Home Aktualności Decyzją Wód Polskich woda i ścieki w Szczecnie podrożeją
Aktualności

Decyzją Wód Polskich woda i ścieki w Szczecnie podrożeją

455

„W związku z decyzją Wód Polskich informujemy, że od 20.12 wprowadzone zostaną zmiany w taryfach opłat za wodę i ścieki. Regulator po ponad roku od złożenia wniosku zatwierdził korektę taryf, która jest niezbędna do prowadzenia bieżącej działalności przy zachowaniu najwyższych standardów” – mówi Hanna Pieczyńska ze ZWiK.

 

Podczas, gdy w ostatnich miesiącach szaleńczo wzrosły ceny prądu, gazu, paliw, a rynek dostosowywał się do sytuacji na świecie, branża wodno-kanalizacyjna jako jedyna została pozbawiona możliwości waloryzacji swych kosztów.

– Poza kosztami paliw i energii w przypadku ZWiK dochodzą jeszcze kilkukrotne podwyżki cen reagentów i środków do uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków. Z tego względu znaleźliśmy się na drodze zmniejszania inwestycji i ograniczania wydatków na utrzymanie infrastruktury. Przypominamy, że jesteśmy ważną częścią infrastruktury krytycznej, a nasza działalność ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Szczecina i lokalnej gospodarki. Bez dobrych dostaw wody nie da się przeżyć, ani prowadzić produkcji – wyjaśnia Hanna Pieczyńska ze ZWiK.

 

Co zmieni się dla mieszkańców?

Najbliższy rachunek będzie już zawierał nowe, urealnione stawki za odprowadzenie wody i ścieków. Pełną informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej ZWiK w piątek, po aktualizacji strony. Kluczowe jest obniżenie stawki abonamentu przy jednoczesnej korekcie ceny jednostkowej za m3. Średni, miesięczny wzrost kosztów to 6zł na osobę. W porównaniu z kilkudziesięcioprocentowymi wzrostami ceny prądu i gazu, nowa stawka za wodę i ścieki jest niższa niż wynikałoby to z potrzeb przedsiębiorstwa. Zmiany, które zostały wprowadzone są na poziomie inflacyjnym i zawierają jedynie wyrównanie względem kosztów energii, paliw i środków do uzdatniania wody.

Zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, taryfę cen za usługi ZWiK muszą zatwierdzać w Wody Polskie, które są podobnym regulatorem rynku dla konsumentów jak np. URE w zakresie taryf na energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych. Taryfy cen za dostawę wody i odbiór ścieków zatwierdza na trzy lata Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Pandemia, woja i inflacja skomplikowały warunki, w których przyszło funkcjonować także naszej branży. Przepisy w wyjątkowych przypadkach pozwalają na skrócenie trzyletniego okresu obowiązywania stałych cen. Od początku 2021 r. z tej furtki skorzystało już wiele przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Szczecin także wnioskował o zmianę, która została zatwierdzona dopiero 12.12. Nowa taryfa wejdzie w najbliższych dniach także w Warszawie, Poznaniu innych miastach.

Powiązane artykuły

Aktualności

CBA w Urzędzie Marszałkowskim. Urzędnik miał wyłudzać milionowe dotacje

W związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, funkcjonariusze szczecińskiego...

samochód policyjny
Aktualności

Amator wędkarstwa w rękach policji. Ma zaledwie 16 lat i wiele na sumieniu

Szczecińscy „Wywiadowcy” zatrzymali 16-latka, który włamał się do sklepu wędkarskiego. Okazało się,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

AktualnościLifestyle

Wejściówek już nie ma. Ogromne zainteresowanie I Szczecińskim Forum Kobiet

Do rozpoczęcia I Szczecińskiego Forum Kobiet został już tylko tydzień! Samo wydarzenie...