Home Aktualności Nie jesteś zameldowany a chcesz głosować? Co trzeba zrobić?
Aktualności

Nie jesteś zameldowany a chcesz głosować? Co trzeba zrobić?

182

Wybory samorządowe tuż za rogiem. Wiele osób mieszkających „tymczasowo” w Szczecinie (na przykład studenci) wraca do swoich rodzinnych stron, aby oddać głosy. Niewielu wie o możliwości łatwej zmiany miejsca głosowania jeśli nawet tymczasowo mieszkamy gdzie indziej. Wystarczy poczynić odpowiednie kroki. 

Tym bardziej że procedura zmiany miejsca głosowania do najtrudniejszych nie należy. Fakt, że wybory samorządowe różnią się od parlamentarnych czy prezydenckich, lokalność obecnych wyborów wpływa na wagę i przywiązanie do zamieszkiwanego terenu. Co więc jeśli pochodzimy z innego województwa, studiujemy/ mieszkamy w Szczecinie i chcemy głosować tutaj? 

Rzeczą zasadniczą w zmianie miejsca głosowania jest CRW, czyli Centralny Rejestr Wyborców. Nasze nazwisko musi się tam znajdować, aby mieć możliwość przystąpienia do głosowania. Jeśli zależy nam na zmianie miejsca głosowania, musimy napisać odpowiedni wniosek. Oczywiście musi być poprzedzony wyznaczonymi warunkami, gdzie osoby np.:

  • mieszkają na stałe na terenie danej gminy/ powiatu, choć nie mają w tej samej gminie/ powiecie meldunku na pobyt stały
  • są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a nie obywatelem polskim i jednocześnie mieszkają na stałe w danej gminie/ powiecie
  • mieszkają na stałe w danej gminie/ powiecie, ale pod innym adresem niż są zameldowane na pobyt stały;
  • przebywają na terenie danej gminy/powiatu na stałe, ale nigdzie nie mieszkają (bezdomni)

Jeśli choć jeden z powyższych warunków jest spełniony, możemy zmienić miejsce głosowania. Drogi są trzy. W tym celu możemy udać się do Urzędu Miasta bądź Gminy, wysłać wniosek listownie, a także przez aplikację mObywatel. W rezultacie będziemy dopisani do spisu wyborców już w innym miejscu i przy następnych wyborach możemy śmiało ruszyć do lokalu. Oczywiście do wniosku trzeba załączyć dane osobowe, adres stałego zamieszkania i PESEL. Jednocześnie urzędnicy mają od 3 do 5 dni, aby rozważyć wniosek, więc czasu zostało niewiele. Jeśli jednak osoby zainteresowane postanowią zmienić miejsce głosowania, zostanie im tylko pójść 7 kwietnia do urny z przysłowiowym „X” na karcie. 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...