Home Aktualności Najlepsi z najlepszych przyjadą na Invest in Szczecin Open 2024
AktualnościSport

Najlepsi z najlepszych przyjadą na Invest in Szczecin Open 2024

239
Foto AdobeStock

Już tylko niecały tydzień został do rozpoczęcia 31. edycji Invest in Szczecin Open 2024. W tenisowych zmaganiach na najwyższym poziomie weźmie udział 32 zawodników z kraju i całego świata, w tym 5 tenisistów z pierwszej setki rankingu ATP. 

 

Wśród wirtuozów rakiety, których zobaczymy na kortach przy alei Wojska Polskiego, znaleźli się między innymi:

Roberto Carballes Baena (Hiszpania, 54. miejsce)

Swoją zawodową karierę rozpoczął w 2011 roku. Jako junior odniósł sukces, wygrywając French Open 2011 w grze podwójnej chłopców razem z Andrésem Artuñedem. W swojej karierze zdobył dwa tytuły singlowe oraz jeden deblowy o randze ATP Tour. Jego największym osiągnięciem w Wielkim Szlemie jest awans do trzeciej rundy French Open 2020, gdzie pokonał m.in. Denisa Shapovalova.

Thiago Seyboth Wild (Brazylia, 69.)

Swoją zawodową karierę rozpoczął 6 lat temu. Jako junior zdobył tytuł w grze pojedynczej chłopców podczas US Open 2018, stając się pierwszym Brazylijczykiem, który osiągnął ten sukces. W 2020 roku, mając zaledwie 19 lat, zdobył swój pierwszy tytuł singlowy ATP Tour, triumfując w Santiago po pokonaniu Caspera Ruuda. Jego największym osiągnięciem w Wielkim Szlemie jest dotarcie do trzeciej rundy French Open 2023, gdzie wyeliminował m.in. światowego nr 2, Daniiła Miedwiediewa.

Federico Coria (Argentyna, 78.)

To argentyński tenisista, który jest szczególnie znany ze swoich sukcesów na kortach ziemnych. W 2023 roku odniósł jedno ze swoich największych osiągnięć, wygrywając turniej Invest in Szczecin Open na poziomie ATP Challenger Tour, co podkreśla jego dominację na tym poziomie rozgrywek. Coria regularnie osiągał dobre wyniki w turniejach Challenger, zdobywając kilka tytułów w swojej karierze. W 2021 roku dotarł do finału turnieju ATP w Bastad, co było jednym z jego największych sukcesów w głównym cyklu ATP.

Jaume Munar (Hiszpania, 82.)

Występując w gronie juniorów, został finalistą French Open 2014 w grze pojedynczej, przegrywając finałowy mecz z Andriejem Rublowem. W deblu wygrał French Open 2015, mając za partnera Álvara Lópeza San Martína. Dnia 26 stycznia 2015 był klasyfikowany na miejscu nr 3. w klasyfikacji juniorów.  Zawodowym tenisistą został w 2014 roku. W grze pojedynczej wygrał osiem turniejów o randze ATP Challenger Tour. Zarówno w grze pojedynczej, jak i w grze podwójnej Munar osiągnął po jednym finale zawodów rangi ATP Tour. 

Daniel Altmaier (Niemcy, 89.)

W grze pojedynczej wygrał siedem turniejów o randze ATP Challenger Tour. W 2020 roku podczas French Open po przejściu eliminacji zadebiutował w wielkoszlemowym turnieju głównym. Po wyeliminowaniu z turnieju Feliciano Lópeza, Jana-Lennarda Struffa oraz Matteo Berrettiniego dotarł do czwartej rundy, w której przegrał z Pablo Carreño-Bustą. 

Warto też wskazać dwóch juniorów:

Gabriel Debru (Francja, NG 19.)

To francuski tenisista, urodzony 21 grudnia 2005 roku, który już zyskał reputację jednego z najbardziej obiecujących młodych talentów w świecie tenisa. Jako uczestnik programu ATP Next Gen, Debru ma przed sobą świetlaną przyszłość, będąc jednym z najmłodszych zawodników, którzy mogą wkrótce osiągać sukcesy na światowej scenie. W swojej dotychczasowej karierze Debru odniósł kilka znaczących sukcesów. W 2021 roku zdobył tytuł mistrza Roland Garros w grze pojedynczej chłopców, co podkreśliło jego talent i potencjał na arenie międzynarodowej. Jako junior był jednym z najwyżej notowanych zawodników w swojej kategorii wiekowej, co otworzyło przed nim drzwi do udziału w coraz bardziej prestiżowych turniejach.

Gerard Campana Lee (Korea Południowa, NG 24.)

Młody tenisista z Korei Południowej, urodzony 1 października 2004 roku, to jeden z obiecujących uczestników programu ATP Next Gen w 2024 roku. Jego dotychczasowe osiągnięcia obejmują liczne występy na poziomie ITF i ATP Challenger, gdzie regularnie rywalizuje z bardziej doświadczonymi zawodnikami. W 2024 roku Gerard osiągnął swoje najwyższe miejsce w rankingu ATP, plasując się w okolicach 318. miejsca. Campana Lee zadebiutował na międzynarodowej scenie juniorsko-zawodowej, z powodzeniem uczestnicząc w turniejach ITF World Tennis Tour, gdzie zdobywał cenne doświadczenie i punkty rankingowe. Jego wytrwałość i dynamiczny styl gry przyniosły mu sukcesy na poziomie ATP Challenger, gdzie wielokrotnie osiągał fazy pucharowe.

Dodatkowo na naszych kortach pojawi się 3 tenisistów wybranych na zasadzie „dzikiej karty”. Na chwilę obecną znamy nazwiska dwóch z nich:

Tomasz Berkieta (Polska)

Młody, obiecujący polski tenisista, który urodził się 11 sierpnia 2006 roku.

Już w wieku 17 lat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych talentów na polskiej scenie tenisowej. Jego dynamiczna gra, silny serwis oraz zaangażowanie na korcie sprawiły, że uznawany jest za przyszłość polskiego tenisa.

W 2023 roku Berkieta osiągnął półfinał juniorskiego Australian Open, co było pierwszym znaczącym sukcesem na międzynarodowej scenie juniorsko-tenisowej. Jego gra zwróciła uwagę ekspertów na całym świecie. Natomiast w tym roku dotarł do finału juniorskiego Roland Garros, co było kolejnym potwierdzeniem jego niezwykłych umiejętności. Choć przegrał w finale z Amerykaninem Kaylanem Bigunem, sam fakt dotarcia do decydującej fazy turnieju wielkoszlemowego był ogromnym osiągnięciem.

Podczas Australian Open 2023 Berkieta zaserwował piłkę z prędkością 233 km/h, co jest wynikiem imponującym nawet wśród profesjonalnych tenisistów. Dla porównania, Hubert Hurkacz, jeden z najlepszych serwujących na świecie, osiągnął podczas tego samego turnieju prędkość maksymalną 226 km/h.

Od kwietnia 2024 roku Tomasz Berkieta trenuje pod okiem Piotra Sierzputowskiego, który wcześniej współpracował z Igą Świątek, pomagając jej zdobyć m.in.: pierwszy wielkoszlemowy tytuł Roland Garros. Sierzputowski dostrzegł w Berkiecie ogromny potencjał i postanowił pomóc mu w dalszym rozwoju.

Olaf Pieczkowski (Polska)

Urodzony 1 kwietnia 2004 roku, jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych polskich tenisistów, który już teraz zdobywa uznanie na międzynarodowej scenie tenisowej. 

Jego kariera, rozpoczęta na rodzimych kortach, szybko nabrała tempa, a ostatnie występy na turniejach rangi ATP Challenger potwierdzają jego ogromny potencjał.

Olaf zadebiutował w reprezentacji Polski w 2021 roku, odnosząc pewne zwycięstwo nad Rifqim Mohammadem Fitriadim z Indonezji w meczu rozgrywanym w Inowrocławiu. Jego występ w kadrze narodowej, zakończony wynikiem 7:5, 6:0, wzbudził zainteresowanie i pokazał, że jest graczem gotowym na wyzwania na wyższym poziomie.

W turniejach ITF Junior od 2018 roku brał udział w 79 turniejach tej rangi, z których wygrał 5. Szczególnie udany był dla niego rok 2021, kiedy to triumfował w trzech turniejach ITF, m.in. we Lwowie, Pancevie i Szekesfehervar. Jego kariera juniorska została także ukoronowana półfinał gry podwójnej na Wimbledonie 2022.

W 2024 roku kontynuuje rozwój kariery na poziomie ATP Challenger. Zagrał w drabince turnieju głównego Challengerów w Troyes, Luedenscheid i Poznaniu.

„Dzika karta” dla Olafa Pieczkowskiego jest przyznana z puli Polskiego Związku Tenisowego.

– Trzecia „dzika karta” jest jeszcze tajna, ale jest możliwe, że otrzyma ją jeden z dobrych juniorów, rekomendowany przez agencję menedżerską samej Kim Clijsters – powiedział w trakcie czwartkowej konferencji prasowej dyrektor turnieju Krzysztof Bobala. 

W rywalizacji deblowej zagrają między innymi Szymon Kielan i Wojciech Marek, którzy wygrali niedawno ITF 25 w Poznaniu. W eliminacjach singla wystąpią Szymon Kielan, Daniel Michalski, Kacper Knitter. 

 

Powiązane artykuły

suszą szczecin.
Aktualności

Na Gdańskiej zepsuł się TIR. Korki sięgały Bramy Portowej i Trasy Zamkowej

Kierowcy jadący z Lewobrzeża na Prawobrzeże przez most Długi i Trasę Zamkową...

upowszechnienie działalności organizacji pozarządowych z terenu szczecina
Aktualności

Oto najciekawsze szczecińskie projekty społeczne w 2024 roku

Dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia powędrowały do autorów najciekawszych projektów społecznych...

bon senioralny - ministra marzena okła-drewnowicz 090
Aktualności

Prawie 28 procent mieszkańców województwa zachodniopomorskiego stanowią osoby po 60. roku życia

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje projektu ustawy o bonie senioralnym...

układanie asfaltu na drogę w szczecinie
AktualnościBiznes i inwestycje

Zamkną ulicę. Północna nie dla ruchu przez 5 dni

Udostępnienie ruchu na ulicy Wapiennej oraz tymczasowe wyłączenie z ruchu ulicy Północnej....