Home Kultura Jak żyć po stracie współmałżonka? Z punktu widzenia wdowy
Kultura

Jak żyć po stracie współmałżonka? Z punktu widzenia wdowy

151
wystawa trafo
fot. TRAFO

Śmierć współmałżonka jest ogromnym ciosem, po którym w wielu przypadkach nie można się podnieść. Jednak nie jest to pretekst do wiecznego życia przeszłością, co zobaczymy na wystawie prac Aleksandry Ska pt. „Wdowa”, której wernisaż odbędzie się 16 stycznia o godz. 19:00 w TRAFO.

Wystawa jest jednym z efektów procesu przemiany, wypracowanego przez Aleksandrę Ska w odpowiedzi na sytuację, w której znalazła się po śmierci męża w 2014 roku. Doświadczenie straty łączyło ze zmianą stanu cywilnego i statusu społecznego.  Zmagając się z tą kondycją, artystka rozpoczęła proces przepracowywania osobistych doświadczeń oraz kulturowych wyobrażeń, społecznych i prawnych reguł, dotyczących wdowieństwa.

Trzeba pogodzić się ze stratą?

Życie ze stratą i w stracie nie polega tu na jej rozpamiętywaniu czy upamiętnianiu. Jest raczej złożonym procesem, obejmującym pożegnanie ze zmarłym, pogodzenie z nowym stanem, egzystencjalną przebudowę, konfrontację ze społeczno-ekonomiczną kondycją. Artystycznym elementem tego procesu jest projekt „Wdowa”. Do udziału w nim artystka zaprosiła zespół osób – skoro w wdowieństwo jest stanem społecznym, to praca z nim wymaga zbiorowego działania – podkreślają organizatorzy.

Prezentowane na wystawie dzieła stanowią narzędzia przemiany lub obrazują jej fazy. Odnoszą się do takich elementów procesu jak zakładanie i zdejmowanie masek, wychodzenie ze stanu zaćmienia, błąkanie się w poszukiwaniu miejsca i roli, sygnowanie propozycji nowej umowy społecznej i wreszcie działanie na rzecz poprawy kondycji osób owdowiałych. Dzieła umożliwiają zatem doświadczenie procesu lub współudział działaniu.

Słów kilka o artystce

Aleksandra Ska to artystka, doktor habilitowana sztuk plastycznych. Prowadzi Pracownię Afektywnych Praktyk Artystycznych w Akademii Sztuki w Szczecinie. W twórczości podważa utrwalone społeczne i kulturowe wzorce związane z płciową tożsamością, afektywną ekspresją, relacjami międzyludzkimi i rolami życiowymi. Traktuje instalacje, filmy wideo i obiekty nie tylko jako formę wyrazu artystycznego, ale również jako narzędzia protestu. Jej celem jest przekształcanie społecznych i kulturowych wzorców myślenia i działania poprzez sztukę.

Kuratorem wystawy, zrealizowanej w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin i wsparciem finansowym Akademii Sztuki, jest Jarosław Lubiak, a jej koordynatorkami Ada Kusiak i Anna Sienkiewicz-Rogaś. W projekcie uczestniczą również: „argentinox sintetico” (twórca animacji), Miszela Boruczkowska (hafciarka), „ehh hahah” (twórca muzyki), Julia Górna (kompozytorka), Wiktor Krajcer (kostiumolog), Maciej Sierpień (operator wideo), Marcin J. Stępień (autor przepisów prawa i komentarza), Joanna Sykulska (dyrygentka), Piotr Wardziukiewicz (grafik) i Małgorzata Zając (tatuażystka).

Powiązane artykuły

cielętnik pod skrzydłami żeglugi. powstanie nowa przestrzeń kultury na łasztowni
Kultura

Cielętnik pod skrzydłami Żeglugi. Powstanie nowa przestrzeń kultury na Łasztowni

Po latach ciszy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków szczecińskiej Łasztowni ma szansę...

graniczący z cudem. inauguracja festiwalu szczecin classic już 27 kwietnia
Kultura

Graniczący z cudem. Inauguracja festiwalu Szczecin Classic już 27 kwietnia

Tegoroczna edycja festiwalu Szczecin Classic rozpocznie się z rozmachem i muzyczną głębią,...

tworzysz sztukę, animujesz kulturę? szczecin ma dla ciebie stypendium!
Kultura

Tworzysz sztukę, animujesz kulturę? Szczecin ma dla Ciebie stypendium!

Miasto Szczecin po raz kolejny otwiera drzwi dla lokalnych artystów i animatorów...

nowa wystawa w szczecinie przenosi w serce średniowiecznego pomorza
Kultura

Nowa wystawa w Szczecinie przenosi w serce średniowiecznego Pomorza

Wchodząc do sali wystawowej Muzeum Narodowego w Szczecinie, trudno nie oddać się...