Home Kultura Pisać każdy może. W Szczecinie odbyły się warsztaty z twórczego pisania
Kultura

Pisać każdy może. W Szczecinie odbyły się warsztaty z twórczego pisania

721
warsztaty twórczego pisania
fot. Paweł Pietruszka

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie stała się miejscem pogłębiania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań w ramach warsztatów twórczego pisania. Zajęcia pt. „Od pierwszego zdania, do ostatniej kropki” prowadziła Anna Zborowska, pisarka i laureatka konkursów literackich. Jak oceniła umiejętności pasjonatów pisania z naszego miasta? 

Anna Zborowska jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz laureatką konkursów literackich i doświadczoną dziennikarką. Prowadzone przez nią warsztaty skupiały się na edukowaniu początkujących autorów, jak świadomie tworzyć literaturę, pozostając wiernym sobie i swoim ideom. Pierwszy etap poświęcony był teorii narracji. Zebranym zaprezentowano różnorodne formy narracyjne – od klasycznych po nowoczesne. Druga część miała bardziej praktyczny charakter, gdzie uczestnicy pod okiem prowadzącej tworzyli konspekty opowiadań i dzielili się pomysłami na zwroty akcji w historiach. Jak pisarka oceniła starania szczecinian w odkrywaniu własnych tematów i wątków?

– Podczas warsztatów zaskoczyła mnie różnorodność uczestników pod względem ich wieku. Najmłodsza słuchaczka miała 7-8 lat i była w trakcie pisania drugiej książki. Najstarsi uczestnicy byli już na emeryturze i wolny czas chcieli spożytkować na pisanie historii opartej o swoją biografię – opisuje Anna Zborowska. – Na warsztatach zjawili się również nauczyciele, copywriter, przyszłoroczni maturzyści oraz wykładowczyni, która tworzy książki dla dzieci ze spektrum autyzmu, które mają afazję, czyli nie mówią. Mnóstwo ciekawych ludzi.

Warsztaty były nie tylko okazją do nauki, ale też do wymiany doświadczeń między kursantami. Spotkanie zakończyło się owocnymi dyskusjami i planowaniem przyszłych projektów pisarskich uczestników.

– Żałuję, że to ja głównie mówiła podczas pierwszej części wykładowej, a nie słuchałam, bo z pewnością wiele mogłabym się od samych uczestników dowiedzieć – podsumowuje Anna Zborowska. 

Powiązane artykuły

KulturaSport

Bardziej o Górniku, czy o Śląsku? Jak z „Chopcami” rzecz się miała? 

Jedni powiedzą, że to jest opowieść o legendzie na piłkarskiej mapie Polski,...

Kultura

Hrabiny dają radę…

Zasadniczy problem z „Hrabinami” jest taki, że nie można kupić na nie...

Kultura

“Jest bosko, po raz pierwszy gram w Jazzmencie”. Pierwszy koncert Szczecin Jazz Festiwal za nami

Wczorajsza sobota bez wątpienia zapiszę się w pamięci szczecinian. Całe miasto po...

Kultura

Hrabiny wróciły. Fragmenty książki „MY HRABINY. Myślę, więc zapisałam” na łamach szczecinera

Hrabiny powracają. Podwójnie: w kolejnym spektaklu „Hrabiny przodem” oraz w wydaniu książkowym!...