Podczas gdy Warszawa dopiero w tym roku startuje z programem „Mieszkanie za remont” – Szczecin podlicza ilu mieszkańców przez 10 lat skorzystało z programu. Zasada jest prosta: miasto daje lokal, wynajmujący sam go remontuje. I jak się okazuje cały czas jest wielu chętnych na mieszkania komunalne. Zainteresowanie rośnie z roku na rok. Tylko od stycznia aż 270 szczecinian dosłownie wzięło sprawy w swoje ręce. Najpierw było szpachlowanie i malowanie, później własny kąt.
Pierwsze mieszkania komunalne szczeciński magistrat przekazał mieszkańcom w 2014 roku. Tylko w ciągu sześciu ostatnich lat ponad 1500 rodzin skorzystało z programu. 2024 jest rekordowy. Magistrat przekazał aż 319 lokali.
Dla wielu szczecinian to jedyna szansa na przystępne mieszkanie, zwłaszcza teraz, kiedy na rynku nieruchomości ceny za metr przewyższają miesięczne zarobki. Z programu korzystają np. młode osoby, które do tej pory mieszkały z rodzicami, bo nie stać ich na własne mieszkanie, nie mają też zdolności kredytowych.
Ci, którzy z programu „Mieszkanie za remont” chcą skorzystać muszą spełniać określone kryteria, ale sama procedura nie jest skomplikowana. Magistrat ogłasza przetargi na dostępne lokale, a wybrani uczestnicy otrzymują listę prac do wykonania. Muszą też zdążyć z remontem w wyznaczonym terminie.
Mieszkania, które przekazuje magistrat są w różnym standardzie. Zdarza się, że wystarczą prace wykończeniowe, ale są też takie lokale, w których brakuje łazienek, czy ogrzewania. Potrzeba wtedy nie tylko dużo wolnego czasu na remont, ale też pieniędzy. Dlatego dodatkowym wsparciem jest dofinansowanie z miasta. Magistrat może dorzucić się do remontu.
– Mieszkaniec, który wybierze lokal do remontu, gdzie nie ma łazienki i np. ogrzewania gazowego, może otrzymać dofinansowanie. Jest to możliwe dzięki wprowadzanych w ostatnich latach zmianom do Programu Małych Ulepszeń. Od tego czasu zainteresowanie mieszkańców tym Programem bardzo wzrosło. Dzięki PMU Miasto w ostatnich pięciu latach dofinansowało remonty mieszkań komunalnych wykonywane przez mieszkańców kwotą ponad 5 mln zł – tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds mieszkalnictwa.
Co ciekawe, do tej pory nikt z uczestników programu nie zrezygnował z wyremontowanego przez siebie mieszkania.
– Wręcz przeciwnie, takie rodziny należą do rzetelnych najemców, którzy z reguły płacą w terminie czynsz i dbają o swoje „m” – dodaje Tomasz Klek
Kto chciałby skorzystać z programu „Mieszkanie za remont” szczegóły znajdzie na stronie:https://mieszkaniaodmiasta.pl . Co ważne: wniosek można złożyć także online.