Kraków, Gdańsk, Warszawa i Szczecin – pomiędzy tymi miastami Polacy najchętniej i najczęściej latali w tym roku. Port Lotniczy Szczecin- Goleniów najwięcej biletów sprzedał na loty do Warszawy i jak się okazuje za bilety ze Szczecina do stolicy trzeba było zapłacić najwięcej. A najbardziej podrożały te do stolicy Małopolski – Krakowa.
Spośród wszystkich osób, które zdecydowały się na podróż samolotem, w tym roku najwięcej podróżowało między Krakowem, Gdańskiem, Warszawą i Szczecinem. I co ciekawe w zestawieniu przygotowanym przez wyszukiwarkę lotów esky.pl kierunek Szczecin – Warszawa zajmuje zaszczytne drugie miejsce.
Największym zainteresowaniem wśród lotów krajowych cieszyła się trasa między Gdańskiem a Krakowem, później Szczecin-Warszawa i na trzecim miejscu kolejne połączenie z Pomorza Zachodniego, ale do Małopolski, a konkretnie do Krakowa.
Trasę między Warszawą a Szczecinem wybrało aż 16 procent wszystkich podróżujących. Port Lotniczy Szczecin Goleniów nie opublikował jeszcze tegorocznych statystyk, ale te z ubiegłego roku potwierdzają analizy wyszukiwarki esky.pl. W 2023 kierunek Warszawa z Goleniowa był bezkonkurencyjny. To ponad 72 tys. odlotów i 70 tys. przylotów.
Skoro mowa o liczbach warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem liczby pasażerów, wzrosła też cena biletów. Porównując ją z ubiegłym rokiem to w przypadku lotów w jedna stronę w 2024 płaciliśmy 5% więcej, czyli 380 zł., a lecąc do Warszawy i z powrotem aż 19 procent więcej – 773 złote. I to najdroższe ceny biletów w Polsce wśród lotów krajowych.
Natomiast najbardziej podrożał bilet ze Szczecina do Krakowa. Ten kierunek też znalazł się w czołówce rankingu, wybrało go 13% użytkowników esky.pl. Jeśli ktoś kupował bilet w jedna stronę musiał zapłacić 250 złotych, a to o 45% więcej niż w ubiegłym roku. Bilet w dwie strony podrożał jeszcze bardziej, bo aż o 57%, kosztował 420 złotych.
Podróże samolotami z zachodniopomorskiego cieszą się tak dużym zainteresowaniem z powodu geografii. To ze stolicy Pomorza Zachodniego jest najdalej do największych polskich miast. Na przykład podróż do Warszawy samochodem i pociągiem trwa około 5,5 godziny. Samolotem 1 godz. i 5 min. Kiedy policzymy ile trzeba zapłacić za benzynę i bramki na autostradzie cena biletu lotniczego staje się konkurencyjna. Bezkonkurencyjny natomiast jest czas i komfort podróży. W przypadku Krakowa podróż autem wydłuża się jeszcze o godzinę. Można wybrać pociąg, ale to dla wytrwałych, bo np. wybierając tańszy bilet za 120 zł. wyjeżdżamy ze Szczecina o 15.03, do Krakowa pociąg dojedzie chwilę po północy, zakładając że nie ma opóźnień.