Home Aktualności Czy kontrolerzy przekroczyli swoje uprawnienia? Jest komentarz prawnika
Aktualności

Czy kontrolerzy przekroczyli swoje uprawnienia? Jest komentarz prawnika

602

Nie milkną echa szamotaniny pomiędzy agresywnym pasażerem a kontrolerami biletów w autobusie linii 811. Reakcja tych drugich na opór ze strony „gapowicza” spotkała się z oburzeniem opinii publicznej, ale czy na pewno była uzasadniona?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy szczecińskiego adwokata, Jędrzeja Łopattę. 

Nasz ekspert nie ma wątpliwości co do tego, jak powinien zachować się kontroler podczas legitymowania osoby jadącej bez biletu – w tym wypadku powinien od razu pobrać właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową lub wystawić mandat.

– W przypadku odmowy przez „gapowicza” zapłaty, pracownicy przedsiębiorstwa transportowego mają prawo zażądać od niego okazania dokumentu tożsamości. Nieokazanie takiego dokumentu kontrolerzy mają prawo ująć pasażera i niezwłocznie oddać go w ręce osób uprawnionych do ustalenia tożsamości, w tym wypadku funkcjonariuszy Policji. Do czasu ich przybycia pasażer jest obowiązany pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez kontrolerów – mówi Łopatto.

W wypadku stawiania oporu przez takiego pasażera kontrolerzy mogą użyć siły, ale tylko takiej, która by zapobiegła ucieczce. W tym wypadku chodzi o zatrzymanie „gapowicza” na miejscu do czasu przyjazdu Policji.

– Faktem jest to, że pasażer zachowywał się agresywnie wobec kontrolerów, ale to, jak oni się zachowali wobec niego, to już przekroczenie uprawnień. Trudno przyjąć na przykład, że uderzenie pasażera w twarz było niezbędnym użyciem siły. Należy pamiętać, że zastosowanie przymusu przez pracowników przedsiębiorstwa transportowego mogło być zasadne wyłącznie, jeżeli zadzwonili po odpowiednie służby – ocenia Łopatto.

Czy kontrolerzy mogą ponieść odpowiedzialność za swoje zachowanie? Z jednej strony tak, a z drugiej nie.

– Mogli bowiem dopuścić się naruszenia nietykalności cielesnej z art. 217 Kodeksu karnego, które jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. Ukaranie kontrolerów wymagałoby zatem inicjatywy „gapowicza”. Kontrolerzy nie będą natomiast odpowiadali za nadużycie uprawnień, o którym mowa w art. 231 KK. Przestępstwa takiego może bowiem dopuścić się wyłącznie funkcjonariusz publiczny, a kontrolerzy statusu takiego nie mają – wyjaśnia Łopatto.

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Fatalne informacje. Floating Arena zamknięta na wiele miesięcy

Funkcjonowanie Floating Areny po niedawnym remoncie nie trwało zbyt długo. W wyniku...

AktualnościMotoryzacja

Chcą podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania. Kierowcy – trzymajcie się za kieszenie

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, nowy cennik opłat w SPP, możliwość wyboru nie...

AktualnościKultura

„Odwilż” podbija świat! Historia policjantki ze Szczecina hitem w 11 krajach

Za nami już trzy odcinki drugiego sezonu „Odwilży”. Serial, którego akcja toczy...

AktualnościSport

Turniej singla już bez Polaków. Invest in Szczecin Open nabiera rozpędu

Liczyliśmy na nieco więcej. Polscy tenisiści w grze pojedynczej szczecińskiego chellengera odpadli...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com