Home Kultura Adam „Łona” Zieliński uhonorowany Paszportem Polityki!
Kultura

Adam „Łona” Zieliński uhonorowany Paszportem Polityki!

252
łona - adam zieliński
Foto: Teodor Klepczyński/Polityka

Wczoraj po raz trzydziesty pierwszy przyznano Paszporty Polityki. Dla szczecinian to tym ważniejsza informacja, bo specjalnym Paszportem Czytelników uhonorowany został znany szczeciński raper Adam „Łona” Zieliński.

Tegoroczne nagrody przyznano w następujących kategoriach: Film (Paweł Maślona), Teatr (Katarzyna Szyngiera), Kultura cyfrowa (Starward Industries), Sztuki wizualne (Marta Nadolle), Książka (Jacek Świdziński), Muzyka poważna (Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki) i Muzyka popularna (Hania Rani). Nagrodami specjalnymi uhonorowano nie tylko Łonę (dostał ją w nowej kategorii – Paszport Czytelników), ale i również pisarza i dramaturga Józefa Hena (Kreator kultury), który w listopadzie ubiegłego roku skończył 100 lat.

Nowością w tegorocznym plebiscycie była możliwość głosowania przez czytelników na swoich kandydatów we wszystkich kategoriach.

Łona został nagrodzony tą prestiżową nagrodą kulturalną za swój najnowszy album pt. „Taxi”, nagrany we współpracy z poznańskimi muzykami jazzowymi Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą. Jako uzasadnienie podano opinię Tomasza Stanety z Warszawy, którą odczytano podczas gali:

– Swoim najnowszym albumem „Taxi” pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów!

Przy odbieraniu nagrody Łona podziękował nie tylko swojej najbliższej rodzinie – mamie, żonie i dzieciom (to właśnie im zadedykował swój Paszport), ale również samemu Webberowi, który współpracuje z nim od 30 lat.

Co ciekawe, to nie był jedyny szczeciński akcent podczas wczorajszej gali. Nagrodę w kategorii Teatr wręczał Katarzynie Szyngierze dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Jakub Skrzywanek. Szyngiera zdobyła Paszport za musical „1989”, do którego muzykę napisał sam Andrzej „Webber” Mikosz.

Tegoroczną galę, która odbyła się w warszawskim Teatrze Wielkim, poprowadzili Gabi Drzewiecka (dziennikarka muzyczna TVN) i Bartek Chaciński (szef działu kulturalnego w „Polityce”), którzy przejęli tę rolę od dotychczasowych prowadzących – Grażyny Torbickiej i Jerzego Baczyńskiego.

Powiązane artykuły

KulturaSport

Bardziej o Górniku, czy o Śląsku? Jak z „Chopcami” rzecz się miała? 

Jedni powiedzą, że to jest opowieść o legendzie na piłkarskiej mapie Polski,...

Kultura

Hrabiny dają radę…

Zasadniczy problem z „Hrabinami” jest taki, że nie można kupić na nie...

Kultura

“Jest bosko, po raz pierwszy gram w Jazzmencie”. Pierwszy koncert Szczecin Jazz Festiwal za nami

Wczorajsza sobota bez wątpienia zapiszę się w pamięci szczecinian. Całe miasto po...

Kultura

Hrabiny wróciły. Fragmenty książki „MY HRABINY. Myślę, więc zapisałam” na łamach szczecinera

Hrabiny powracają. Podwójnie: w kolejnym spektaklu „Hrabiny przodem” oraz w wydaniu książkowym!...