Home Zdrowie i środowisko Wstydliwy problem dla społeczeństwa. Zaśmiecone lasy – czy kolejna akcja zmieni mentalność?
Zdrowie i środowisko

Wstydliwy problem dla społeczeństwa. Zaśmiecone lasy – czy kolejna akcja zmieni mentalność?

245
zaśmiecone lasy – wstydliwy problem, który sami sobie fundujemy
fot. Lasy Państwowe

Szczecińscy leśnicy po raz kolejny podjęli rękawicę w walce z rosnącą górą śmieci, którą mieszkańcy miasta z uporem godnym lepszej sprawy zostawiają w lasach. W ramach „Tygodnia Czystego Lasu” (10-15 marca) różne grupy społeczne, od studentów po seniorów, będą sprzątać miejskie tereny zielone. Akcja jest piękna, ale jednocześnie przygnębiająca – bo czy naprawdę musimy sprzątać po sobie nawzajem?

Problem nie jest nowy. Każdego roku z Lasów Miejskich Szczecina wywozi się setki ton odpadów. W 2023 roku było to prawie 300 ton – niemal dwukrotnie więcej niż w 2019. Koszt? Ponad 600 tysięcy złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na sadzenie drzew, ochronę zwierząt czy budowę ścieżek edukacyjnych. Zamiast tego płacimy za wywożenie starych sprzętów, zużytych opon i plastikowych butelek.

Leśnicy nie ukrywają frustracji. Organizują akcje sprzątania, stawiają tablice z prostym hasłem „Przyniosłeś pełne – zabierz puste”, ale czy to rzeczywiście coś zmienia? Jeśli wciąż znajdują w zaroślach resztki grillowego biesiadowania, materace czy kanapy, to najwyraźniej nie.

Las – ofiara naszej wygody

Często słyszymy o zanieczyszczeniu powietrza czy wód, ale zaśmiecanie lasów to temat, który nie budzi tak wielkich emocji. Może dlatego, że śmieci w lesie łatwo zignorować – zostawić je za sobą i zapomnieć, licząc, że „jakoś to będzie”. No i jest – tyle że to „jakoś” oznacza plastik rozkładający się przez setki lat, butelki tłukące się pod nogami spacerowiczów i dzikie wysypiska, które zamiast przyrody tworzą krajobraz rodem z dystopijnego filmu.

Dzikie zwierzęta cierpią przez nasze zaniedbanie. Połknięte plastikowe opakowania, sidła ze starych linek, chemikalia wylewane wprost do gleby – to nie są scenariusze z horroru, to rzeczywistość, którą tworzymy.

Odra znów tonie w śmieciach! Czy w 2025 roku pobijemy rekord czystości?

Czy edukacja pomoże?

Niewątpliwie cieszy, że w akcji sprzątania biorą udział uczniowie i studenci. Może dla nich widok lasu pełnego śmieci stanie się wystarczającym powodem, by nigdy nie dorzucić tam kolejnej plastikowej butelki.

Ale co z resztą społeczeństwa? Co z tymi, którzy po każdym majowym grillowaniu zostawiają za sobą pobojowisko, jakby las był ich prywatnym śmietnikiem? Co z tymi, którzy zamiast do Ekoportu wolą wywieźć starą pralkę między drzewa?

Tu nie wystarczą tabliczki z hasłami, pouczanie i akcje sprzątania. Potrzebna jest zmiana mentalności, ale też surowsze egzekwowanie prawa. Kara finansowa za wyrzucanie śmieci w lesie powinna być dotkliwa, a monitoring i patrole leśne częstsze. Może wtedy niektórzy dwa razy się zastanowią, zanim wyrzucą worki z odpadami wśród drzew.

Tydzień Czystego Lasu to ważna inicjatywa, ale jej celem nie powinno być wieczne sprzątanie po tych, którzy nie potrafią uszanować natury. Leśnicy mają rację – prosta zasada „przyniosłeś pełne – zabierz puste” mogłaby całkowicie odmienić naszą leśną rzeczywistość.

Może więc pora na zmianę? Może zamiast podziwiać wolontariuszy sprzątających las, warto po prostu przestać go zaśmiecać? Bo jeśli dalej będziemy traktować lasy jak wysypiska, niedługo nie będzie czego sprzątać.

Powiązane artykuły

spotkanie z nauką na pum: wykład profesora anastasiosa (tassos) koulaouzidisa
Zdrowie i środowisko

Spotkania z Nauką na PUM: wykład Profesora Anastasiosa (Tassos) Koulaouzidisa

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie zaprasza na kolejne Spotkanie z Nauką, które...

rewolucja w leczeniu kamicy moczowej. szpital na pomorzanach z nowoczesną terapią
Zdrowie i środowisko

Rewolucja w leczeniu kamicy moczowej. Szpital na Pomorzanach z nowoczesną terapią

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wprowadza nowoczesne...

dzień kobiet w szpitalu na pomorzanach. zamiast kwiatów, troska o zdrowie
Zdrowie i środowisko

Dzień Kobiet w szpitalu na Pomorzanach. Zamiast kwiatów, troska o zdrowie

8 marca w wielu miejscach rozkwitają bukiety tulipanów, a kobiety słyszą życzenia...