Home Aktualności Rolnicy protestowali, karetka z chorą musiała jechać objazdem
AktualnościW regionie

Rolnicy protestowali, karetka z chorą musiała jechać objazdem

671
Foto: źródło FB/Protest Rolników

Aż 30 minut dłużej jechali ratownicy z pacjentką, która była transportowana do jednego ze szczecińskich szpitali. I choć rolnicy tłumaczą, że ich protesty mają charakter pokojowy i nie chcą, aby ktokolwiek na tym ucierpiał, to niesmak pozostaje.

 

Medycy apelują: nawet jeśli protestujecie, to róbcie korytarz życia i nie utrudniajcie poruszania się pojazdom uprzywilejowanym. Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło kilka dni temu, kiedy to pacjentka z gorzowskiej lecznicy była transportowana karetką pogotowia ratunkowego do Szczecina. Ambulans utknął na drodze S3, w okolicach węzła Myślibórz.

Protestujący utrudnili przejazd karetce trasą szybkiego ruchu, według ratowników, wydłużyło to transport pacjentki o trzydzieści minut.

Aby nie doszło już więcej do podobnych sytuacji z przedstawicielami rolników w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim spotkał się wojewoda lubuski Marek Cebula. Po spotkaniu w social mediach wojewody pojawiły się ważne informacje:

  • W centrum dyskusji znalazła się kwestia zapewnienia korytarza życia, który jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom protestów oraz mieszkańcom okolicznych obszarów.
  • Spotkanie jest odpowiedzią na konkretną sytuację związaną z przejazdem karetki pogotowia przewożącej pacjentkę z Gorzowa Wlkp. do Szczecina, w celu udzielenia specjalistycznej pomocy medycznej.
  • Korytarz życia będzie zapewniony, to nasz obowiązek – prawny i ludzki – mówili przedstawiciele rolników ściskając dłoń Wojewody w geście porozumienia.
Roman Waszczyk, rzecznik prasowy protestu przyznaje, że doszło do jednorazowego incydentu, kiedy karetka została skierowana objazdem.
– Każdego dnia zdarza się nam przepuszczać pojazdy uprzywilejowane, nigdy nie przeszkadzamy i nie będziemy utrudniali przejazdu. O tym rozmawialiśmy dzisiaj z wojewodą lubuskim i i mocno ten nasze zapewnienia wybrzmiały. W tym jednym wypadku doszło do nieporozumienia służb zabezpieczających protest, ambulans został skierowany na objazd bez naszej wiedzy.

W najbliższych dniach zapowiadane są kolejne protesty, na drodze S3 protestują zarówno rolnicy z lubuskiego, jak i z Pomorza Zachodniego. O rozwagę apelują ratownicy medyczni, ponieważ z obliczu ratowania ludzkiego życia, protesty powinny zejść na drugi plan. Rolnicy z kolei zapewniają, że żaden z protestujących nie będzie utrudniał pracy służbom ratunkowym.

Przypomnijmy, że rolnicy domagają się m.in. odejścia od unijnego Zielonego Ładu, zmiany Wspólnej Polityki Rolnej oraz zakazu importu towarów rolnych z Ukrainy.

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...