Home Aktualności Śmietankowa w wielu smakach
AktualnościFelietony Lifestyle

Śmietankowa w wielu smakach

404

Przy Placu Orła, obok kawiarni Era Kawy, funkcjonuje lodziarnia z lodami własnego wyrobu – kolejne lody rzemieślnicze, lody kraftowe, lody … ech, jak zwał tak zwał!

Mały lokalik otwiera swoją ścianę na plac, zaprasza ladą chłodniczą z kilkunastoma smakami ukrytymi w głębokich pojemnikach. Porcje nakładane są szpachelką – żadne gałki kulki, tylko maziste gęste lody – czyli tak jak są serwowane we włoskich lodziarniach.

Wśród smaków oprócz pistacji i słonego karmelu (które zamawiam najczęściej!) moją uwagę przyciągnęły także smak słonecznikowy, kawa oraz sorbet czekoladowy. Smaków jest oczywiście więcej.

Ten ostatni smak – czekoladowy sorbet – pamiętam z nieistniejącej już lodziarni Gelatiamo, która zajmowała lokal niemal dokładnie po przeciwnej stronie Placu Orła. W Gelatiamo moimi ulubionymi lodami były przede wszystkim te o smaku gorgonzola (tak! o smaku tego pleśniowego sera!). Tamta lodziarnia serwowała też lody paprykarzowe (w piątki) oraz lody wątróbkowe „fuagra” (spróbowałem, smakowały mi, ale potem dowiedziałem się, że zostały wymyślone specjalnie dla czworonogów, z którymi lodziarnię odwiedzali właściciele!).

Zapytałem właścicielkę Śmietankowej, czy zrobiłaby lody o smaku gorgonzola – stanowczo zaprzeczyła. Jednak w krótkiej rozmowie o smakach lodów, o eksperymentach m.in. z dodawaniem soli do słodkich kompozycji, doszliśmy do pomysłu, który kiedyś zaświtał mi w głowie: sorbet pomidorowy! Właścicielka niemal od razu powiedziała, że takie lody owszem zrobi, ale dopiero w sierpniu, gdy pomidory będą miały najlepszy smak.

Czekam zatem z niecierpliwością na sierpniowe lody pomidorowe! – szalone pomysły czasem się materializują!

Powiązane artykuły

Aktualności

Rowerowy Jakub wraca. Tym razem z planem na Dzień Dziecka 

Za rogiem Dzień Dziecka, a rodzice dalej zastanawiają się jak najlepiej spędzić...

Felietony 

Mamy plac WOŚP. Mogło być święto, a wyszło jak zawsze…

Doskonała pogoda, świetna inicjatywa, radość i entuzjazm. Wczoraj świętowano na Łasztowni, teraz...

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

EdukacjaInspirationLifestyle

Szczeciner dla dzieci. Numer specjalny będzie można otrzymać nieodpłatnie w szczecińskich księgarniach

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny numer czasopisma adresowany do...