Home Edukacja Warto pić kranówkę! Wiedzą o tym nawet dzieci w szkołach
EdukacjaAktualności

Warto pić kranówkę! Wiedzą o tym nawet dzieci w szkołach

400
pij kranówkę akcja zwik

Czy warto pić wodę ze szczecińskich kranów? Jak najbardziej! Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który prowadzi akcję „Pij kranówkę” nie tylko umożliwia szkolnej dziatwie ugasić pragnienie bez kupowania wody w sklepikach, ale też uświadamia mieszkańcom jej zalety. 

To wszystko dzięki specjalnym dystrybutorom ściennym montowanym w szczecińskich placówkach oświatowych – w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się ich 65 sztuk w 44 szkołach, a w długofalowej perspektywie będzie ich jeszcze więcej. 

Takie urządzenie uruchamia się za pomocą przycisku wmontowanego w obudowę. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają wylewkę, która ogranicza chlapanie – zaznacza rzecznik prasowa ZWiK Hanna Pieczyńska. 

Dlaczego szkoły?

Na pytanie, dlaczego wytypowano szkoły do realizacji tego przedsięwzięcia, odpowiedź jest prosta: właśnie tam można nauczyć się relacji społecznych i właściwych postaw. 

– Zapewniając dzieciom stały dostęp do świeżej, czystej wody pitnej mamy szansę zakorzenić w nich dobre nawyki żywieniowe. Chociaż najmłodsi bardzo chętnie wybierają słodkie, kolorowe napoje, to mając pod ręką czystą wodę będą po nią sięgać częściej i szybko zauważą, że zdecydowanie lepiej gasi pragnienie. Dzięki rodzicom i nauczycielom zrozumieją także, że jest o wiele zdrowsza niż większość produktów „butelkowanych”. Budując w dzieciach pozytywne skojarzenia dotyczące zdrowego trybu życia oraz tworząc im warunki, w których będą mogły nabrać pozytywnych przyzwyczajeń dajemy im szansę na lepszą, zdrowszą przyszłość – dodaje nasza Hanna Pieczyńska. 

Nauka poprzez pokazanie praktyki

Mało tego, młodsi szczecinianie mogą się przekonać na własnej skórze o właściwościach „kranówki” i procesie jej powstawania podczas specjalnych zajęć w Edukatorium Fabryki Wody.

– Od kilku lat odwiedzamy placówki oświatowe w mieście prowadząc zajęcia dla najmłodszych. Ciężar edukacji uczniów od czerwca przeniesiony został w dużej mierze na FW, ale w tym roku planujemy rozpoczęcie regularnych działań w przedszkolach. Oprócz tego włączyliśmy się w organizację lub gościnnie serwowaliśmy kranówkę na wielu wydarzeniach i jesteśmy coraz bardziej widoczni w miejskiej przestrzeni i świadomości mieszkańców – podkreśla Hanna Pieczyńska. 

Cel jest bardzo prosty

Przypomnijmy, że celem tego projektu nie tylko wsparcie placówek, ale także zakorzenianie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków, w szczególności picie wody z poidełka albo z kranu. ZWiK chce w ten sposób pokazywać, jak wygląda proces produkcji wody i jej drogi od źródła do kranu, dzięki czemu wprowadza się świadomość ekologiczną na temat zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi i uwydatnia związek między działaniem człowieka, a zanieczyszczeniami środowiska.

Czysta, zdrowa i dobrej jakości woda w bidonach uczniów, mniej plastiku i mniej odpadów: kampania „Pij kranówkę”, którą realizujemy wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uczy młodych szczecinian nie tylko szacunku do środowiska, ale także pokazuje, że można ograniczyć ilość śmieci, którą wytwarzamy. Z przyjemnością wspieramy ten projekt, bo to dobry przykład skutecznej edukacji ekologicznej najmłodszych – mówi Waldemar Miśko, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

A to nie koniec pozytywnych działań

Cały projekt oparty jest o koncepcję rozwoju edukacji ekologicznej i świadomości roli wody w życiu każdego człowieka. Szkoły stanowią idealną przestrzeń do promocji tych idei i zagadnień. Ważna jest także prezentacja jak działają szczecińskie wodociągi. To właśnie mieszkańcy stolicy Pomorza Zachodniego pełnią kluczową rolę w poprawie stanu środowiska naturalnego naszego miasta i ograniczenia zanieczyszczeń, a dzieci i młodzież są fundamentem przyszłego społeczeństwa i najskuteczniejszym czynnikiem, który wpływa na zmianę zachowań rodziców.

Kolejna część naszego projektu to następny element procesu edukacji mieszkańców Szczecina. Chcemy oczywiście uczyć i umacniać postawy prozdrowotne i proekologiczne, ale jednocześnie zapewnić jeszcze lepsze warunki do funkcjonowania w samej placówce. Dzięki naszym urządzeniom dzieci i młodzież nie muszą nosić do szkoły swojego picia, a korzystają z tego co smaczne i zdrowe na miejscu – tłumaczy Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Inicjatywy, takie jak kampania „Pij kranówkę”, mają nieocenione znaczenie dla kształtowania zdrowych nawyków i postaw ekologicznych wśród mieszkańców Szczecina, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Promowanie picia wody z kranu nie tylko wpływa na zdrowie uczniów, ale także ogranicza zużycie plastiku i ilość produkowanych odpadów, co przekłada się na realne korzyści dla środowiska. W dobie rosnących wyzwań związanych z ochroną klimatu takie projekty są doskonałym przykładem praktycznej edukacji ekologicznej, która uświadamia, jak codzienne wybory wpływają na naszą planetę. Szczecińska inicjatywa pokazuje, że małe, lokalne działania mogą mieć wielki wpływ na budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości.

Powiązane artykuły

finał wośp w szczecinie
Aktualności

33. Finał WOŚP już w tę niedzielę. Jakie atrakcje przygotowano w Szczecinie?

Już w tę niedzielę cała Polska, jak długa i szeroka, zagra po...

bezpieczne ferie w szczecinie
AktualnościEdukacja

„Bezpieczne ferie” w Szczecinie. Policja edukuje dzieci i młodzież

Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym bezpieczeństwo dzieci i młodzieży...

biedronka na dworcu głównym w szczecinie
Aktualności

Biedronka na Dworcu Głównym ruszy na przełomie lutego i marca

Fakt powstawania Biedronki na szczecińskim Dworcu Głównym budzi ogromne zainteresowanie wśród szczecinian...

psia polana szczecin
AktualnościBiznes i inwestycje

Niedługo ruszy budowa psiej polany w Parku Brodowskim

Zakład Usług Komunalnych oficjalnie przekazał plac budowy szczecińskiej firmie P.B. GLOBAL Radosław...