Home Kultura Pisać każdy może. W Szczecinie odbyły się warsztaty z twórczego pisania
Kultura

Pisać każdy może. W Szczecinie odbyły się warsztaty z twórczego pisania

842
warsztaty twórczego pisania
fot. Paweł Pietruszka

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie stała się miejscem pogłębiania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań w ramach warsztatów twórczego pisania. Zajęcia pt. „Od pierwszego zdania, do ostatniej kropki” prowadziła Anna Zborowska, pisarka i laureatka konkursów literackich. Jak oceniła umiejętności pasjonatów pisania z naszego miasta? 

Anna Zborowska jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz laureatką konkursów literackich i doświadczoną dziennikarką. Prowadzone przez nią warsztaty skupiały się na edukowaniu początkujących autorów, jak świadomie tworzyć literaturę, pozostając wiernym sobie i swoim ideom. Pierwszy etap poświęcony był teorii narracji. Zebranym zaprezentowano różnorodne formy narracyjne – od klasycznych po nowoczesne. Druga część miała bardziej praktyczny charakter, gdzie uczestnicy pod okiem prowadzącej tworzyli konspekty opowiadań i dzielili się pomysłami na zwroty akcji w historiach. Jak pisarka oceniła starania szczecinian w odkrywaniu własnych tematów i wątków?

– Podczas warsztatów zaskoczyła mnie różnorodność uczestników pod względem ich wieku. Najmłodsza słuchaczka miała 7-8 lat i była w trakcie pisania drugiej książki. Najstarsi uczestnicy byli już na emeryturze i wolny czas chcieli spożytkować na pisanie historii opartej o swoją biografię – opisuje Anna Zborowska. – Na warsztatach zjawili się również nauczyciele, copywriter, przyszłoroczni maturzyści oraz wykładowczyni, która tworzy książki dla dzieci ze spektrum autyzmu, które mają afazję, czyli nie mówią. Mnóstwo ciekawych ludzi.

Warsztaty były nie tylko okazją do nauki, ale też do wymiany doświadczeń między kursantami. Spotkanie zakończyło się owocnymi dyskusjami i planowaniem przyszłych projektów pisarskich uczestników.

– Żałuję, że to ja głównie mówiła podczas pierwszej części wykładowej, a nie słuchałam, bo z pewnością wiele mogłabym się od samych uczestników dowiedzieć – podsumowuje Anna Zborowska. 

Powiązane artykuły

Kultura

„Pod wulkanem” na Staromłyńskiej. Nowa wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej 

Radek Dąbrowski pochodzi z Koszalina, a w swojej bogatej twórczości łączy fotografię,...

AktualnościKultura

Numer specjalny Szczecinera – co znajdziemy w środku?

W najnowszym, specjalnym wydaniu magazynu Szczeciner pt. „Marki Szczecina – znaki, symbole,...

KulturaLifestyle

Jakie są atrakcje na najbliższy weekend? Jedno jest pewne – będzie w czym wybierać

Kolejny czerwcowy weekend przed nami, zatem warto sprawdzić, co wydarzy się w...

LifestyleKultura

Noc w klimatach techno w Słowianinie

Noc z 21 na 22 czerwca będzie wyjątkowa dla Domu Kultury Słowianin....