Home Kultura Będzie Jazz!
Kultura

Będzie Jazz!

124

Kenny Garrett, Dee Dee Bridgewater wystąpią na Szczecin Jazz 2024 ! Sylwester Ostrowski szef Szczecin Jazzu zaprezentował pierwsze gwiazdy festiwalu. Szczeciński saksofonista zapowiedział też swój nowy projekt.

 

 

Najlepszy „alcista” świata –  Kenny Garrett zaprezentuje swój najnowszy album w szczecińskiej Filharmonii. Dee Dee Bridgewater, legenda wokalu zaśpiewa w Teatrze Polskim; a szef Szczecin Jazzu, saksofonista Sylwester Ostrowski zaprasza wszystkich wokalistów do wspólnej, niesamowitej muzycznej przygody w ramach projektu „One Voice”.

Kenny Garet

Kenny Garrett, pięciokrotny zdobywca nagrody GRAMMY®, dzięki ponad 30 letniej  karierze solowej, uzyskał status największej gwiazdy światowego jazzu i jednocześnie najbardziej wpływowego żyjącego mistrza współczesnego jazzu. Współpracował z Milesem Davisem, Artem Blakeyem & The Jazz Messengers, Donaldem Byrdem, Freddiem Hubbardem, Woodym Shawem i Duke Ellington Orchestra. Najnowsza płyta Garretta „Sounds From The Ancestors”, z którą wystąpi w Szczecinie to album wieloaspektowy. Muzyka nie mieści się jednak w ciasnych ramach idiomu jazzowego, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że saksofonista altowy i kompozytor uznaje takich artystów jak Aretha Franklin i Marvin Gaye za znaczące inspiracje. Podobnie jak przełomowy album Milesa Davisa „On the Corner” – Sounds From The Ancestors zajmuje własną przestrzeń z intelektualną przejrzystością, pomysłowością dźwiękową i emocjonalnym ciężarem.

 

– Nowy album jest przepełniony brzmieniem, które zapamiętałem jako dorastające dziecko – dźwięki, które podnoszą na duchu od takich artystów  jak John Coltrane, „A Love Supreme”; Aretha Franklin, „Amazing Grace”; Marvin Gaye, „What’s going on”; i duchową stronę kościoła” – wyjaśnia Garrett. „Kiedy zacząłem o nich myśleć, zdałem sobie sprawę, że to duch moich przodków”. Rzeczywiście, Sounds From The Ancestors odzwierciedla bogatą historię jazzu, R&B i muzyki gospel jego rodzinnego miasta Detroit.

 

Kenny Garrett premierowo zaprezentuje „Sounds From The Ancestors” publiczności Szczecin Jazz. Koncert Filharmonia Szczecin, 7 marca 2024, godz.  19.00 

 

Dee Dee Bridgewater by Joe Martinez.

 

Dee Dee Bridgewater – czyli legenda jazzu w Szczecinie ! To nie tylko wielka gwiazda jazzu, ale także wszechstronna artystka, która zdobyła uznanie zarówno jako wokalistka, jak i aktorka teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym trzy nagrody Grammy i Tony Award. Jej niesamowity głos i wyjątkowy styl interpretacji sprawiają, że każdy jej koncert jest niepowtarzalnym i niezapomnianym doświadczeniem. Bridgewater potrafi wyczarować niesamowite emocje i poruszyć najgłębsze struny duszy swoją muzyką. Jej niezwykle aranżacje sprawiają, że każdy utwór nabiera nowego wymiaru i świeżości. Jej muzyka to połączenie jazzu, soulu, R&B, bluesa i gospel, co sprawia, że jest to nie tylko jazz, ale coś więcej niż to – to wyjątkowe dzieło sztuki.

 

Dee Dee Bridgewater, zaśpiewa w Teatrze Polskim w Szczecinie, 14 marca 2024, godz. 19.00

 

 

Sylwester Ostrowski zapowiada nowy projekt. „One Voice” to projekt artystyczno – edukacyjnego realizowany w ramach festiwalu Szczecin Jazz adresowany do wokalistów.  Jak zapowiada Ostrowski – jeśli śpiew to Twoja pasja ? Rozwijasz swoje śpiewanie indywidualnie ? Studiujesz lub uczysz się w szkole muzycznej ? Prowadzisz już własną karierę artystyczną? To ten projekt jest właśnie dla Ciebie ! Jeśli chciałabyś / chciałbyś się rozwijać pod okiem światowej renomy artystów, wziąć udział w mistrzowskich warsztatach, w próbach, w nagraniach czy wystąpić  na koncertach festiwalu Szczecin Jazz to zgłoś się do One Voice”. Więcej o projekcie znajdziecie na FB @szczecinjazz

 

 

Sylwester Ostrowski – saksofonista jazzowy, kompozytor, szef artystyczny festiwalu Szczecin Jazz oraz band-leader zespołu Jazz Brigade. W ostatnim czasie skupia się w szczególności na swoim najnowszym projekcie – zespole Rey & Syl, który współprowadzi razem z rewelacyjną amerykańską wokalistką Dorrey Lin Lyles.

 

Koncert Sylwester Ostrowski „One Voice” odbędzie się w Filharmonii Szczecińskiej, 13 marca 2024 o godz.19.00 

 

 

Bilety na wszystkie wydarzenia oferuje portal biletomat.pl

Bieżące informacje na temat festiwalu na FB @szczecinjazz

 

Producentem festiwalu jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a mecenat sprawuje Miasto Szczecin.

 

Powiązane artykuły

Kultura

Pisać każdy może. W Szczecinie odbyły się warsztaty z twórczego pisania

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie stała się miejscem pogłębiania wiedzy i rozwijania...

AktualnościKultura

Powstanie nowy pomnik w Szczecinie – znamy wyniki konkursu

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt pomnika, który stanie przed Aresztem Śledczym w...

Kultura

Abstrakcja i ogórki

Miło i przyzwoicie jest, kiedy recenzję napisze krytyk lub choćby dziennikarz kulturalny....

Kultura

Paprykarz, Krzysztof Jarzyna i folklor, czyli Szczecin z wizytą kulturalną w Małopolsce

Szczeciński Zespół Pieśni i Tańca „Młody Krąg” wystąpił jako gość specjalny na...