Home Aktualności Malują ulice za miliony. W Szczecinie ruszyła wielka akcja odnawiania oznakowania
Aktualności

Malują ulice za miliony. W Szczecinie ruszyła wielka akcja odnawiania oznakowania

205
malują ulice za miliony. w szczecinie ruszyła wielka akcja odnawiania oznakowania
fot. Arkadiusz Skrzypiński

Kierowcy już zaczęli zauważać świeże linie i symbole na ulicach Szczecina. Miasto rozpoczęło coroczne odnawianie oznakowania poziomego, a prace prowadzone są głównie pod osłoną nocy. Stawką jest nie tylko estetyka dróg, ale przede wszystkim bezpieczeństwo — i kontrakt wart ponad 9 milionów złotych.

W mieście ruszyło coroczne odnawianie oznakowania poziomego, a pierwsze efekty prac można już zobaczyć między innymi na Trasie Zamkowej, alei Papieża Jana Pawła II, ulicy Monte Cassino czy Malczewskiego. Choć dla wielu kierowców to jedynie „malowanie pasów”, w rzeczywistości chodzi o jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zwłaszcza nocą i podczas deszczu.

Za widoczność oznakowania odpowiadają mikrokule szklane dodawane do specjalnych farb cienkowarstwowych i grubowarstwowych. To właśnie one odbijają światła reflektorów i sprawiają, że linie pozostają widoczne nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Drogowcy pracują głównie późnym wieczorem, nocą i nad ranem. Wszystko po to, by ograniczyć utrudnienia dla kierowców i uniknąć paraliżu ulic w ciągu dnia. Mimo to mieszkańcy muszą przygotować się na chwilowe zwężenia oraz zmiany organizacji ruchu w kolejnych częściach miasta.

Obecnie ekipy pracują między innymi na ulicach Małopolskiej, Wyspiańskiego, Felczaka, Moniuszki, Janosika czy Wawrzyniaka. W najbliższym czasie świeże oznakowanie pojawi się także na Mieszka I, Ku Słońcu, Cukrowej, Narutowicza, Wyszyńskiego oraz w rejonie rond Gierosa i Pileckiego.

Problem w tym, że samo malowanie ulic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Technologia wymaga bardzo konkretnych warunków pogodowych. Temperatura nawierzchni i powietrza musi wynosić co najmniej 5 stopni Celsjusza, wilgotność nie może przekraczać 85 procent, a asfalt musi być całkowicie suchy i czysty. Deszcz kilka godzin po zakończeniu prac może zniszczyć efekt i sprawić, że oznakowanie szybko zacznie się ścierać.

Za realizację zadania odpowiada Vobema Polska, która wykonuje prace na zlecenie ZDiTM w Szczecinie. Miasto podpisało z firmą trzyletnią umowę obowiązującą do 2028 roku. Jej wartość wynosi ponad 9,2 miliona złotych.

Powiązane artykuły

otwarto ośrodek szkolenia policji. będą szkolić nowe kadry i przyszłych dowódców
Aktualności

Otwarto Ośrodek Szkolenia Policji. Będą szkolić nowe kadry i przyszłych dowódców

W Szczecinie oficjalnie przywrócono działalność Ośrodka Szkolenia Policji. Nowa placówka ma stać...

jaśniej i bezpieczniej na warszewie. siedem przejść dla pieszych z nowym oświetleniem
Aktualności

Jaśniej i bezpieczniej na Warszewie. Siedem przejść dla pieszych z nowym oświetleniem

Mieszkańcy Warszewa mogą już korzystać z bezpieczniejszych przejść dla pieszych. Zakończyła się...

pędził 116 km/h przez szczecin. nie miał prawa jazdy i był pod wpływem narkotyków
Aktualności

Pędził 116 km/h przez Szczecin. Nie miał prawa jazdy i był pod wpływem narkotyków

Ponad dwa razy przekroczył dozwoloną prędkość, zignorował polecenie zatrzymania i próbował uciec....

pomorzany zyskają nowe miejsce spotkań. powstanie zielona strefa dla seniorów i siłownia
Aktualności

Pomorzany zyskają nowe miejsce spotkań. Powstanie zielona strefa dla seniorów i siłownia

Mieszkańcy Pomorzan mogą szykować się na dużą zmianę. Miasto wybrało wykonawcę kolejnego...