Home Kultura Taka będzie tegoroczna Noc Muzeów w Szczecinie. Oferta jest bardzo bogata
Kultura

Taka będzie tegoroczna Noc Muzeów w Szczecinie. Oferta jest bardzo bogata

240

18. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie zbliża się wielkimi krokami. Dzisiaj Muzeum Narodowe, będące koordynatorem wydarzenia, uchyliło rąbka tajemnicy i przedstawiło program swój i partnerów na sobotni wieczór. 

 

Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Muzea dla edukacji i badań”, ma na celu podkreślić znacznie muzeów jako dynamicznych instytucji edukacyjnych wspierających uczenie się, odkrywanie i porozumienie kulturowe, a jednocześnie realizować dwa cele Zrównoważonego Rozwoju ustalonych przez ONZ: edukację wysokiej jakości oraz przemysł, innowacje i infrastrukturę. 

MUZEUM NARODOWE (Wały Chrobrego 3)

Poza wystawami stałymi wszyscy zainteresowani będą mogli też zobaczyć prace  studentów i studentek Akademii Sztuki w Szczecinie w ramach wystawy „Genealogia 2024” (na wystawie „Misterium światła”), a także wziąć udział w zabawie pt. „Do czego służył ten przedmiot?”. 

Ponadto będzie możliwość wejścia na wieżę widokową Muzeum. 

MUZEUM NARODOWE (Staromłyńska 27)

Największym wydarzeniem będzie pierwsza z czterech odsłon obchodów dwusetnej rocznicy kolekcji starożytności pomorskich, która odbędzie się na przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza”. W jej ramach przewidziano też krótkie piętnastominutowe wykłady poświęcone kilkorgu z prezentowanych eksponatów, cztery konkursy polegające na odszukaniu zabytków oraz grę muzealną połączoną ze zbieraniem naklejek. 

W programie przewidziano również koncert uczestników kursu interpretacji muzyki wokalnej prowadzonego przez prof. Markusa Köhlera, bicie pamiątkowych monet w lapidarium i projekcje filmów dokumentalnych z cyklu „Dzieła utracone” – „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Gitara” i „Autoportret”. 

MUZEUM NARODOWE – Muzeum Historii Szczecina (Księcia Mściwoja II 8)

W gmachu Ratusza Staromiejskiego zostaną zaprezentowane najnowsze eksponaty broni palnej, zakupione w ostatnich latach do zbiorów militariów Działu Sztuki Dawnej. 

– Będą to wykonane przez szczecińskich rusznikarzy trzy pistolety pojedynkowe i strzelba tarczowa, używana do obrony murów miejskich podczas zawodów strzeleckich przez bractwa kurkowe – podkreśla Justyna Bądkowska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

Miłośnicy mody też znajdą coś dla siebie – od godziny 19:00 będzie możliwość zobaczenia na własne oczy historycznych strojów odtworzonych przez Małgorzatę Zakrzewską ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej METRUM, a to wszystko przy akompaniamencie klawesynistki Agnieszki Roguskiej. Dodatkowym smaczkiem będzie możliwość zrobienia sobie selfie z prezentowanymi strojami. 

MUZEUM NARODOWE – Centrum Dialogu Przełomy (plac Solidarności 1)

Z racji tego, że tegoroczna edycja Nocy Muzeów pokrywa się z 80. rocznicą zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Andersa, przewidziano wiele atrakcji tematycznych, m.in.  rozdawanie przypinek-maków wszystkim odwiedzającym, wprowadzenie na wystawę stałą obiektów związanych z historią 12. Pułku Ułanów Podolskich, wspólne malowanie maków na dachu gmachu Centrum, czy też warsztaty dla dzieci w sali konferencyjnej. 

Poza tym będzie można zwiedzić wystawę stałą oraz ekspozycję „Lustro pokoleń” w towarzystwie Mirosława Borowskiego – właściciela kolekcji prezentowanej na tejże wystawie.

ANTYKWARIAT MAREK WYŁUPEK (Koński Kierat 12)

Znany szczeciński antykwariusz zaprezentuje wszystkim chętnym meble reprezentujące epokę baroku, klasycyzmu i biedemeieru, a także obrazy przedwojennych szczecińskich malarzy, zarówno polskich, jak i niemieckich. 

Wystawa będzie czynna w godzinach 16:00-22:00. 

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W SZCZECINIE (św. Wojciecha 13, wejście od ul. Jagiellońskiej)

Ci, którzy odwiedzą tego dnia zwykle niedostępny gmach Archiwum, zobaczą zachowane starodruki, plany, mapy, dokumenty książęce i pionierskie. Wśród nich są: potwierdzenie dokumentu lokacyjnego Szczecina z 1293 roku, oryginalne wydania dzieł Paula Friedeborna z XVII wieku, księgi rachunkowe wojsk szwedzkich, księga ławnicza z XVI wieku czy dokumenty pionierskie z początków polskiego Szczecina. 

Budynek Archiwum Państwowego będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców w godzinach od 18:00 do 22:00

CENTRUM SOLIDARNOŚCI „STOCZNIA” (pl. Ofiar Grudnia 1970)

Miejsce w którym podpisano szczecińskie porozumienia sierpniowe znów będzie tętnić życiem! Władze centrum zapraszają wszystkich szczecinian na cogodzinne zwiedzanie historycznej świetlicy, od 18:00 do 22:00. 

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.  

DOM KULTURY „13 MUZ” i galeria Tworzę się (pl. Żołnierza Polskiego 2, wejście do galerii „Tworzę się” przy ul. Tkackiej)

W 13 Muzach i towarzyszącej im galerii Tworzę się będzie można zwiedzić trzy ekspozycje:

 • Galeria Foyer: „Nadodrzańskie klimaty”, 18:00-22:00,
 • Galeria Enter: „Światło wśród stogów Moneta”, 18:00-22:00,
 • Galeria Tworzę się: „Miasto (dla) dzieci”, 18:00-20:40;

W tej ostatniej galerii odbędą się również oprowadzania po wystawie dla dzieci powyżej 5 lat (w godzinach: 18:00, 18:40, 19:20, 20:00). 

Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny. 

FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA (Małopolska 48)

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Filharmonia w Szczecinie ponownie otworzy swoje przestrzenie dla zwiedzających. Nie będzie to jednak standardowe zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Goście Europejskiej Nocy Muzeów, którzy tego dnia zdecydują się wstąpić do filharmonii, będą mieli możliwość odbycia indywidualnego spaceru po dwóch galeriach mieszczących się w budynku.

18 maja od godziny 22.00 do północy (ostatnie wejście o 23.30) będzie można zobaczyć dwie wystawy – światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza oraz zdjęcia Szczecina autorstwa szczecińskich artystów.

„RETROSPEKTYWA: Ryszard Horowitz”

W Galerii Poziom 4. prezentowana jest jubileuszowa wystawa z okazji 85. urodzin Ryszarda Horowitza – fotografa i fotokompozytora znanego ze swojej umiejętności łączenia różnych technik w niezwykłe kompozycje wizualne. Ekspozycja to przegląd jego najważniejszych dzieł z lat 1969–2022, ukazujący jego podejście do tak różnorodnych tematów jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat.

„Z miłości do Szczecina”

W Galerii przy Cerkwi czeka niezwykłe spotkanie z fotografią i historią Szczecina. Prezentowane prace są efektem współpracy wybitnych artystów i pasjonatów kultury – każde zdjęcie na wystawie przenosi nas w inny zakątek naszego pięknego miasta, ukazując jego różnorodność i bogactwo.

GALERIA GAWRA (al. Papieża Jana Pawła II 28)

W galerii będącej pod patronatem Akademii Sztuki zobaczymy wystawę prac Pawła Kwiatkowskiego, zatytułowaną „Sport Oder Port”. 

Grafiki z cyklu „Upstream” i „Swimming Pool” nawiązują do myśli egzystencjalnej, która podkreśla znaczenie indywidualnej wolności i wyboru wobec obojętnego i często wrogo nastawionego świata. Pływaczki, stojące na krawędzi nieznanego, muszą zmierzyć się ze swoimi lękami oraz wątpliwościami, zanim zdecydują się na skok do wody poniżej. Wioślarze symbolizują ducha determinacji i poświęcenia. W tym sensie ich działania są symboliczne dla kondycji ludzkiej, charakteryzującej się ciągłym zmaganiem się z poszukiwaniem sensu i celu w świecie, który może wydawać się okrutny i arbitralny.

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ, KOMISJA ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU, ODDZIAŁ W SZCZECINIE (pl. Brama Portowa 1, „Przystanek Historia”)

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie 80. rocznica bitwy o Monte Cassino. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z historią 2 Korpusu Polskiego oraz przebiegiem bitwy o wzgórze klasztorne poprzez materiały zgromadzone w zasobie archiwalnym IPN (dokumenty, fotografie i pamiątki). Ponadto będzie można obejrzeć oryginalne mundury żołnierzy polskich wraz z wyposażeniem osobistym. Dla najmłodszych uczestników przygotowany będzie „Kącik Misia Wojtka” z grami i kolorowankami. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie „na szczycie Monte Cassino”.

KAMIENICA W LESIE (Pocztowa 19)

Tym razem, poza wizytą w kameralnej księgarni, będzie można zwiedzić całą kamienicę pod tym adresem. 

MONTE CASSINO 7 (Wspólnota Mieszkaniowa 0033)

Mieszkańcy zrzeszeni w tej wspólnocie po raz pierwszy w historii zapraszają na zwiedzanie swojej kamienicy, wybudowanej pod koniec XIX wieku według projektu Wilhelma O. Zimmermanna. 

– Po oficjalnym powitaniu uczestników przez organizatorów Nocy Muzeów w kamienicy – Antoninę Bielicz i Jakuba Bińkowskiego – o godzinie 18.00 zapraszamy na oprowadzanie. O historii budynku opowiadać będą: mieszkańcy, mgr inż. architekt Marek Racki, artysta plastyk Piotr Dziemianowski, wykonawca prac konserwatorskich – zachęca Elżbieta Stachowicz, mieszkanka kamienicy przy ulicy Monte Cassino. 

MUZEUM GEOLOGICZNE US, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US (Mickiewicza 16a)

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw. Nasi goście będą mieli wyśmienitą okazję, by zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Ponadto będzie można zapoznać się z historią geologiczną regionu Morza Bałtyckiego czy też zobaczyć na własne oczy słynne kule szczecińskie i dowiedzieć się, kiedy i w jakim środowisku powstawały oraz dlaczego noszą taka nazwę. 

Jeśli zastanawiacie się, dokąd pojechać na wakacje, to decyzję tę będziecie mogli podjąć po obejrzeniu wystawy „Piaski świata”, po czym wybrać swoją ulubioną plażę z najpiękniejszym piaskiem. Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. 

W ofercie mamy możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych oraz pustynnych niemal z całego globu ziemskiego. Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego będzie można podejrzeć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych. Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe. 

Nie zabraknie też mineralno-skalnych niespodzianek. Na hasło „Piękny pumeks, gładka piętka” pierwsze osoby otrzymają w prezencie po fragmencie pumeksu z Azorów!

MUZEUM TECHNIKI I KOMUNIKACJI – ZAJEZDNIA SZTUKI W SZCZECINIE (Niemierzyńska 18a)

Godziny otwarcia: 18:00-0:00

Na miejscu: Zwiedzanie wystaw i motoeksperymentarium

W kiniarni, w tramwaju na wystawie głównej, wyświetlać będziemy filmy z udziałem znanych artystów, którzy wspominali swoje samochody z lat PRL-u. Wystąpią: Krzysztof Daukszewicz, Bronisław Cieślak, Zbigniew Wodecki, Artur Andrus, Kazimierz Kaczor, Stanisław Tym, Tadeusz Ross. 

Od godz. 18.00 do 22.00 w holu będzie można oglądać miniwystawę przygotowaną przez modelarzy ze Szczecińskiego Paprykarza Modelarskiego. Wystawione będą modele pojazdów, samolotów, okrętów i figurki wykonane z plastiku oraz z kartonu. Niektóre modele do samodzielnego złożenia będzie można kupić.

W nowym skrzydle muzeum, w sali konferencyjnej na drugim piętrze odbędzie się cykl wykładów „Muzealna noc mądrości”.

 • 18.15 „Czy Pan Samochodzik mógł jeździć maluchem?”, dr Andrzej Wojciech Feliński
 • 19.30 „Jak maszyny pomogły (lub nie) kobietom”, Sabina Wacławczyk
 • 21.00 „Co nas łączy – historia klejów, łączeń i wiązań”, Tomasz Tarasiuk
 • 22.15 „Światowe podróże Stoewerem”, dr Andrzej Wojciech Feliński

 Na wynos: parada zabytkowych samochodów i motocykli należących do kolekcjonerów z naszego regionu. Wyjazd o godz. 17 z dziedzińca muzeum.

 Trasa parady: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.

Po zakończeniu parady, niektóre zabytkowe pojazdy pozostaną na dziedzińcu muzeum.

OBIEKT KREATYWNY JADWIGA – TU CENTRUM SZCZECIN (Królowej Jadwigi 2)

Organizatorzy przygotowali instalację Anny Molskiej pt. „Everyone wants to eat a piece of cake”, którą  będzie można oglądać od 18:00 do północy. 

Złożona jest z porcelanowych talerzy z malaturą pięcioramiennej gwiazdy w kolorze czerwonym i białym. Gwiazda symbolizuje zdrowie i życie, lecz gwiazda w kolorze czerwonym i białym to w historii ludzkości symbole przeciwnych sił. Odcięte ramiona przypominają kawałki tortu. Kto podejmie grę?

Anna Molska – urodzona w 1980 roku w Szczecinie. Projektantka ceramiki. Studiowała muzykologię w Poznaniu i Krakowie (2005), wzornictwo przemysłowe w Koszalinie (2013) i wzornictwo w Szczecinie (2023). Otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Szczecina (2021). Instruktorka warsztatów w wielu projektach polskich i międzynarodowych, współpracowała m.in. z Fundacją Bonin (2019–2021) czy Muzeum Regionalnym w Wolinie. Laureatka nagrody Wydarzenie Muzealne w kategorii „edukacja” (2022). Prowadzi pracownię ceramiki Open Work, w której projektuje i realizuje autorskie serie porcelany i ceramiki użytkowej, współpracując z markami, kawiarniami oraz indywidulanymi klientami w Polsce i za granicą. Od 2017 roku prowadzi Laboratorium Technik Ceramicznych na Akademii Sztuki w Szczecinie, edukując i wspierając w realizacji ceramiki studentów wzornictwa.

Spotkanie z autorem: Krzysztof Żurawski

W godzinach 16.00–18.00 ramach Nocy Muzeów w Obiekcie Kreatywnym będzie można wziąć udział w spotkaniu z Krzysztofem Żurawskim – autorem książki pt. „Piwo w Szczecinie do roku 1945”. Opowie on o różnych ciekawych historiach związanych ze szczecińskim piwowarstwem.

 Koncert ukulele – Maria Kula „Gwiazda”

Jest wiosna. Najnowsza praca, którą prezentuję jest poświęcona regeneracji, odrodzeniu, powrotowi do źródła, połączeniu nieba i ziemi i nowemu cyklowi. Karta, która zainspirowała mnie do najnowszych wycinanek, to Gwiazda: naga kobieta klęczy nad wodą; jej jedna stopa jest w wodzie, a druga na lądzie. Nad jej głową znajduje się jedna duża gwiazda, reprezentująca jej podstawowe esencje, oraz siedem mniejszych gwiazd. Kobieta w każdej ręce trzyma dzban. Z jednego wlewa wodę do rzeki czy jeziora, z drugiego wylewa ją na ziemię. Pięć zmysłów jest reprezentowanych przez pięć unikalnych linii utworzonych przez wodę rozlaną na ziemi.

Maria Kula – maluje i tworzy obrazy z ręcznie ciętego papieru, używa go też do swoich graficznych projektów (okładki płyt, wzory tapet). Inspirują ją stare i współczesne mity, symbole, wspólne narracje i obszary odległych od siebie kultur. Autorka mandal, wycinanek, plakatów. Tworzy obrazy jako materialne i magiczne obiekty. Od 2007 roku prowadzi warsztaty dotyczące języka sztuki, kreatywności, zrozumienia specyfiki współczesnych mediów wizualnych i estetyki. Jest autorką publikacji na temat kreatywności i języka wizualnego oraz warsztatów dla kilkudziesięciu galerii i instytucji sztuki w Polsce, Anglii i Norwegii. Założycielka Primitive Dreamer – marki, która projektuje dla ludzi i ich przestrzeni obrazy z witalnym ładunkiem, uzdrawiającą mocą i łączące z tym, co trudno zobaczyć. Absolwentka malarstwa na UAP (2008). Mieszka w Szczecinie.

OPEN GALLERY MONIKA KRUPOWICZ (Koński Kierat 17/1)

Godziny otwarcia: 19:00-22:00

„Szukam, szukania mi trzeba” to wystawa prezentująca malarstwo współczesne wybranych artystów współpracujących z Open Gallery Monika Krupowicz, takich jak: Jarosław Eysymoynt, Vando Figurido, Przemysław Garczyński, Tomasz Kołodziejczyk, Wojciech Koniuszek, Tomasz Kopcewicz, Mariola Landowska, Marcin Laszczak, Halina Nowicka, Marzena Ślusarczyk, Jowita Żychiewicz.

PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. C. BRANCUSIEGO (Kurkowa 1)

W godzinach od 18:00 do 23:00 wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić wszelkie zakamarki zabytkowego budynku kamienicy Loitzów. 

Historia gotyckiej kamienicy oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów, zwiedzanie pracowni artystycznych (malarskiej, rzeźbiarskiej, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze, pokój nauczycielski z innej bajki. Podglądanie uczniów przy zajęciach malarskich oraz możliwość spróbowania własnych sił w rysunku węglem i kredą, pokaz technik renowacji.

PIEKARNIA RECZYŃSCY (Rayskiego 17)

W planie: zwiedzanie zakładu, informacje o procesie technologicznym, prelekcja o historii, oglądanie starych zdjęć i skanów dokumentów, osobiste dotknięcie sprzętów i zajrzenie do wnętrza komory wypiekowej pieca, możliwość robienie zdjęć czy selfie na tle pieca (opcja z Andrzejem), bezpośrednie odczucie temperatury i klimatu starej piekarni, w zależności od dostępności czasu możliwe inne opcje. Grupy 5–6 osób, czas zwiedzania: około 30 minut, godziny wejścia: 2.00, 2.30, 3.00, 3.30.

Zapisy na określone godziny w komentarzach pod postem „Noc Muzeów”, który zostanie udostępniony w środę. 15 maja o godzinie 18.30. Według kolejności zgłoszeń zostanie przygotowana lista zwiedzających. Liczba biletów ograniczona. 

Wymagania: zmienne obuwie (brak skutkuje zwiedzaniem boso), najlepiej lekka odzież, masa poczucia humoru, wyrażenie zgody na udostępnianie i publikacje zdjęć i nagrań reportera.

SZKOŁY ARTYSTYCZNE TOP-ART., Galeria FOTART w Szczecinie (Wyszyńskiego 14)

Swoje prace malarskie na wystawie „DEMM” zaprezentuje czworo artystów: D – Dorota Szynkaruk, E – Elias Tobares , M – Magdalena Myszkiewicz, M – Małgorzata Piskorska. Każdy z twórców reprezentuje inny rodzaj malarstwa. Prace różnią się między sobą tematyką, techniką i formatem.

Wystawę będzie można zwiedzić w godzinach od 18:00 do 22:00. 

TRAFO TRAFOSTACJA SZTUKI W SZCZECINIE (Św. Ducha 4)

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21.00, a w pozostałe dni tygodnia do 19.00. 

Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji czy święta. Powodami do spotkania są sztuka i publiczność. Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka jako na ludyczną atrakcję. Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Niemniej jednak podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie więc! Można u nas zobaczyć cztery wystawy (trzy czasowe i jedną stałą) oraz spędzić miło czas w ogródku TRAFO Books & Coffee.

Nagrobki (Maciej Salamon i Adam Witkowski)
„Chciałbym nie wierzyć w nic”
kurator: Stanisław Ruksza
koordynatorka: Anna Sienkiewicz-Rogaś

Najnowsza wystawa zespołu Nagrobki, współtworzonego przez Macieja Salamona i Adama Witkowskiego, powstała z okazji dziesięciolecia ich intensywnej obecności w polskim życiu artystycznym, na przecięciu muzyki, sztuk wizualnych i teatru. Nagrobki cechuje minimalizm środków z maksymalnym ich wykorzystaniem. Na wystawie zestawiono monumentalną kompozycję Sądu Ostatecznego Macieja Salamona, wypełnioną nekropolową ikonografią śmierci oraz nieuchronności dzisiejszych przeczuć i lęków apokaliptycznych (np. ekologicznych czy społeczno-politycznych), z najnowszymi pracami malarskimi i przestrzennymi grupy, powstałymi specjalnie na pokaz w TRAFO. Dopełnia je nowa, własna interpretacja muzyczna Trenu – Ofiarom Hiroszimy Krzysztofa Pendereckiego.

 Dorota Podlaska

„W przyszłym wcieleniu chcę być b-boyem”
wystawa: 10.05–4.08.2024
kurator: Stanisław Ruksza
koordynatorka: Anna Sienkiewicz-Rogaś

Prace Doroty Podlaskiej podejmują najczęściej tematy dotyczące prywatnego życia artystki, emocji i ludzkich relacji. Jej główne medium to malarstwo figuratywne o wypracowanej stylistyce. Na wystawie zobaczymy premierowe akwarele z cyklu „W przyszłym wcieleniu chcę być b-boyem” (2023), pełne K-popowej swady i nonszalancji (oczywiście gdyby tylko dało się muzyczne odniesienia przenieść do pisania o malarstwie), a także cechujący się sympatyczną ironią Pamiętnik zarazy (2020). Wystawę dopełniają wcześniejsze serie obrazów: Zadra (2018-2019), w których Podlaska odnosi się do swojej przeszłości w Afryce lat 80., dokonuje rewizji własnej biografii, mitologizuje rodzinne relacje, aby miały wymiar uniwersalny; a także Everyday Is Christmas (2013), powstały na podstawie rozmów z emigrantami mieszkającymi w Düsseldorfie, przedstawiający zwyczaje świąteczne w różnych krajach i osobiste przeżywanie świąt przez jej rozmówców.

 Młode Wilki 24 | Temat Rzeka – wystawa finalistów w TRAFO
artyści i artystki: Anna Bielawska, Zuzanna Fluder, Borys Górski, Natalia Skorupa, Michał Sikora, Marcella Poroszanka, Marta Polończyk, Zuzanna Romańska, Magdalena Tryba, Mateusz Zubel
zespół kuratorski: Łukasz Jastrubczak i Anna Orlikowska

Młode Wilki 24 | Temat Rzeka w TRAFO to wystawa prezentująca wybrane w otwartym naborze projekty osób studenckich z polskich uczelni artystycznych. Młode Wilki to jeden z najważniejszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce, który odbywa się w Szczecinie od 2014 roku. W ramach wydarzenia prezentowane są: filmy eksperymentalne, performanse, realizacje sound-art, rzeźby, instalacje, koncepcje niemożliwych do realizacji projektów artystycznych. W tym roku wyboru projektów dokonali: Zofia Nierodzińska (kuratorka i artystka), Stanisław Ruksza (kurator), Bartosz Zaskórski (muzyk i artysta, laureat konkursu Młode Wilki 15) oraz kuratorzy Festiwalu – Łukasz Jastrubczak i Anna Orlikowska. Organizatorom Młodych Wilków od początku istnienia Festiwalu zależy przede wszystkim na tym, aby istotne współczesne problemy artystyczne i społeczno-polityczne były poddawane konstruktywnej refleksji i krytyce w ramach rzeczywistego spotkania różnych osób. Młode Wilki wspierają twórców młodego pokolenia, wkraczających w świat sztuki, dając im szansę zaistnienia w szerszym obiegu. Wielu uczestników i uczestniczek poprzednich edycji to dziś uznani artyści i artystki, m.in.: Jana Shostak, Grażyna Monika Olszewska, Adelina Cimochowicz, Bartosz Zaskórski, Marta Krześlak czy Horacy Muszyński.

Blizny i tatuaże TRAFO – opowieść o duchu i ciele miejsca, 

Prace, interwencje, ślady: Karolina Breguła, Sławek ZBIOK Czajkowski, Jagoda Dukiewicz, Dobro Pany, Leiff Elggren, FEMEN, 2/5 BZ – Serhat Köksal, Jiří Kovanda, Kraz, Barbara Kruger, Kamil Kuskowski, Artur Malewski, Jadwiga Sawicka, Andrzej Wasilewski, Zorka Wollny (ciąg dalszy nastąpi)
kurator: Stanisław Ruksza

TRAFO pełne jest dzieł wpisanych w budynek, opowiadających jego historię oraz charakter programu – ducha i ciała. To liczne, nierzadko wybitne już prace, które w naszym mniemaniu opowiadają historię miejsca, tworząc jego palimpsestową opowieść, jak i odnosząc się do współczesności. Postanowiliśmy stworzyć dla Was innego rodzaju rozszerzającą się wystawę stałą TRAFO – postinstytucji sztuk wizualnych stosującej narzędzia rozpoznania czasów i przestrzeni, w których przyszło nam żyć i kształtować dni jutrzejsze. Z czasem ta „antykolekcja w użyciu” TRAFO będzie zmieniała charakter, jeszcze w tym roku otrzyma narrację przewodnika – słuchowiska. 

TRAFO Books & Coffee
Zapraszamy także do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii oraz dobrą kawą, przekąskami, zimnym piwem i niezłym winem. Te ostatnie można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem.

WILLA LENTZA (al. Wojska Polskiego 54)

W sobotę – 18 maja, w godzinach od 20.00 – 23.30, Willa Lentza włączy się ponownie w ogólnoeuropejskie obchody NOCY MUZEÓW. 

Poza zwiedzaniem zabytkowej willi, udostępnione zostaną wystawy: stała [Willa Lentza. Historia(od)nowa] oraz czasowe (Lex Drewinski w Willi Lentza oraz Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Ze zbiorów kolekcjonerów szczecińskich).

 Odgrywane będą również fragmenty spektakli willowych – ”1888. Willa miłości”, ”Frida. Kolekcjonerka z Westendu” oraz ”Zatrudnimy starego clowna” (sala teatralno-kinowa).

 Będzie można również zwiedzać Willę Lentza w towarzystwie członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej METRUM. Przedstawiciele grupy w ciekawy sposób odtwarzają zwyczaje panujące w Europie m.in. na przełomie XIX i XX wieku. Pasjonatów historii (wśród których są ekonomiści, filolodzy, historycy, inżynierowie, muzycy, nauczyciele, rzemieślnicy i wykładowcy), połączyło w działaniu zainteresowanie minionymi epokami.

 Gości artystycznego salonu miasta czeka również dodatkowa atrakcja w plenerze – Wunderkammera!

 ”W przestrzeni ogrodu Willi Lentza będzie można podziwiać kolejną instalację artystyczną. Przedmiotem projektu jest stworzony przez duet artystów Pawła Kleszczewskiego i Katarzynę Zimnoch (Konik Studio) obiekt zbudowany z lekkich elementów drewnianych, które przyjęły formę sześcianu „szafy rozmaitości” o bokach długości około 3x4x3 metry.

 Środkowa część bryły (spełniająca rolę mini galerii), nawiązuje do popularnych w XVII wieku gabinetów rozmaitości – szaf posiadających wiele szuflad, gablot i półek wypełnionych m.in.: rysunkami, formami rzeźbiarskimi, figurkami, mini instalacjami, obrazami malowanymi na oknach).

 Wunderkammera działać będzie dwutorowo:

 Od strony wejścia do ogrodu, „od frontu” widz ujrzy rodzaj „dziwnej” przeskalowanej „szafy” wypełnionej rozmaitymi formami sztuki współczesnej, wykreowanej przez duet Zimnoch / Kleszczewski.

 Od strony formy, bryły – widz będzie mógł wejść do „salonu”, w którym będzie mógł oglądać z bliska zaaranżowaną wystawę sztuki.

 Całość, złożona z elementów zdobniczych pokrytych fluorescencyjnym malunkiem, nawiązuje do sztuki snycerskiej. Za pomocą lamp halogenowych umieszczonych w przestrzeni ogrodu instalacja zostanie oświetlona schodzącym z góry snopem światła, co znakomicie dialogować będzie z przestrzenią zabytkowej bryły pałacu.

 Motywacją do stworzenia WUNDERKAMMERY w Willi Lentza stała się Kunstkammera żyjącego w Szczecinie Filipa II Księcia Pomorskiego (1573-1618), który łączył mecenat artystyczny z pasją kolekcjonerską.”

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH (Korsarzy 34)

Godziny otwarcia: 18.00–23.00

Wydarzenie: „Bogusława księcia różne obyczaje”

Wizyta w Zamku przeniesie gości w świat dawnego Pomorza i czasy Bogusława X. Będzie to wyjątkowa okazja do tego, by przyjrzeć się dawnym obyczajom dworskim – szczególnie tym związanym z winem i jego spożywaniem. Od godziny 18.00 do 23.00 na zwiedzających będą czekać wystawy w skrzydle południowym (wejście L), wschodnim (wejście A) oraz na Dziedzińcu Menniczym Tylko tej nocy dostępne będą:

 • „Bogusława księcia rożne obyczaje” – wystawa specjalna poświęcona ucztom, rozrywkom i spożywaniu trunków na dworze książęcym Bogusława X;
 • „Wąż uświęcony – serce rozwesela i kąsa jak żmija. Wino i jego spożywanie w dawnej religii i kulturze” – wystawa specjalna, introdukowana do wystaw stałych, przybliżająca temat wina i jego obecności w życiu człowieka w dobie nowożytnej – w kościele, aptece, kuchni i na stołach.

 Ekspozycjom specjalnym będą towarzyszyć gry i zabawy z wykorzystaniem dawnej ikonografii i starodruków: 

 • „Winne zamieszanie” i „Znajdź różnicę” – przy których będzie można poćwiczyć pamięć i spostrzegawczość, a ponadto zdobyć nagrody;
 • „Staropolskie czytanki”, „Cytaty historyczne” i „Opowieści biblijne o winie” nie tylko rozbawią, lecz mogą także być pożyteczne, dostarczając wiedzy oraz ciekawych spostrzeżeń i wskazówek przydatnych w życiu również dzisiaj. 

Od godziny 18.00 do 20.00 możliwe będzie wejście na Wieżę Dzwonów (wejście E) – wieżę dawnego kościoła zamkowego. Dostępne będą także wszystkie wystawy stałe, a także wystawa plenerowa „Bogusław X zwany Wielkim”.

ZACHODNIOPOMORSKI URZĄD WOJEWÓDZKI (Wały Chrobrego 4)

Godziny otwarcia: 18:00-0:00

Zapraszamy do gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Podczas spaceru z naszymi przewodnikami zobaczycie Państwo imponującą klatkę schodową, odrestaurowane hole czy kryjące wieloletnie tajemnice filary. Skąd w budynku administracji takie perełki architektury? Tę i wiele innych tajemnic rozwiążemy tuż przed wejściem na wieżę, z której podziwiać będziemy najpiękniejszy widok w mieście.

 

Powiązane artykuły

Kultura

Już jutro rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki!

Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą...

Kultura

Wczoraj w Teatrze Letnim mogliśmy się cofnąć do czasów Abby

Wieczór zapowiadał się gorąco, nie tylko pod względem auty, ale i w...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...