Home Aktualności Szelążek odwołany z funkcji dyrektora Lasów Państwowych
AktualnościPolityka

Szelążek odwołany z funkcji dyrektora Lasów Państwowych

461

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss odwołał Andrzeja Szelążka, dyrektora RDLP w Szczecinie. Jeszcze nie tak dawno Szelążek ubiegał się o mandat poselski startując w wyborach z list PiS. Stanowisko straciła również  Wioletta Koper-Staszowska, dyrektor RDLP w Szczecinku.

 

Wielu leśników od dawna oczekiwało tej decyzji: Andrzej Szelążek przestał pełnić funkcję dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. To osoba postrzegana jako zagorzały zwolennik prawicy, on między innymi miał udział w zatrudnianiu Dariusza Mateckiego w Lasach Państwowych.

Dodatkowo po zmianie kierownictwa w Lasach Państwowych trwa audyt prawny i finansowy. Obejmuje lata 2015-2023 i koncentruje się na zagadnieniach z zakresu gospodarki finansowej.

– Rozpoczynając swoją misję, nowe kierownictwo musi poznać rzetelny obraz sytuacji w Lasach Państwowych. Chcemy zmieniać instytucję, kierować ją na drogę zielonej gospodarki. Nie zrobimy tego bez wiedzy, w jakiej zastajemy ją sytuacji – mówi dyrektor nowy, generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

Audyt będzie przeprowadzony również w szczecińskiej RDLP. Dodatkowo w dniu 12 stycznia 2024 r. przekazano regionalnym dyrektorom Lasów Państwowych polecenie zaniechania działań zmierzających do zaciągania zobowiązań obciążających Skarb Państwa oraz wydatkowania środków, które przekraczają zwykły zarząd. Zobowiązano ich również do przekazania dokumentacji niezbędnej do weryfikacji prawnej i finansowej sytuacji zastanej w Lasach Państwowych.

Zagadnienia, które podlegają kontroli to finansowanie ze środków funduszu leśnego działalności innej niż gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa. Audytorzy kontrolują umowy zawierane z podmiotami zewnętrznymi. W kręgu ich zainteresowania znajdują się możliwe nieprawidłowości, na temat których w ostatnich miesiącach donosiły media. Np. organizowane przez Lasy Państwowe konkursy, program budowy bilbordów promocyjnych czy też finansowanie odpłatnych publikacji w mediach.

– Chcę przeprosić wszystkich zainteresowanych dziennikarzy, ale do czasu zakończenia audytu Lasy Państwowe nie będą mogły udzielać informacji nt. zagadnień objętych kontrolą – mówi dyrektor Koss. – Deklaruję, że po zakończeniu audytu jego ustalenia zostaną podane do publicznej wiadomości – dodaje.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...