Home Aktualności Kałam, Spin i Karzeł – policyjne psy bohaterami ostatnich dni
Aktualności

Kałam, Spin i Karzeł – policyjne psy bohaterami ostatnich dni

1.2k

To, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, wiemy nie od dziś. Udowadniają to codziennie dzielne czworonogi, które współpracują także ze swoimi policyjnymi przewodnikami. Łapią złodziei, odnajdują zaginione przedmioty oraz pomagają w poszukiwaniach osób. Policyjne psy Kałam, Spin i Karzeł stały się szczecińskimi bohaterami ostatnich kilku dni.

 

Szczecińska policja poinformowała 23 października o włamaniu do jednego z hoteli. Nieznany sprawca wyłamał drzwi do jednego z pokoi i ukradł z jego wnętrza cenne przedmioty. Na miejsce skierowany został funkcjonariusz z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych wraz z policyjnym psem Karłem. Dzielny czworonóg szybko trafił na trop włamywacza.

 

– Precyzyjny zmysł węchu Karła po kilkuset metrach doprowadził do pomieszczenia, w którym znajdował się mężczyzna, przy którym policjant ujawnił skradzione z pokoju hotelowego rzeczy – informuje Komenda Miejska Policji w Szczecinie. – 65-latek był agresywny, machał rękoma. Mundurowy niezwłocznie zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę.

 

65-latkowi został postawiony zarzut kradzieży z włamaniem. 

 

Już 25 października pojawiła się wiadomość o Spinie – kolejnym psie w policyjnej służbie – który wraz ze swoim przewodnikiem uratował życie seniorowi na Cmentarzu Centralnym. 73-latek zgubił się, gdy poszedł porządkować nagrobki przed zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych.

 

– Podczas sprawdzania pobliskiego terenu st. sierż. Damian Zawalski zauważył zaginionego seniora. Mężczyzna powiedział policjantowi, że przewrócił się w zaroślach i nie mógł wstać – powiadamia KMP w Szczecinie.

 

Seniora nie udałoby się znaleźć gdyby nie wyjątkowe umiejętności poszukiwawcze Spina. Starszy pan został zabrany przez pogotowie na badania do jednego ze szpitali. Należy dodać, że Spin i jego przewodnik to nowi policjanci w Ogniwie Przewodników Psów Służbowych. Wrócili niedawno ze szkolenia i pełnią razem służbę na terenie Szczecina. 

 

O ostatnim wyczynie międzygatunkowego duetu w szczecińskiej policji dowiedzieliśmy się 30 października. Pies Kałam oraz jego przewodnik st. sierż. Patryk Binięda odnaleźli zaginioną 81-latkę. O zaginięciu został poinformowany operator numeru alarmowego 112. Seniorka wyszła z domu i nie poinformowała, dokąd zmierza. Sytuacja była szczególnie dla kobiety niebezpieczna ze względu na jej stan zdrowia, który wymaga stałej opieki najbliższych.

 

– Funkcjonariusz otrzymał od rodziny zaginionej informację, gdzie mogła pójść seniorka. Policjant wraz ze swoim czworonożnym partnerem na ul. Wojska Polskiego w stronę Jeziora Głębokiego na wysokości zajezdni tramwajowej zauważyli starszą panią, która szła przy stromym zboczu informuje KMP w Szczecinie.

 

Mundurowy natychmiast podszedł do seniorki, która powiedziała, że szukała w tym miejscu cmentarza, na którym są groby jej najbliższych. Ze względu na stan zdrowia 81-latki policjant wezwał karetkę pogotowia. Lekarz przebadał kobietę, która nie wymagała hospitalizacji. Starsza kobieta jest już bezpieczna pod opieką rodziny.

 

Wszystkie zdarzenia zakończyły się szczęśliwie, ale policja radzi, by szczególnie w tym czasie zadbać o swoich najbliższych. Nie zawsze w okolicy znajdzie się policjant ze swoim świetnie tropiącym kompanem.

 

– Przed nami Wszystkich Świętych – to czas, kiedy wielu z nas odwiedza groby najbliższych. Zwróćmy uwagę na osoby starsze, nieporadne, które mogą się zagubić lub stracić orientację w terenie. Ważne jest, aby taka osoba miała przy sobie naładowany telefon komórkowy, kartkę z danymi osobowymi. Istotne jest również, by rodzina wiedziała, gdzie dokładnie wybiera się senior i o której zamierza wrócić. W miarę możliwości towarzyszmy takiej osobie – radzą funkcjonariusze KMP w Szczecinie. 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

AktualnościLifestyleTurystyka

Zwiedzanie Szczecina nigdy wcześniej nie było takie łatwe

Lubisz spacerować po Szczecinie i chciałbyś poznawać jego historię oraz ciekawostki na...

Aktualności

Niedługo ruszy nabór wniosków o tramwaje z Krajowego Planu Odbudowy. Czy Szczecin wykorzysta tą szansę?

Jak poinformował portal transport-publiczny.pl, Centrum Unijnych Programów Transportowych zapowiedziało rozpoczęcie konkursu na...

AktualnościTurystyka

Prawie stuletni szczeciński tramwaj odnalazł się w Krakowie i odzyskał swoją świetność 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma powody do dumy. Do kolekcji zabytkowych...