Home Ekologia i zdrowie Sprawdzali, co słychać u nietoperzy. Zarejestrowali 6 różnych gatunków
Ekologia i zdrowieW regionie

Sprawdzali, co słychać u nietoperzy. Zarejestrowali 6 różnych gatunków

156

Zimowy monitoring nietoperzy w Drawieńskim Parku Narodowym okazał się niezwykle interesujący. Zauważono i rozpoznano 295 osobników z 6 różnych gatunków. Akcja ta stanowi również przyczynek do tego, byśmy z większym szacunkiem traktowali te niepozorne zwierzęta.

 

Nietoperze zyskały miano tych ponurych ssaków występujących jedynie w najmroczniejszych bajkach. Często, przechadzając się wieczorami mniej uczęszczanymi ulicami miast z niepokojem patrzymy na te lawirujące nad nami zwierzęta. Jednak czy lęk ten jest uzasadniony? Niewiele osób wie, że nietoperze są nieocenionym wsparciem w walce z uciążliwymi owadami. Okazuje się, że karlik malutki (gatunek nietoperza) w ciągu jednej nocy potrafi zjeść nawet do 1000 komarów. Jednak zwierzęta te są jednymi z rodzaju tych, które zimą przechodzą w stan hibernacji. Sen ten jest niezbędny do tego, by gatunek mógł przetrwać. 

Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego w ramach zimowego monitoringu nietoperzy policzyli, ile osobników liczy populacja na terenie parku. W tym celu skontrolowano 23 obiekty i doliczono się 295 osobników należących do 6 różnych gatunków. Z tego powodu bardzo mocno podkreśla się również fakt, że zwierzętom w czasie zimowego snu należy się poszanowanie i nie niepokojenie. 

– Każde wybudzenie jest dla nietoperzy bardzo energochłonne. Dlatego absolutnie nie powinno się dotykać i niepokoić hibernujących nietoperzy, ponieważ może okazać się to dla nich śmiertelnie groźne. Niezaplanowane, spowodowane z winy człowieka niepotrzebne wybudzenie, może przyczynić się do tego, że nietoperzom nie wystarczy zgromadzonych jesienią zapasów tłuszczu na dalszą hibernację i nie przetrwają zimy – przekonuje Szymon Śródecki z sekcji Monitoringu DPN. 

Aby móc spokojnie przetrwać zimę nietoperze często korzystają z kryjówek takich jak: jaskinie, piwnice, studnie, czy sztolnie. Ważne jest, by w chwili spotkania śpiącego ssaka, np. w naszej piwnicy, nie przeszkadzać mu w zimowym odpoczynku. Pozwólmy zwierzętom spokojnie przetrwać ten trudny dla nich okres i nie wybudzajmy ich ze snu. W ciepłych okresach roku zwierzęta na pewno nam się za to odwdzięczą. 

Gatunki, które udało zarejestrować się pracownikom DPN to: 

  • gacek brunatny Plecotus auritus 121 osobników
  • nocek Natterera Myotis nattereri 80 osobników
  • nocek rudy Myotis daubentonii 65 osobników
  • nocek duży Myotis myotis 11 osobników
  • mopek zachodni Barbastella barbastellus 10 osobników 
  • mroczek późny Eptesicus serotinus 2 osobniki
  • nietoperze nierozpoznane 6 osobników.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

AktualnościTurystykaW regionie

„Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią

Macie swoje ulubione trasy rowerowe? Ścieżka rowerowa, biegnąca przez gminę Dobra w...

AktualnościW regionie

Są grzyby. W tych lasach jest mnóstwo kurek

Deszcze i ciepłe noce, to stworzyło idealne warunki do wzrostu grzybów w...