Sposoby działań przestępców wciąż się zmieniają, a oszuści korzystają z najnowszych technologii, by sięgnąć po nasze pieniądze. Choć metody „na wnuczka” lub „na policjanta” wciąż niestety mają się dobrze, to najbardziej narażeni jesteśmy w przestrzeni internetowej. Szczecińska policja przypomina o zachowaniu czujności i zachęca do rozmawiania z członkami naszych rodzin, aby zapobiec utracie oszczędności.
Tylko w ostatnich dniach przestępcy oszukali kilka osób na terenie Szczecina. W jednym z przypadków do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Przekazał jej informację o paczkach, a następnie zażądał wydania posiadanych przez nią pieniędzy. W rezultacie kobieta wyrzuciła przez okno 19 tys. zł!
Inna seniorka padła ofiarą fałszywego policjanta. Oszust kazał spakować 84-latce swoje oszczędności i przekazać kurierowi. Kobieta spakowała w reklamówkę ok. 10 tys. zł i pozostawiła ją na furtce przed domem. W tych przypadkach przestępcy wykorzystywali telefon i osobisty kontakt ze swoją ofiarą. W dzisiejszych czasach oszuści nie muszą nawet osobiście angażować się w cały proceder np. dzięki wykorzystaniu botów w internecie.
– Głównym celem oszustów jest zdobycie zaufania. Świadczą o tym metody, którymi posługują się przestępcy – informuje Komenda Miejska Policji w Szczecinie. – Oszuści potrafią uwiarygodnić się na różne sposoby, wykorzystując w tym celu np. linki do fałszywych stron platform zakupowych lub stosując wyszukane triki socjotechniczne i manipulację.
Policjanci szczególnie przestrzegają przed dwoma metodami, które mogą pojawić się w sezonie wyprzedaży oraz przedświątecznych zakupów.
Oszustwo „na Blika” – Blik to szybka i prosta metoda płatności, co jest jej zaletą, ale także wadą. Nie zawsze bowiem osoba przesyłająca pieniądze ma czas na dłuższe zastanowienie. Do oszustwa dochodzi często w wyniku uzyskania dostępu do profilu w mediach społecznościowych. Wówczas przestępca pisze do znajomych właściciela konta z prośbą o pomoc finansową w nagłej potrzebie. Sugeruje, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie podesłanie kodu Blik. Ofiara wysyła kod i zatwierdza transakcję nieświadoma tego, że wcale nie pomogła znajomemu, a po prostu dała się oszukać.
Metoda „na ogłoszenie typu kupię/sprzedam” – złodziej informuje sprzedającego o dokonaniu płatności i zachęca do odbioru pieniędzy właśnie za pośrednictwem wspomnianego linka. Po podaniu danych karty ofiara otrzymuje SMS-a z kodem autoryzacyjnym, który wpisuje na fałszywej stronie. Tymczasem kod służy do zatwierdzenia operacji dodania karty do mobilnego portfela, dzięki czemu oszust może wypłacić z niej gotówkę.
Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszusta? Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania. Ważne jest także niepodawanie swoich danych takich jak wiek, adres, sytuacja materialna, a w szczególności numeru konta oraz haseł. Pamiętajmy, że ani służby, ani pracownicy banku nie będą prosić o podanie im danych wrażliwych lub przesłanie pieniędzy.
– W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że rozmówca jest oszustem, zadzwoń na numer 112 – zaleca KMP w Szczecinie – Zanim ro uczynisz, pamiętaj, aby rozłączyć poprzednią rozmowę. Odczekaj chwilę i dopiero wtedy wykonaj nowe połączenie.