Home W regionie Setki opon na polu. To legalne?
W regionie

Setki opon na polu. To legalne?

317

Ktoś zrobił sobie ogrodzenie z opon. Setek opon. Gmina nic na ten temat nie wie i przyznaje, że nikt problemu nie zgłaszał, a urząd nie wydał żadnej zgody na wykorzystanie opon do zbudowania ogrodzenia.

 

Na podstawie samych tych informacji trudno powiedzieć, czy jest to przedsięwzięcie legalne, choć wiele wskazuje na to, że może tu dochodzić do nieprawidłowości. Na polu w okolicach Kolina (gmina Dolice, powiat stargardzki) ktoś z opon zbudował ogrodzenie. Opon są tysiące.

Opony nie są odpadem niebezpiecznym – zgodnie z przepisami odpady niebezpieczne to takie, które mają jedną z niebezpiecznych właściwości określonych w przepisach rozporządzeń unijnych – np. łatwopalne, wybuchowe, drażniące, toksyczne. Poza tym polskie przepisy kwestię tę doprecyzowują i nie zaliczają zużytych opon do odpadów niebezpiecznych.

– Jeżeli zakwalifikujemy te opony jako odpad, to właściciel terenu musi posiadać zezwolenie na ich zbieranie, wydaje przez powołane do tego organy – komentuje radca prawny, Kamil Szymczewski. – Samo składowisko, na którym gromadzone są opony, musi być odpowiednio zabezpieczone, nie można tego robić na polu pod gołym niebem – dodaje.

Okazuje się, że opony mogą zostać uznane za materiał budowlany. Mówi o tym Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 lipca 2019 r., II SA/Go 234/19). Wówczas chodziło o to, że opony zostały użyte do umocnienia skarpy:

 

Dalej organ stwierdził, że po przeanalizowaniu wszystkich materiałów zgromadzonych w toku postępowania administracyjnego ustalono, iż opony stanowią umocnienie i zabezpieczenie skarpy przed jej osuwaniem. Opony zostały ułożone i wypełnione ziemią, a obecnie są porośnięte trawą. Sposób ich ułożenia wskazuje, że nie jest to wysypisko śmieci. Recykling odpadów polegał na wykorzystaniu zużytych opon do umocnienia skarpy – czytamy w wyroku, tam sprawa została umorzona.

 

Niemniej w tamtej sprawie ilość opon była nieporównywalnie mniejsza. Z kolei tu budowanie – prawdopodobnie ogrodzenia dla zwierząt – z opon budzi wątpliwości.

– Do chwili obecnej Gmina Dolice nie otrzymała żadnych informacji w powyższej sprawie, nie powzięła jej z urzędu, jak również nie wydała żadnej decyzji na wykorzystanie opon na budowę ogrodzenia dla zwierząt – komentuje sprawę Grzegorz Brochocki, wójt gminy Dolice.

 

 

Nie zmienia to faktu, że magazynujący opony musi realizować dodatkowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa, np. zobowiązany jest  zapewnić wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska dostępność obrazu z wizyjnego systemu kontroli tego miejsca w czasie rzeczywistym.

Zapytaliśmy WIOŚ o to, czy ma wiedze o składowaniu tak dużej ilości opon na polach. Do dziś Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nie odniósł się do sprawy.

Każdy posiadacz odpadów, a więc osoba, która nimi włada, jest obowiązany do ich usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Jeżeli posiadacz tego nie uczyni, lokalne władze – w tym wypadku wójt – może wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne i wydać decyzję nakazującą posiadaczowi odpadów ich usunięcie.

Czy opony znikną z pola? W okolicach Łodzi 3 lata temu ujawniono pole, a na nim blisko 30 tysięcy opon. Łódzki WIOŚ wszczął postępowanie, a władze  sprawę zgłosiły do prokuratury.

Powiązane artykuły

przestępczość
W regionie

Zabójstwo pod Dobrą. Pracownicy leśni znaleźli ciało 50-letniego mężczyzny

Pracownicy leśni pod Dobrą (powiat łobeski) znaleźli martwego mężczyznę. Do akcji wkroczyła...

W regionie

Nowy przystanek SKM w Goleniowie niedługo przyjmie pierwszych pasażerów. Ale coś tu nie zagrało

Wraz z pełnym uruchomieniem I etapu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, czyli od 10...

Biznes i inwestycjeW regionie

Park rozrywki Hossoland ze sporym opóźnieniem

Inwestor, Grupa Hosso, obiecuje gościom parku m.in. niezwykłe kolejki górskie i karuzele....

wycinka drzew
Biznes i inwestycjeW regionie

Leszek Naziemiec: Przy poszerzeniu drogi ucierpieć może ponad 1200 drzew

Ogromny niepokój wielu miłośników przyrody budzi zamiar poszerzenia drogi wojewódzkiej 102. W...