Home Kultura Adam „Łona” Zieliński uhonorowany Paszportem Polityki!
Kultura

Adam „Łona” Zieliński uhonorowany Paszportem Polityki!

311
łona - adam zieliński
Foto: Teodor Klepczyński/Polityka

Wczoraj po raz trzydziesty pierwszy przyznano Paszporty Polityki. Dla szczecinian to tym ważniejsza informacja, bo specjalnym Paszportem Czytelników uhonorowany został znany szczeciński raper Adam „Łona” Zieliński.

Tegoroczne nagrody przyznano w następujących kategoriach: Film (Paweł Maślona), Teatr (Katarzyna Szyngiera), Kultura cyfrowa (Starward Industries), Sztuki wizualne (Marta Nadolle), Książka (Jacek Świdziński), Muzyka poważna (Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki) i Muzyka popularna (Hania Rani). Nagrodami specjalnymi uhonorowano nie tylko Łonę (dostał ją w nowej kategorii – Paszport Czytelników), ale i również pisarza i dramaturga Józefa Hena (Kreator kultury), który w listopadzie ubiegłego roku skończył 100 lat.

Nowością w tegorocznym plebiscycie była możliwość głosowania przez czytelników na swoich kandydatów we wszystkich kategoriach.

Łona został nagrodzony tą prestiżową nagrodą kulturalną za swój najnowszy album pt. „Taxi”, nagrany we współpracy z poznańskimi muzykami jazzowymi Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą. Jako uzasadnienie podano opinię Tomasza Stanety z Warszawy, którą odczytano podczas gali:

– Swoim najnowszym albumem „Taxi” pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów!

Przy odbieraniu nagrody Łona podziękował nie tylko swojej najbliższej rodzinie – mamie, żonie i dzieciom (to właśnie im zadedykował swój Paszport), ale również samemu Webberowi, który współpracuje z nim od 30 lat.

Co ciekawe, to nie był jedyny szczeciński akcent podczas wczorajszej gali. Nagrodę w kategorii Teatr wręczał Katarzynie Szyngierze dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Jakub Skrzywanek. Szyngiera zdobyła Paszport za musical „1989”, do którego muzykę napisał sam Andrzej „Webber” Mikosz.

Tegoroczną galę, która odbyła się w warszawskim Teatrze Wielkim, poprowadzili Gabi Drzewiecka (dziennikarka muzyczna TVN) i Bartek Chaciński (szef działu kulturalnego w „Polityce”), którzy przejęli tę rolę od dotychczasowych prowadzących – Grażyny Torbickiej i Jerzego Baczyńskiego.

Powiązane artykuły

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

Kultura

Jutro seans dla całych rodzin. Kino na Leżakach i „Opowieści z Narnii”

Pełna przygód i tajemnic historia czwórki rodzeństwa, która po odnalezieniu starej szafy...

Kultura

Komisarz Zawieja i Szczecin powracają. Za chwilę premiera drugiego sezonu „Odwilży”

Ten serial zdobył już rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale również...