Home Aktualności Black Friday to też okazja dla oszustów. Szczecińska policja ostrzega!
Aktualności

Black Friday to też okazja dla oszustów. Szczecińska policja ostrzega!

96

Sposoby działań przestępców wciąż się zmieniają, a oszuści korzystają z najnowszych technologii, by sięgnąć po nasze pieniądze. Choć metody „na wnuczka” lub „na policjanta” wciąż niestety mają się dobrze, to najbardziej narażeni jesteśmy w przestrzeni internetowej. Szczecińska policja przypomina o zachowaniu czujności i zachęca do rozmawiania z członkami naszych rodzin, aby zapobiec utracie oszczędności. 

 

Tylko w ostatnich dniach przestępcy oszukali kilka osób na terenie Szczecina. W jednym z przypadków do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Przekazał jej informację o paczkach, a następnie zażądał wydania posiadanych przez nią pieniędzy. W rezultacie kobieta wyrzuciła przez okno 19 tys. zł!

Inna seniorka padła ofiarą fałszywego policjanta. Oszust kazał spakować 84-latce swoje oszczędności i przekazać kurierowi. Kobieta spakowała w reklamówkę ok. 10 tys. zł i pozostawiła ją na furtce przed domem. W tych przypadkach przestępcy wykorzystywali telefon i osobisty kontakt ze swoją ofiarą. W dzisiejszych czasach oszuści nie muszą nawet osobiście angażować się w cały proceder np. dzięki wykorzystaniu botów w internecie.

– Głównym celem oszustów jest zdobycie zaufania. Świadczą o tym metody, którymi posługują się przestępcy – informuje Komenda Miejska Policji w Szczecinie. – Oszuści potrafią uwiarygodnić się na różne sposoby, wykorzystując w tym celu np. linki do fałszywych stron platform zakupowych lub stosując wyszukane triki socjotechniczne i manipulację.

Policjanci szczególnie przestrzegają przed dwoma metodami, które mogą pojawić się w sezonie wyprzedaży oraz przedświątecznych zakupów. 

Oszustwo „na Blika” – Blik to szybka i prosta metoda płatności, co jest jej zaletą, ale także wadą. Nie zawsze bowiem osoba przesyłająca pieniądze ma czas na dłuższe zastanowienie. Do oszustwa dochodzi często w wyniku uzyskania dostępu do profilu w mediach społecznościowych. Wówczas przestępca pisze do znajomych właściciela konta z prośbą o pomoc finansową w nagłej potrzebie. Sugeruje, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie podesłanie kodu Blik. Ofiara wysyła kod i zatwierdza transakcję nieświadoma tego, że wcale nie pomogła znajomemu, a po prostu dała się oszukać. 

Metoda „na ogłoszenie typu kupię/sprzedam” – złodziej informuje sprzedającego o dokonaniu płatności i zachęca do odbioru pieniędzy właśnie za pośrednictwem wspomnianego linka. Po podaniu danych karty ofiara otrzymuje SMS-a z kodem autoryzacyjnym, który wpisuje na fałszywej stronie. Tymczasem kod służy do zatwierdzenia operacji dodania karty do mobilnego portfela, dzięki czemu oszust może wypłacić z niej gotówkę.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszusta? Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania. Ważne jest także niepodawanie swoich danych takich jak wiek, adres, sytuacja materialna, a w szczególności numeru konta oraz haseł. Pamiętajmy, że ani służby, ani pracownicy banku nie będą prosić o podanie im danych wrażliwych lub przesłanie pieniędzy.

– W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że rozmówca jest oszustem, zadzwoń na numer 112 – zaleca KMP w Szczecinie – Zanim ro uczynisz, pamiętaj, aby rozłączyć poprzednią rozmowę. Odczekaj chwilę i dopiero wtedy wykonaj nowe połączenie.

Powiązane artykuły

AktualnościW regionie

Śmiertelny wypadek na poligonie. Pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy

Około godziny 9:30 na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko doszło do tragicznego...

Aktualności

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach...

Aktualności

Jak to jest z czystością znaków drogowych? Ten przykład jest rażący

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest utrzymanie w czystości...

Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości...