Home Polityka Pendolino do Szczecina – czy taki scenariusz jest realny?
Polityka

Pendolino do Szczecina – czy taki scenariusz jest realny?

528

Zakończenie prac przy modernizacji linii kolejowej do Warszawy, budowa dróg szybkiego ruchu i budowa portu kontenerowego w Świnoujściu – te inwestycje, zdaniem zachodniopomorskich parlamentarzystów, są priorytetem na obecne cztery lata. 

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego posłowie i senatorowie KO, PiS, Lewicy i Trzeciej Drogi opracowali listę dziesięciu inwestycji strategicznych, które powinny się rozpocząć lub zakończyć w obecnej kadencji Parlamentu. 

Jak podkreślił poseł KO, Artur Łącki, priorytetem będą turystyka i gospodarka morska. 

– Nie ma turystyki bez dobrych dróg. Jeśli nie ma dróg, to turyści nie dojadą. Myślę, że pierwszy punkt lub jeden z punktów na dokończenie dróg ekspresowych S3 i S6, drugi punkt: dalsza kontynuacja budowy dróg S10 i S11, zachodnia obwodnica Szczecina, natomiast trzeci: zakończenie modernizacji linii kolejowej do Warszawy. W tym przypadku mówimy o tym, że nie może być tak, że Szczecin jest jedynym wielkim miastem, do którego nie dojeżdża Pendolino. To jest chore, że dojeżdża do Kołobrzegu, a nie do Szczecina. W tej kadencji musimy zrobić wszystko, żeby Pendolino dojechali przynajmniej do Szczecina, a najlepiej do Świnoujścia – mówił Łącki.

Jeśli dojdzie do takiego scenariusza, to dojazd do naszego miasta ze stolicy będzie trwał 4 godziny i 50 minut – reasumuje Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury:

– Ponadto chcę zadeklarować jasno. Uważamy, że budowa portu kontenerowego jest wielką szansą gospodarczą, nie tylko dla naszego regionu. Inwestycja jest bardzo potrzebna i będziemy robić wszystko, aby została zrealizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem – mówi poseł Marchewka. 

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaznaczyli konieczność wykupu gruntów pod budowę zachodniej obwodnicy Szczecina i budowy wiaduktu przed przejściem granicznym w Kołbaskowie. 

– Żebyśmy mieli przed granicą w Kołbaskowie możliwość po stronie polskiej dokonać tej nawrotki i w razie czego wrócić do Polski – powiedział Artur Szałabawka.

Natomiast Zbigniew Bogucki odniósł się do budowy obwodnicy:

– Jest 411 milionów złotych zabezpieczonych na projektowanie i wykup gruntów. Obie umowy na projektowanie zostały podpisane w zeszłym roku i jest to realizowane, zabezpieczone są też środki na wykup gruntów. 

Wybrano też Prezydium zespołu – przewodniczącym został Artur Łącki z KO, a jego zastępcą Artur Szałabawka z PiS. 

Powiązane artykuły

piotr krzystek na czele nowej polski w regionie. partia buduje struktury na pomorzu zachodnim
Polityka

Piotr Krzystek na czele NOWEJ Polski w regionie. Partia buduje struktury na Pomorzu Zachodnim

NOWA Polska stawia kolejny krok w rozbudowie swoich struktur. Prezydent Szczecina Piotr...

świnoujście hotel
Polityka

Referendum przeciwko Joannie Agatowskiej? Przedsiębiorcy mówią o nierównym traktowaniu

W Świnoujściu narasta konflikt pomiędzy częścią przedsiębiorców a władzami miasta. Część przedstawicieli...

mieczyslaw-sawaryn burmistrz gryfina pge
Polityka

Wiedział. Podpisał. Protestuje. Historia Mieczysława Sawaryna i Elektrowni Dolna Odra

Zasiadał w Radzie Nadzorczej PGE, podpisując uchwałę, która zapowiadała koniec węglowych bloków...

szpital - rada nadzorcza
Polityka

Kto naprawdę będzie pilnował szpitali? Nowa rada nadzorcza wygląda jak polityczna ustawka

Powołanie Rady Nadzorczej do spółki Szpitale Zachodniopomorskie powinno być sygnałem porządkowania systemu ochrony zdrowia...