Ponad 100 wystawców, tysiące roślin, regionalne przysmaki i tłumy odwiedzających – już 16 i 17 maja Wały Chrobrego ponownie zamienią się w wielki zielony targ podczas 51. edycji kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach”. Miasto zapowiada jednak poważne utrudnienia w ruchu i czasowe zamknięcia ulic w centrum Szczecina.
Impreza od lat przyciąga tłumy mieszkańców i turystów. Organizatorzy zapowiadają, że także w tym roku Wały Chrobrego dosłownie się zazielenią. Na miejscu pojawi się ponad stu wystawców z całej Polski – szkółkarzy, hodowców i importerów roślin. Obok stałych bywalców nie zabraknie także debiutantów, którzy po raz pierwszy pokażą swoje kolekcje szczecińskiej publiczności.
Miłośnicy ogrodów będą mogli przebierać w setkach odmian bylin, róż, drzew i krzewów ozdobnych, roślin owocowych, winorośli, pnączy czy traw dekoracyjnych. Na stoiskach pojawią się również rozsady warzyw i owoców, cebulki kwiatowe, rośliny balkonowe oraz gatunki wodne do oczek i ogrodowych stawów. Organizatorzy podkreślają, że kiermasz to nie tylko rośliny. Wśród stoisk znajdą się także dekoracje ogrodowe, elementy małej architektury, sprzęt i narzędzia ogrodnicze, a także ceramika, rękodzieło i domowe rośliny doniczkowe.
Dużą popularnością co roku cieszy się również „Wałówka z przysmakami”, czyli kiermasz regionalnego jedzenia organizowany przy ulicy Szczerbcowej. Na odwiedzających będą czekać producenci wędlin, serów, pieczywa, miodów, przekąsek i słodyczy, a także minibrowary oraz stoiska ze świeżymi ziołami prosto od producentów.
W związku z organizacją wydarzenia kierowcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu. Czasowe zamknięcia rozpoczną się już w czwartek, 15 maja o godz. 17.00 i potrwają do soboty, 17 maja do godz. 19.45. Utrudnienia obejmą Wały Chrobrego oraz ulice: Szczerbcową, Zygmunta Starego i Wawelską – na odcinkach od ul. Jarowita do Wałów Chrobrego. Miasto apeluje o wcześniejsze planowanie tras i korzystanie z komunikacji miejskiej.
Kiermasz będzie otwarty dla odwiedzających w sobotę, 16 maja, w godzinach od 9.00 do 18.00 oraz w niedzielę, 17 maja, od 9.00 do 17.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dla wielu mieszkańców „Pamiętajcie o ogrodach” to już nie tylko targi ogrodnicze, ale jedna z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych imprez w Szczecinie. Wszystko wskazuje na to, że także tegoroczna edycja przyciągnie tłumy spragnione zieleni, inspiracji i regionalnych smaków