Rejon starego miasta skrywa różnego rodzaju pamiątki z przeszłości. W ramach realizowanej aktualnie inwestycji na placu Orła Białego nadzór archeologiczny ma pełne ręce roboty – informuje Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu.
Ziemia kryje ślady działalności człowieka sięgające wielu lat wstecz. W miejskiej zabudowie, zwłaszcza tej, która na przestrzeni lat czy wieków zmieniała się kilkukrotnie, niczym nowym są odkrycia pamiątek z zamierzchłej przeszłości. Rejon placu Orła Białego znajdujący się w zabudowie starego miasta, przechodzi aktualnie gruntowną przebudowę.
– Pierwsze prace ziemne doprowadziły kilka tygodni temu do odkryć dawnej miejskiej infrastruktury. Podobnie stało się w ostatnim czasie, kiedy wykonawca robót przeniósł się w kolejne miejsca terenu budowy – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.
Co tym razem udało się znaleźć?
– W pierwszej kolejności udało się odkryć dalsze fragmenty kanału biegnącego tuż pod placem i w rejonie ulicy Koński Kierat. Odkopany został ceglany fundament, który najprawdopodobniej jest pozostałością po pierwszej fontannie. W bliskim sąsiedztwie fundamentu, robotnicy natrafili na podwójną rurę wodociągową, która wykonana jest z drewna. Kilka metrów dalej tuż pod jezdnią w części południowej placu znajdują także pozostałości dawnej nowożytnej zabudowy. Aktualnie wszystkie odkryte elementy są przedmiotem wnikliwej analizy i badań prowadzonych przez nadzór archeologiczny, który koordynowany jest przez Archeologa architektury Przemysława Kołosowskiego. Wszystkie znaleziska w ramach nadzoru archeologicznego muszą zostać teraz szczegółowo opisane i zinwentaryzowane. Wykonana będzie dokumentacja geodezyjna, skanowanie, czy przeprowadzona zostanie analiza porównawcza z zachowaną dokumentacją archiwalną. Większość z odkrytych elementów według pierwszych ustaleń mogła najprawdopodobniej być częścią systemu wodno-kanalizacyjnego powiązanego funkcjonalnie z dawną zabudową i fontanną – wyjaśnia Piotr Zieliński.
Do czasu zakończenia pełnej inwentaryzacji znalezisk, prace budowlane zostały w miejscu ich odkrycia czasowo wstrzymane.