Ostatni weekend kalendarzowej zimy przyniesie nie tylko chmury i trochę słońca, ale przede wszystkim lawinę atrakcyjnych wydarzeń. To idealna okazja, by zrelaksować się i naładować energię po intensywnym tygodniu!
Piątek, 14 marca
- 18:00 – Spotkanie z Moniką Kołacz: „Przełomy na prowincji”, Stara Rzeźnia
- Projekt „Przełomy na prowincji” odnosi się do przełomowych dla współczesnej historii naszego kraju wydarzeń szczecińskich, które odzwierciedlały tendencje niezadowolenia, ale też w istotny sposób przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności po latach komunistycznego reżimu. Autorkę interesowała recepcja tych istotnych zdarzeń politycznych w gminie Dobra (powiat policki) – leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Pomorza Zachodniego, w miejscowościach, które obecnie są „sypialniami” Szczecina, a w okresie istnienia PRL były typowymi wioskami pomorskimi, zasiedlonymi po II wojnie światowej przez przybyszów z głębi kraju oraz Kresów.
- 18:30 – VESPA + Headless – koncert premierowy nowej płyty, Hala Odra
- Najnowsza płyta zespołu Vespa pt. „Fascynujący Świat Os” ukazała się już 13 stycznia 2025 nakładem Saint Herring Records. Vespa, będąc najdłużej działającym i najbardziej rozpoznawalnym zespołem ska/swing w kraju, rozpoczyna tym wydawnictwem huczne obchody 30-lecia swojego istnienia. Premierowy materiał to 12 utworów utrzymanych w klimacie ukochanych przez nich jamajskich rytmów takich jak ska, early reggae czy rocksteady, choć nie zabraknie tu wycieczek w rejony calypso, rockabilly, swingu czy northern soulu.
- 19:00 – „Na rauszu”, Teatr Współczesny
- To nie jest opowieść o pijaństwie. To opowieść o zmaganiu z życiem, które zaczyna tracić smak. To nie jest opowieść o pijaństwie. To opowieść o przyjaźni. O tym, jak na nowo odnaleźć sens, jak odzyskać miłość i obudzić w sobie radość i beztroskę. To w końcu opowieść o czwórce przyjaciół, którym wydaje się, że aby to wszystko osiągnąć, wystarczy jedynie pół promila.
- 19:00 – Moc kobiet: Paulina Potocka i Ewa Stasiewicz, GOKSiR Przecław
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza 14 marca 2025 r. na kolejną odsłonę kobiecej sceny stand-up’owej. Tym razem pod hasłem „Moc kobiet” swoje programy zaprezentują Paulina Potocka i Ewa Stasiewicz.
- 19:00 – Szczecin Jazz 2025: Piotr Wojtasik Quintet feat. Anna Maria Jopek, Teatr Polski
- Współpraca Anny Marii Jopek i Piotra Wojtasika to wyjątkowe połączenie dwóch artystycznych osobowości. Ich wspólna droga rozpoczęła się w 2019 roku podczas Wodecki Twist Festival, gdzie Wojtasik przygotował aranżacje utworów Zbigniewa Wodeckiego. Wkrótce potem artyści kontynuowali współpracę w projekcie „Przestworza”, który pod kierownictwem Wojtasika ukazał nowe oblicze twórczości Jopek.
- 19:15 – Filmy z autorskimi narracjami: „Wilczyca”, Kino Pionier 1907
- Romantyczny film grozy Marka Piestraka z akcją umiejscowioną w polskich realiach XIX wieku. Jest to posępna historia Maryny (Iwona Bielska), kobiety która z powodu odtrącenia przez męża (Krzysztof Jasiński) sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się magią, a po śmierci wcieliła się w hrabinę Julię i w wilczycę. Maryna miała za złe małżonkowi, że kiedyś ją odtrącił, unikał przebywania w domu, nazwał suką.
- 20:00 – Niech żyje miłość: 11. urodziny Jackpot feat. Marcin Matecki, Jazzment Klub
- Od jedenastu już lat Katarzyna i Maciej Kazubowie grają na wielu polskich scenach… i w życiu prywatnym. Świętuj z nimi miłość, przyjaźń, dobre słowa i pozytywną energię.
- 20:30 – PKO BP Ekstraklasa: Pogoń Szczecin – Cracovia, Stadion Miejski im. Floriana Krygiera
- Po bezbarwnym remisie ze Śląskiem Wrocław „Portowcy” mają szansę na to, aby zdobyć kolejne 3 punkty i przy odrobinie szczęścia poprawić swoje notowania w tabeli.
- 22:00 – „Hrabiny przodem”, Teatr Polski
- Hrabiny powracają. Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Będzie zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
Sobota, 15 marca
- 9:00, 10:30, 12:00 – „Raniutto”, Filharmonia
- Warsztaty „Raniutto” stały się wręcz kultową aktywnością sobotnich poranków w Filharmonii. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami nie tylko uczestniczą w warsztatach, ale również sami je tworzą. To okazja, by przyjrzeć się instrumentom z bliska, spędzić czas w gronie innych małych melomanów, a przede wszystkim: ulec terapeutycznej mocy muzyki. Warsztaty „Raniutto” wpływają na wszystkie obszary rozwoju dziecka, a szczególnie na emocjonalny, społeczny i intelektualny. Uczestnicy warsztatów – dzieci i opiekunowie – mogą poddać się dźwiękom żywej muzyki, w którą wsłuchują się poprzez zabawę.
- 11:00 – Targi Dobry Design, TRAFO
- Targi Dobry Design (TDD) to jedno z najciekawszych w kraju wydarzeń promujących niezależny polski design. Już od dekady łączą sztukę z modą i rzemiosłem, zapewniając odpowiedzialne zakupy w kameralnej atmosferze, konsekwentnie unikając masowości. Jest to raj dla tych, którzy lubią wyrażać siebie poprzez niebanalny styl, dekorować przestrzeń designerskimi ozdobami czy sprawiać oryginalne prezenty, a przy tym wspierać polskich producentów.
- 14:30 – „Kolory”, Teatr Lalek Pleciuga
- Wiecie, że kolory mają nie tylko barwę, ale też zapach, smak i dotyk? Czasami bywają̨ radosne, a innym razem mają fochy. Można je smakować i odczuwać. Używać ich jako kluczy do otwierania najodleglejszych zakątków wyobraźni.
Interaktywny spektakl „Kolory” jest inspirowany książką „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat barw. To nie tylko magiczna przeprawa przez świat odczuwany różnymi zmysłami, ale także okazja do rozmowy na temat piękna różnorodności.
- 15:00 – Filmy z autorskimi narracjami: „Trzeba zabić tę miłość”, Kino Pionier 1907
- Dzieje spontanicznej miłości dwojga maturzystów – rzeczowej i odpowiedzialnej dziewczyny i słabego, lekkomyślnego chłopca. Ich uczucie nie wytrzymuje próby: ambitna Magda (Jadwiga Jankowska-Cieślak) zrywa z niespełniającym nadziei partnerem Andrzejem (Andrzej Malec), z którym nie dostała się na studia. Ona podejmuje pracę w szpitalu jako salowa, by zdobyć brakujące punkty, on początkowo nie może znaleźć pracy. Kiedy zamieszkali razem w sublokatorskim pokoiku, okazało się, że Andrzej zdobył go dzięki romansowi z żoną swego szefa oraz kradzieży ikony. Szef domaga się jej zwrotu albo pieniędzy. Andrzej uzyskuje przebaczenie Magdy, ale szybko wychodzi na jaw, że zjawił się u dziewczyny tylko po to, by zabrać pieniądze z ich wspólnej kasetki. Magda przeprowadza się do ojca, który ożenił się z dziewczyną niewiele starszą od córki.
- 16:00, 19:00 – „Oszuści”, Nowa Dekadencja
- Michelle i Allen są ze sobą już dwa lata. Oboje mają wątpliwości, czy spędzić ze sobą resztę życia. Zwracają się po radę do swoich rodziców. Czy mogą spodziewać się szczerej odpowiedzi? W ramach zacieśniania więzi organizują kolację, podczas której wszyscy mają się lepiej poznać. Ten wieczór wywróci ich życie (lub życie trzech par) do góry nogami.
- 16:00, 19:30 – Spotkania Teatralne z Teatrem Polonia: „Pogo”, Teatr Polski
- Monodram na podstawie książki reporterskiej „Pogo”, uznawanej za jedną z najwybitniejszych w tym gatunku w ostatnich latach w Polsce (właśnie znalazła się ona w finale prestiżowej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego). Jej autor Jakub Sieczko, to lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, który przez sześć lat pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym. A jego książkowy bohater nie owija w bawełnę: „Mam o Grochowie nakłamane. Czasem myślę, że żyją tu tylko stare kobiety i pijani mężczyźni w średnim wieku”. Dlatego pewnie recenzentka „Polityki” pisała: „Sieczko bardzo się stara odrzeć zawód ratownika medycznego z bohaterstwa i sprowadzić na ziemię widzów sensacyjno-ckliwych szpitalnych seriali (…). Z jakim efektem? Paradoksalnie – odwrotnym”.
Weekend pod znakiem monodramów w Teatrze Polskim. Przed nami Spotkania Teatralne z Teatrem Polonia
- 17:30 – Kino w DK „Krzemień”: „Wybraniec”, DK Krzemień
- Kochający zwycięstwa, władzę i wielkie pieniądze, wpływowy adwokat Roy Cohn (Jeremy Strong) trzęsie światem nowojorskich elit. Pewnego dnia spotyka młodego biznesmena Donalda Trumpa (Sebastian Stan), który marzy o zrewolucjonizowaniu rynku nieruchomości. Prawnik bierze go pod swoje skrzydła i uczy nowego protegowanego, jak za pomocą wszystkich, nawet najbardziej wyrachowanych, metod grać o najwyższą stawkę i osiągać upragnione cele. Z początku nieporadny i naiwny chłopak szybko okazuje się być pojętnym uczniem, a jego radykalna metamorfoza zaskakuje wszystkich, nawet jego mistrza.
- 18:00 – Bass Planet 2025, Netto Arena
- Spotkamy się już 15 marca 2025, by po raz kolejny poczuć ten klimat i energię, które tak kochacie! Wydarzeniu w 2025 roku towarzyszą wyjątkowe okoliczności, więc spodziewajcie się prawdziwych fajerwerków. 12 godzin na dwóch scenach w szczecińskiej hali Netto Arena – to będzie prawdziwe święto dla wszystkich fanów muzyki elektronicznej!
- 19:00 – „Traviata”, Opera na Zamku
- Dzieje kurtyzany Violetty, znajdującej po raz pierwszy w życiu prawdziwą miłość i odtrąconej, a jednocześnie śmiertelnie chorej, poruszają publiczność operową od ponad półtora stulecia.
- 19:00 – Winyle Tour #2: Kobranocka, Proletaryat, Closterkeller; Słowianin
- Druga odsłona kultowego cyklu Winyle Tour 2 to prawdziwa muzyczna podróż w czasie, która znowu połączy pokolenia! Tym razem, na scenie zobaczysz Kobranockę, Proletaryat i Closterkeller – zespoły, które definiowały muzykę lat 80. i 90. Ta trasa to więcej niż koncerty – to hołd dla złotej ery polskiej muzyki, a także doskonała okazja, by przypomnieć sobie hity, które kształtowały całe pokolenia.
- 20:00 – NIECHĘĆ, Winyle.fm
- To będzie wydarzenie! Podwójna premiera – premierowy koncert (ta legendarna kapela nie grała jeszcze nigdy w Szczecinie!) oraz premiera najnowszej płyty grupy!
- 20:00 – Szczecin Jazz 2025: Deniss Pashkevich Quartet ft. Jolanta Gulbe-Paškeviča, Jazzment Klub
- Jolanta Gulbe Paškeviča – diva World Music o soulowym brzmieniu. Wokalistka jazzowa i polityk. Jedna z najjaśniejszych gwiazd łotewskiej i bałtyckiej sceny muzycznej – wybitna wokalistka, której głos ma moc poruszania najgłębszych zakamarków duszy. Jej muzyczna podróż jest wyjątkowa i niezwykła, rozciąga się od jazzu i soulu po portugalskie fado i brazylijską bossanovę – gatunek, który jako pierwsza wyniosła na nowe wyżyny artystyczne w krajach bałtyckich. Występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach i salach koncertowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, współpracując ze światową czołówką.
Deniss Pashkevich – czołowa postać bałtyckiego jazzu, uznany saksofonista, flecista, kompozytor, producent i pedagog współczesnego jazzu i improwizacji. Umieszczany na „Europejskim Drzewie Jazzu”jako pionier swojego gatunku na Łotwie. W swojej rozległej karierze międzynarodowej koncertował w Europie, Skandynawii, Azji i Stanach Zjednoczonych. Jest również dyrektorem artystycznym festiwalu Riga JazzRoom.
- 22:00 – „Hrabiny przodem”, Teatr Polski
- Hrabiny powracają. Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Będzie zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
Niedziela, 16 marca
- 5:30 – Bass Planet 2025 – Afterparty, After Ego
- Sobotni wieczór na długo zapadnie w serca i przejdzie do historii. Chcielibyśmy żeby to co dobre tak szybko się nie kończyło i postanowiliśmy przedłużyć noc i kontynuować zabawę. Gdy głośniki na Netto Arenie zamilkną przenosimy ten magiczny vibe na afterparty do klubu After Ego. Tam wsród znajomych, uśmiechniętych twarzy, i muzyce serwowanej przez przyjaciół Bass Planet nasza podróż spokojnie dobiegnie końca.
- 10:00 – Szczeciński Bazar Smakoszy, OFF Marina
- Na SZCZECIŃSKIM BAZARZE SMAKOSZY będziecie mogli wypełnić swoje torby i koszyki doskonałymi ekoproduktami regionalnymi, najlepszymi winami czy piwami oraz inną żywnością sezonową. Umożliwimy Wam zakupy bezpośrednio od producentów i rolników sprzedających: pieczywo (także bezglutenowe), przyprawy, produkty z innych krajów, sezonowe warzywa i owoce, soki, przetwory, ekologiczne specjały, zdrowy nabiał, jaja, ekologiczne mięsa i wędliny, oliwy, miody, kawy i herbaty, zdrowe wypieki i desery oraz wiele, wiele innych. Lubicie food trucki? Spodziewajcie się kilku na zewnątrz, zaprosiliśmy je dla Was także. Czeka nas prawdziwe święto. Niemal wszystkiego można będzie przed zakupem spróbować oraz skonsumować na miejscu w towarzystwie chilloutowej muzyki.
- 11:00 – Targi Dobry Design, TRAFO
- Targi Dobry Design (TDD) to jedno z najciekawszych w kraju wydarzeń promujących niezależny polski design. Już od dekady łączą sztukę z modą i rzemiosłem, zapewniając odpowiedzialne zakupy w kameralnej atmosferze, konsekwentnie unikając masowości. Jest to raj dla tych, którzy lubią wyrażać siebie poprzez niebanalny styl, dekorować przestrzeń designerskimi ozdobami czy sprawiać oryginalne prezenty, a przy tym wspierać polskich producentów.
Targi Dobry Design po raz pierwszy w Szczecinie – święto polskiego rzemiosła i sztuki użytkowej
- 11:00 – Wokół Jeziora Szmaragdowego, Jezioro Szmaragdowe
- Połowa marca to jeszcze zima, choć już sama końcówka. Liści na drzewach wciąż brak. Pączki niektórych zaczynają nabrzmiewać a niektóre drzewa czy krzewy w połowie marca zaczynają już kwitnąć.
Spotykamy się i ruszamy na spacer 16 maja w niedzielę o godzinie 11:00 spod mostka. Przejdziemy trasą do punktu widokowego na Szczecin. Na polanie, niektóre krzewy mogą już zaczynać kwitnąć a na innych pewnie jeszcze są owoce z poprzedniego sezonu. Wrócimy do brzegów jeziora Szmaragdowego. Przejdziemy obok Dębu Książęcego – Pomnika Przyrody. Przyjrzymy się dębom, bukom, wiązom i grabom. Okrążymy Szmaragd i skierujemy się do Polany Słonecznej. Po drodze miniemy pomnikowy cis, kilka również pomnikowych buków i dębów szypułkowych, z pewnością znajdziemy jeszcze owoce na berberysach.
- 12:30 – „Kolory”, Teatr Lalek Pleciuga
- Wiecie, że kolory mają nie tylko barwę, ale też zapach, smak i dotyk? Czasami bywają̨ radosne, a innym razem mają fochy. Można je smakować i odczuwać. Używać ich jako kluczy do otwierania najodleglejszych zakątków wyobraźni.
Interaktywny spektakl „Kolory” jest inspirowany książką „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat barw. To nie tylko magiczna przeprawa przez świat odczuwany różnymi zmysłami, ale także okazja do rozmowy na temat piękna różnorodności.
- 15:00 – Futsal Szczecin – KKF Konin, hala przy ul. Twardowskiego 12B
- Przed nami kolejne ligowe starcie szczecińskich futsalistów. Jak się sprawdzą w boju z rywalami z Konina?
Futsalowe emocje na Twardowskiego. Futsal Szczecin zmierzy się z KKF Konin!
- 15:30, 18:30 – „Pomoc domowa”, Nowa Dekadencja
- Olga i Norbert to małżeństwo, w którym miłość została uśpiona.
Każde z nich nieudolnie szuka wrażeń u boku innych osób.
Pewnego wieczoru, przez niewinne kłamstwo, oboje pojawiają się w domu ze swoimi kochankami…
Zapobiec katastrofie może tylko jedna osoba!
- Olga i Norbert to małżeństwo, w którym miłość została uśpiona.
- 16:00, 19:30 – Spotkania Teatralne z Teatrem Polonia: „Na pierwszy rzut oka”, Teatr Polski
- Tessa jest adwokatką u progu wielkiej kariery. Nagle staje wobec dramatycznego wyboru, gdy sama trafia na salę sądową, w nieznanej sobie wcześniej roli świadka w swojej osobistej sprawie. Musi zdecydować, czy zaryzykuje wszystko, by przeciwstawić się bezdusznemu prawu i patriarchalnym układom.
- 18:00 – „Traviata”, Opera na Zamku
- Dzieje kurtyzany Violetty, znajdującej po raz pierwszy w życiu prawdziwą miłość i odtrąconej, a jednocześnie śmiertelnie chorej, poruszają publiczność operową od ponad półtora stulecia.
To jedno z najważniejszych dzieł Verdiego. „Traviata” wraca na deski Opery na Zamku
- 18:30 – Filmy z autorskimi narracjami: „Chudy i inni”, Kino Pionier 1907
- Utrzymana w balladowym tonie opowieść o życiu, pracy i przyjaźni grupy robotników, zatrudnionych przy budowie wielkiej zapory wodnej. Chudy, Byk, Pryszczaty, Kosa, Mały, Pieruński Ślązak, Stary i Partyjny tworzą brygadę pracującą przy budowie mostu powstającej zapory wodnej.
- 19:00 – „Związek na odległość niewielką”, Klub Delta
- Krotochwila satyryczno-makabryczna o pewnej Onej i Onym i jak im się wiodło i nie wiodło w meandrach codzienności opowiedziana w zabawnych skeczach Stefanii Grodzieńskiej, pełnych czarnego humoru piosenkach Macieja Zembatego, opatrzona
radośnie zadumanym komentarzem Andrzeja Poniedzielskiego.
- Krotochwila satyryczno-makabryczna o pewnej Onej i Onym i jak im się wiodło i nie wiodło w meandrach codzienności opowiedziana w zabawnych skeczach Stefanii Grodzieńskiej, pełnych czarnego humoru piosenkach Macieja Zembatego, opatrzona
- 20:00 – MTV Unplugged: Wojciech Waglewski, Filharmonia
- Koncert „bez prądu” zarejestrowany został 10 kwietnia 2024 roku w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia na scenie pojawiło się wybitne grono gości: zespół Voo Voo (Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz, Michał Bryndal), Waglewski Fisz Emade (Bartosz „Fisz” Waglewski, Piotr „Emade” Waglewski, Mariusz Obijalski, Anna Prokopczuk-Kwapniewska), Maria Peszek, Maciej Maleńczuk, Tomasz Makowiecki, Kasai, Masha Natanson, sopranistka Samitra Suwannarit, Piotr Chołody, Karimski Orchestra, Sophie LaRo oraz Bartosz Łęczycki.