Home Polityka Pendolino do Szczecina – czy taki scenariusz jest realny?
Polityka

Pendolino do Szczecina – czy taki scenariusz jest realny?

222

Zakończenie prac przy modernizacji linii kolejowej do Warszawy, budowa dróg szybkiego ruchu i budowa portu kontenerowego w Świnoujściu – te inwestycje, zdaniem zachodniopomorskich parlamentarzystów, są priorytetem na obecne cztery lata. 

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego posłowie i senatorowie KO, PiS, Lewicy i Trzeciej Drogi opracowali listę dziesięciu inwestycji strategicznych, które powinny się rozpocząć lub zakończyć w obecnej kadencji Parlamentu. 

Jak podkreślił poseł KO, Artur Łącki, priorytetem będą turystyka i gospodarka morska. 

– Nie ma turystyki bez dobrych dróg. Jeśli nie ma dróg, to turyści nie dojadą. Myślę, że pierwszy punkt lub jeden z punktów na dokończenie dróg ekspresowych S3 i S6, drugi punkt: dalsza kontynuacja budowy dróg S10 i S11, zachodnia obwodnica Szczecina, natomiast trzeci: zakończenie modernizacji linii kolejowej do Warszawy. W tym przypadku mówimy o tym, że nie może być tak, że Szczecin jest jedynym wielkim miastem, do którego nie dojeżdża Pendolino. To jest chore, że dojeżdża do Kołobrzegu, a nie do Szczecina. W tej kadencji musimy zrobić wszystko, żeby Pendolino dojechali przynajmniej do Szczecina, a najlepiej do Świnoujścia – mówił Łącki.

Jeśli dojdzie do takiego scenariusza, to dojazd do naszego miasta ze stolicy będzie trwał 4 godziny i 50 minut – reasumuje Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury:

– Ponadto chcę zadeklarować jasno. Uważamy, że budowa portu kontenerowego jest wielką szansą gospodarczą, nie tylko dla naszego regionu. Inwestycja jest bardzo potrzebna i będziemy robić wszystko, aby została zrealizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem – mówi poseł Marchewka. 

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaznaczyli konieczność wykupu gruntów pod budowę zachodniej obwodnicy Szczecina i budowy wiaduktu przed przejściem granicznym w Kołbaskowie. 

– Żebyśmy mieli przed granicą w Kołbaskowie możliwość po stronie polskiej dokonać tej nawrotki i w razie czego wrócić do Polski – powiedział Artur Szałabawka.

Natomiast Zbigniew Bogucki odniósł się do budowy obwodnicy:

– Jest 411 milionów złotych zabezpieczonych na projektowanie i wykup gruntów. Obie umowy na projektowanie zostały podpisane w zeszłym roku i jest to realizowane, zabezpieczone są też środki na wykup gruntów. 

Wybrano też Prezydium zespołu – przewodniczącym został Artur Łącki z KO, a jego zastępcą Artur Szałabawka z PiS. 

Powiązane artykuły

Polityka

W trzeciej części cyklu barwy kampanii: Zaczęło się ! Nadszedł dzień prawdy

Jako Szczeciner, staramy się nie ekscytować polityką zanadto. W ten sposób mamy...

Polityka

Kadrowa miotła dosięgła radnego PiS. Zarabiał miliony

Zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa wydają się nie mieć końca –...

Polityka

W cyklu barwy kampanii część druga. „Nudy, nudy, nudy”

Jako Szczeciner, staramy się nie ekscytować polityką zanadto. W ten sposób mamy...

Polityka

Wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz odchodzi

Łukasz Kadłubowski nowym zastępcą prezydenta Szczecina. Funkcję obejmie na początku marca. Z...