyczny zielony kolor. Jak mówi rzeczniczka SEC Danuta Misztal:
– Barwienie wody pozwala w szybki sposób zlokalizować, gdzie występuje uszkodzenie w węźle cieplnym. Gdy ciepła woda i ogrzewanie docierają do naszych domów, woda z sieci ciepłowniczej nie miesza się z wodą wodociągową. To dwa odrębne systemy. Jeżeli w węźle cieplnym system jest nieszczelny, dochodzi do wymieszania się wody. Nie jest to korzystne ani dla użytkowników, ani dla nas jako firmy, z uwagi na korozję, która może w następstwie występować. Wynika to z odmineralizowania wody w sieci ciepłowniczej.
Tym samym zabarwienie wody może sugerować uszkodzenie wymiennika w węźle cieplnym. Taka sytuacja powinna być raczej rzadkością, a zielona woda nie powinna niepokoić mieszkańców. Co jednak należy zrobić, gdy w naszym kranie poleci zielona woda?
– Jeżeli zauważymy zieloną wodę, nie korzystajmy z niej. Nie jest ona szkodliwa, natomiast jest to jednak substancja chemiczna. Najlepiej skontaktować się z nami (SEC) lub z pogotowiem ciepłowniczym. Jednocześnie możemy powiadomić zarządcę miejsca, w którym mieszkamy, gdyż wszyscy zarządcy zostali poinformowani o możliwości występowania zielonej wody – informuje Danuta Misztal.
Dużym prawdopodobieństwem jest to, że zielonej wody nie zobaczymy wcale. Sytuacja powinna być rzadkością, jednak z racji, że do zabarwienia doszło dzisiaj, może ono wystąpić w późniejszym czasie. Wstępnie zielona woda powinna zniknąć w ciągu tygodnia. Nie wykluczone, że akcja barwienia wody jeszcze się powtórzy. Aby upewnić się, że sieć jest szczelna, barwienie może potrwać do ok. miesiąca.
W razie występowania zielonej wody podajemy numer do SEC, Biura Obsługi Klienta:91 450 99 99.