Home Aktualności Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 
Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

286

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości poprzez zabarwienie wody na zielono. Barwnik nie zagraża środowisku jednak nienależny pić zabarwionej wody. 

 

Do wykrycia przecieków w sieci ciepłowniczej używa się środka o nazwie Fluoresceina RM 200%. Nie zagraża on środowisku, jednak ma charakterystyczny zielony kolor. Jak mówi rzeczniczka SEC Danuta Misztal:

– Barwienie wody pozwala w szybki sposób zlokalizować, gdzie występuje uszkodzenie w węźle cieplnym. Gdy ciepła woda i ogrzewanie docierają do naszych domów, woda z sieci ciepłowniczej nie miesza się z wodą wodociągową. To dwa odrębne systemy. Jeżeli w węźle cieplnym system jest nieszczelny, dochodzi do wymieszania się wody. Nie jest to korzystne ani dla użytkowników, ani dla nas jako firmy, z uwagi na korozję, która może w następstwie występować. Wynika to z odmineralizowania wody w sieci ciepłowniczej.

Tym samym zabarwienie wody może sugerować uszkodzenie wymiennika w węźle cieplnym. Taka sytuacja powinna być raczej rzadkością, a zielona woda nie powinna niepokoić mieszkańców. Co jednak należy zrobić, gdy w naszym kranie poleci zielona woda?

– Jeżeli zauważymy zieloną wodę, nie korzystajmy z niej. Nie jest ona szkodliwa, natomiast jest to jednak substancja chemiczna. Najlepiej skontaktować się z nami (SEC) lub z pogotowiem ciepłowniczym. Jednocześnie możemy powiadomić zarządcę miejsca, w którym mieszkamy, gdyż wszyscy zarządcy zostali poinformowani o możliwości występowania zielonej wody – informuje Danuta Misztal.

Dużym prawdopodobieństwem jest to, że zielonej wody nie zobaczymy wcale. Sytuacja powinna być rzadkością, jednak z racji, że do zabarwienia doszło dzisiaj, może ono wystąpić w późniejszym czasie. Wstępnie zielona woda powinna zniknąć w ciągu tygodnia. Nie wykluczone, że akcja barwienia wody jeszcze się powtórzy. Aby upewnić się, że sieć jest szczelna, barwienie może potrwać do ok. miesiąca. 

W razie występowania zielonej wody podajemy numer do SEC, Biura Obsługi Klienta:91 450 99 99.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dawcy szpiku nadal poszukiwani! Zostań Bliźniakiem Patrycji ze Szczecina!

Swojego bliźniaka genetycznego nadal poszukuje Patrycja ze Szczecina. Wolontariusze fundacji oraz przyjaciele...

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Aktualności

„Zbyt miła obsługa” i „zbyt intensywne światło”: znamy wyniki testów Fabryki Wody

Testy zakończone, czas na podsumowanie. Jaka jest Fabryka Wody w opinii osób,...

Aktualności

Zamkną dla ruchu dwie ulice

Przebudowa ulic w ramach projektu związanego z modernizacją układu drogowego na północy...