Home Kultura „KONIECZNY NA STYK”. Promocja książki o Robercie Koniecznym
Kultura

„KONIECZNY NA STYK”. Promocja książki o Robercie Koniecznym

166

W Muzeum Narodowym w Szczecinie- Centrum Dialogu Przełomy, odbędzie się autorskie spotkanie z autorami książki „KONIECZNY NA STYK”. Przez wideo połączy się również sam bohater książki.

Kim jest Robert Konieczny? Jaką drogę musiał przejść, aby zostać jednym z topowych architektów, nie tylko w kraju, ale i na świecie? Spotkanie z autorami książki „KONIECZNY NA STYK”, Piotrem Kozaneckim i Bartoszem Paturejem powinno nie tylko przybliżyć postać samego Koniecznego, co zachęcić do sięgnięcia po nowo wydaną książkę. Jednocześnie odbędzie się wideokonferencja z samym Koniecznym. 

Za granicą od lat zbiera laury, w kraju koledzy po fachu uważają, że ma wielkie ego. […] Nigdy nie chciał projektować tego, co Polacy lubią najbardziej, czyli domów z kolumienkami i czerwoną dachówką. […] Konieczny architekturą oddycha i o architekturę walczy. Ta walka doprowadza go nieraz na skraj wytrzymałości. Fizycznej i psychicznej. […] „Konieczny na styk” to zbiór reportaży o ludziach, relacjach, miejscach i budynkach. O potrzebie bezpieczeństwa, o ambicjach, potknięciach, mierzeniu się z systemem, o zawiści i środowiskowych niesnaskach. O tworzeniu czegoś, czego nikt jeszcze nigdy nie stworzył. O pasji i o posuniętym czasami do ekstremum dążeniu do doskonałości […] – opisuje wydawca książki 

Robert Konieczny uznawany jest za najbardziej znanego polskiego architekta. Zaprojektował Najlepszy Dom Świata i Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy. Zgarnął główną nagrodę na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Książka o architekcie była więc kwestią czasu. Dla szczecinian może być to okazja do poznania tajemnic budynku MNS–CDP, którego jednym z architektów był Konieczny. 

Niektóre z tych historii są śmieszne. Niektóre bolesne. Za niektóre wstydzę się do dziś. Ale gdy godziłem się na swój udział w tej książce, wiedziałem, że albo robię to na całego, albo wcale. I że to będzie jazda po bandzie – pisze o książce Konieczny.

Autorami książki są Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej. Pierwszy to były dziennikarz Onetu, pracujący tam przez 15 lat. Od 2023 roku pracuje w TVN24.pl. Regularnie opisuje polską architekturę i przestrzeń publiczną. Dwukrotny laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Drugi, Bartosz Paturej, to politolog, dziennikarz i ekspert branży mediów. Od 2013 do 2023 roku redaktor, dziennikarz i menedżer w Onecie. Od 2023 roku związany z Deutsche Welle. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2017). 

– Dla nas to będzie ciekawa konfrontacja, wiedząc, że bohater książki był jednym z architektów budynku naszego muzeum. Liczę na to, że dowiemy się wielu ciekawych historii o samym autorze, ale i o procesie twórczym jego pracy- komentuje rzecznik MNS–CDP, Daniel Źródlewski.

Spotkanie odbędzie się w środę 13 marca o godzinie 17:00  w Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu. Wstęp wolny. 

Powiązane artykuły

Kultura

To będzie niesamowita podróż w czasie!  „Zadzwońcie po milicję” już w grudniu w Netto Arenie

Szykuje się kolejna muzyczna podróż w przeszłość, a konkretnie w lata osiemdziesiąte...

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...

AktualnościKulturaLifestyle

To będzie niesamowity weekend! Oto najciekawsze wydarzenia na 19-21 kwietnia

  Weekend zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze propozycje na...

Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00...