Home Turystyka Rowerem do Berlina? Wspólny projekt polsko-niemiecki uzyskał dofinansowanie
Turystyka

Rowerem do Berlina? Wspólny projekt polsko-niemiecki uzyskał dofinansowanie

88

Wspólny projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego oraz niemiecki Landkreis Uckermarck uzyskał prawie 5 mln euro dofinansowania. Zakłada stworzenie kompletnej trasy rowerowej Berlin-Szczecin-Kołobrzeg, która ma stać się jedną z atrakcji turystycznych regionu. 

Trasa ma przebiegać przez obszary atrakcyjne pod względem turystycznym zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Duża część infrastruktury już istnieje, a projekt ma połączyć istniejące już trasy w całość, która będzie miała formę pętli. Powstanie drogi rowerowej to tylko część inicjatywy. Drugą część będzie stanowiło rozpropagowanie trasy jako atrakcji turystycznej. Partnerzy stworzą wspólne logo, wyznaczą i nazwą poszczególne odcinki, a także będą wspólnie i jednolicie informować na temat inwestycji. Powstanie również rowerowa mapa dla całej trasy oraz specjalne wydarzenia.

– Takie rowerowe rajdy i towarzyszące im imprezy cieszą się wielką popularnością i najlepiej pokazują piękno regionu. Mieszkańcy pokazali, że decyzja o budowie zintegrowanej sieci tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim była najlepszą odpowiedzią na ich potrzeby. Warto rozwijać tę infrastrukturę i warto ją promować w sąsiednich regionach i w całej Europie – mówi Olgierd Geblewicz. – Stworzenie tak ogromnego produktu turystycznego, który leży na terenie dwóch państw, nie jest możliwe na poziomie lokalnym bez ścisłej współpracy transgranicznej.

Gotowa trasa będzie miała łączną długość 690 km (262 km po stronie polskiej i 428 po stronie niemieckiej). Wiele tras już istnieje m.in. droga rowerowa Berlin-Uznam do Angermünde w Niemczech czy droga Pargowo – Szczecin – Stepnica w Polsce. Do budowy nowych odcinków wykorzystane zostaną np. malowniczo usytuowane starorzecza kolejowe, które stanowią własność poszczególnych gmin. 

Autorzy projektu zakładają, że inwestycja ma przyczynić się do integracji mieszkańców terenów granicznych oraz zwiększenia liczby turystów, co z kolei wpłynie na rozwój gospodarczy oraz podniesienie atrakcyjności całego Pomorza Zachodniego. Jako partnerzy stowarzyszeni w realizację włączą się kolejne polsko-niemieckie struktury samorządowe i organizacje – Landkreis Märkisch-Oderland, TMB Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH, Gmina Golczewo i Landkreis Barnim.

– To spełnienie marzeń, wielka szansa i impuls dla rozwoju naszej gminy. Wiele lat mówiło się o tej inwestycji, a teraz ona się materializuje. Cieszę, że marszałek Olgierd Geblewicz podjął się tej inicjatywy – mówi Maciej Zieliński, burmistrz gminy Golczewo.

Powiązane artykuły

TurystykaEkologia i zdrowie

Spływy Drawą zagrożone? W rzece obniża się poziom wody

Mieszkańców Pojezierza Drawskiego i miłośników rzeki Drawy niepokoi od lat obniżający się poziom...

Turystyka

Powstała Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego. Miała upamiętniać, dziś jej… nikt nie pamięta

Aleja Gwiazd Kolarstwa Polskiego została otwarta w czerwcu 2002. Pomysł zainicjowali w...

TurystykaHistoria

Pomysł na weekend: Wyjątkowe bunkry nad Drawą

Gdzie wybrać się na weekendową wyprawę? Dajemy ciekawą propozycję szczególnie dla tych,...

TurystykaW regionie

Trasa rowerowa wyróżniona w europejskim konkursie!

Trasa rowerowa Wierz – Siekerki – Choszczno została laureatem Europejskiej Nagrody Zielonych...