Home Kultura Podróż w czasie? Anna Koc, Łona i przyjaciele pokazują, jak kiedyś wyglądały Syrenie Stawy
Kultura

Podróż w czasie? Anna Koc, Łona i przyjaciele pokazują, jak kiedyś wyglądały Syrenie Stawy

232
eckerber. historia syrenich stawów
fot. Kadr z filmu "Eckerberg. Historia Syrenich Stawów"

Pasja do historii Szczecina zaowocowała niezwykłym projektem. Anna Koc, znana z przybliżania dziejów Niemierzyna, Osowa i dorobku Johannesa Quistorpa, zrekonstruowała w swoim najnowszym filmie dawny Eckerberg – miejsce pełne uroku i znaczenia historycznego. Lektorem w filmie jest Adam Zieliński, znany jako “Łona”.

Anna Koc jest znana szczególnie za sprawą przybliżania historii swojej okolicy, w swoim najnowszym filmie pokazała Syrenie Stawy tak, abyśmy podczas spaceru odrestaurowanymi alejkami mogli zwizualizować sobie ich pierwotny wygląd. A wszystko to jest rozciągnięte na przestrzeni czasu od samego początku istnienia, po czasy rozwoju i okres schyłkowy.

Każdy detal tego niespełna 15-minutowego filmu, wraz z zabudowaniami folwarku, posiadłości rodu Kuglerów, sanatorium im. Arndta i restauracji Lindenhof, został pieczołowicie odtworzony nie tylko na bazie archiwalnych zdjęć i pocztówek, ale również planów pochodzących z Archiwum Państwowego i tego, co udało się odkryć podczas wieloletnich poszukiwań i spacerów.

Tak powstała niezwykła opowieść o szczecińskim Eckerbergu, w której miałem przyjemność być lektorem. Ania jest prawdziwą pasjonatką historii i włożyła całe mnóstwo pracy w ten film. Pokornie chylę czoła przed jej zaangażowaniem – podkreśla „Łona” w poście na Facebooku.

Uroku tego filmu, który powstawał łącznie 6 lat (48 miesięcy zajęło modelowanie 3D, a odpowiednio rok – renderowanie i montaż), dodaje nie tylko sama grafika i animacja autorstwa Anny Koc, ale również czytany przez samego „Łonę” tekst przygotowany przez Jacka „Rymka” Markiewicza, muzyka autorstwa Jose Manuela Albana-Juareza (współpracował m.in. z Korą i Markiem Jackowskim), zdjęcia lotnicze Pawła Ziątka (założyciela strony i grupy facebookowej „Szczecin znany i historyczny) oraz nostalgiczna oprawa i graffiti Macieja „Kredy” Jurkiewicza. 

Cały film można zobaczyć oczywiście na platformie YouTube, na profilu Anny Koc. Już wcześniej w podobny sposób „ożywiła” Wieżę Quistorpa, mostek japoński nad Rusałką, XVII-wieczną wieś Nemitz, która później stała się Niemierzynem oraz znajdujące się w rejonie obecnej ulicy Harcerzy grodzisko z okresu od IV w. p.n.e. do III w. n.e.

Cały film: Eckerberg. Historia Syrenich Stawów

Powiązane artykuły

chopin w willi lentza w szczecinie
AktualnościKultura

Chopinowskie wieczory w Willi Lentza – koncert Aleksandry Świgut i Nordic Ensemble

Już w najbliższą niedzielę, 26 stycznia 2025 roku, o godzinie 19:00, Willa...

finał przeglądu 4you2
AktualnościKultura

Przegląd talentów wokalnych 4YOU2 – czas na finał!

Po burzliwej naradzie, jury wyłoniło finalistów II edycji 4YOU2 – przeglądu talentów...

misterium kolędowe w szczecinie
AktualnościKultura

Tradycyjne Misterium Kolędowe już w sobotę w Katedrze

Stało się już zwyczajem, że pod koniec stycznia szczecińska Katedra rozbrzmiewa dźwiękami...

filharmonia koncerty rodzinne
AktualnościKultura

Wielka Improwizacja w Filharmonii

W 2025 roku Filharmonia Szczecińska zaprasza na wyjątkowy cykl koncertów, który wciąga...