Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie od początku roku prowadzi działania mające na celu podniesienie poziomu wody w Jeziorze Głębokim. Codziennie pompowanych jest około 6 900 metrów sześciennych wody z rzeki Gunicy. Proces ten, o ile pozwolą na to warunki hydrologiczne, potrwa do końca marca. Według szacunków poziom lustra wody w jeziorze wzrośnie o 80–90 cm.
Działania prowadzone przez ZWiK są realizowane co roku na podstawie pozwolenia wodno-prawnego, które precyzuje terminy oraz warunki takich prac.
– Przepompowywanie może odbywać się w okresie od 1 listopada do końca marca, kiedy w rzece jest odpowiedni poziom wody. W zeszłym roku ZWiK przepompował do Głębokiego 200 tys. m3 wody – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.
Gunica, która zasila Jezioro Głębokie, wypływa z jeziora Świdwie, a kończy swój bieg w Jasienicy koło Polic. W okolicach Tanowa znajduje się punkt, z którego woda jest tłoczona do jeziora Głębokiego. Rurociąg o długości 8 km i średnicy 400 mm, zasilany pompą o mocy 55 kW, przepompowuje wodę z wydajnością 300 m³ na godzinę.
Klimat wyzwaniem dla zbiorników bezodpływowych
Jezioro Głębokie, będące zbiornikiem bezodpływowym, jest szczególnie wrażliwe na zmiany klimatyczne. Coraz częstsze upały i brak wystarczających opadów sprawiają, że ubytki wody stają się bardziej widoczne, zwłaszcza po gorącym lecie, jak to z 2024 roku.
Prace ZWiK mają na celu nie tylko utrzymanie odpowiedniego poziomu wody, ale także ochronę przyrodniczą oraz podtrzymanie rekreacyjnej funkcji jeziora.