Home Ekologia i zdrowie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie: Jest nowy rezerwat przyrody
Ekologia i zdrowieW regionie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie: Jest nowy rezerwat przyrody

1.7k
Panorama rezerwatu z jeziorem Linkowo. Fot. Tomasz Jerczyński

Kompleks torfowisk otaczających jeziora Linkowo i Linkówko został z inicjatywy Nadleśnictwa Smolarz objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Pod koniec listopada weszło w życie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, uznające ten cenny przyrodniczo obszar za rezerwat przyrody „Torfowisko Linkowo”. To drugi rezerwat w Nadleśnictwie Smolarz.

 

Nowo utworzony rezerwat przyrody „Torfowisko Linkowo” położony jest w północno-wschodniej części Nadleśnictwa Smolarz, między Podleścem a Przeborowem. Zajmuje 46,99 ha. Leży w rynnowym obniżeniu terenu, w którym znajdują się dwa jeziora – Linkowo i Linkówko. Rezerwat stanowi mozaikę torfowisk, ekosystemów wodnych i bagiennych. Większość z nich stanowią siedliska przyrodnicze, chronione na podstawie Dyrektywy siedliskowej. Są to oligotroficzne jezioro Linkowo, dystroficzne jezioro Linkówko otoczone torfowiskami różnych typów, głównie przejściowymi, niewielkimi płatami torfowisk wysokich i nakredowych. W rezerwacie występują także płaty boru bagiennego. Występują tu cenne i chronione gatunki roślin. Ze względu na unikatowe warunki siedliskowe, bogactwo chronionych gatunków i duże zróżnicowanie siedlisk, teren ten ma duże znaczenie dla ochrony różnorodności biologicznej.

Jesienią 2020 r. Nadleśnictwo Smolarz wystąpiło z wnioskiem o ustanowienie rezerwatu przyrody do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Długotrwałe procedury znalazły swój finał w listopadzie 2023 r., gdy weszło w życie zarządzenie uznające rezerwat. Warto przypomnieć, że również pierwszy rezerwat przyrody na terenie Nadleśnictwa Smolarz – Jezioro Łubówko – utworzony został z inicjatywy leśników.

Rezerwat przyrody, to miejsce szczególne, służące przede wszystkim ochronie przyrody. Dlatego obowiązuje tam szereg zasad, które mają za zadanie ograniczyć wpływ człowieka. Z tego powodu oraz ze względu na fakt, że poruszanie się po podmokłym i grząskim terenie może być niebezpieczne dla życia, sam rezerwat nie jest udostępniony do ruchu turystycznego, jednak można go oglądać z wieży widokowej, stojącej na wzniesieniu przy jego południowej granicy.

Nadleśnictwo Smolarz położone jest w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...

przestępczość
W regionie

Zabójstwo pod Dobrą. Pracownicy leśni znaleźli ciało 50-letniego mężczyzny

Pracownicy leśni pod Dobrą (powiat łobeski) znaleźli martwego mężczyznę. Do akcji wkroczyła...

AktualnościEkologia i zdrowie

Pierwszy w tym roku „Szpargałek” już jutro. Skarby „z drugiej ręki” czekają!

Już w najbliższą środę, w godz. 10 – 17, pierwsze w tym roku...