Home Aktualności Wojewoda uspokaja: sytuacja na Jeziorze Dąbie jest opanowana
Aktualności

Wojewoda uspokaja: sytuacja na Jeziorze Dąbie jest opanowana

82
Foto: OSP Lubczyna

Nie tylko złote algi, ale również zasolenie, przyduchy i inne stresy środowiskowe spowodowały masowe śnięcia ryb w okolicach Szczecina. Takie są wnioski z poniedziałkowej konferencji prasowej wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego, w której uczestniczyli również przedstawiciele Wód Polskich, sanepidu, straży pożarnej i szczecińskich uczelni. 

 

Na początku wojewoda uspokoił, że sytuacja jest opanowana i stale się stabilizuje. Do piątku wyłowiono 1400 kg śniętych ryb, a ich liczba maleje z każdym dniem. 

– Wczoraj razem z burmistrzem Goleniowa i starostą powiatu patrolowaliśmy wody Jeziora Dąbie i nie było tam żadnej dużej ilości padłych ryb, doliczyliśmy się kilkunastu sztuk. Jesteśmy w stałej łączności z ministrą środowiska Pauliną Hennig-Kloską, przy której zbiera się co tydzień specjalny zespół do spraw sytuacji na Odrze – powiedział Rudawski. 

Jednocześnie ostrzegł, że w miarę wzrostu temperatur i zmniejszania się stanu wody w Odrze sytuacja może się powtórzyć, a liczba padłych ryb wzrosnąć. W takich sytuacjach niezbędną pomocą będą służyć oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nie tylko algi

Jak się okazało, złote algi nie są jedyną przyczyną kryzysowej sytuacji. 

– Mamy tutaj do czynienia również z innymi stresami środowiskowymi, takimi jak przyduchy w kanałach i jeziorach Międzyodrza, duże zasolenie wód i wysokie temperatury – wylicza profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i prezes Polskiego Związku Wędkarskiego, dr hab. Adam Tański. 

Przyczyny jej występowania w wodach Odry stara się wyjaśnić również specjalny zespół naukowców Uniwersytetów Szczecińskiego, Śląskiego i Jagiellońskiego, a także Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic i Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego z Warszawy. 

– Nasze analizy pokazują, że komórki złotej algi w niskich stężeniach soli, w warunkach stresu osmotycznego, częściowo uwalniają zawartość komórki do środowiska lub ulegają całkowitej destrukcji z uwolnieniem całej zawartości. Te, które stwierdzono w wodach w okolicach Bielinka, były bardziej napęczniałe niż w Kanale Gliwickim i słabiej sobie radzą w słabo zasolonych wodach – podkreśla prof. Małgorzata Bąk z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Ryby nie miały metali ciężkich

Z badań zleconych przez zachodniopomorskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Macieja Prosta wynika, że nie stwierdzono przekroczeń ilości metali ciężkich w wyłowionych rybach. 

– W każdym przypadku występowania śniętych ryb będzie pojawiał się odpowiedni lekarz weterynarii, który stwierdzi czy każdy pojedynczy okaz należy kierować do stosownych badań – dodaje Prost. 

Lubczyna całkowicie, a Dąbie tymczasowo zamknięte

Jednocześnie w związku z kryzysową sytuacją na wodach Jeziora Dąbie całkowicie zamknięto plażę i marinę w Lubczynie, a kąpielisko na Prawobrzeżu jest nieczynne tymczasowo z powodu niedostatecznej jakości za rok ubiegły. 

– Inna sytuacja jest z kąpieliskiem na Dziewokliczu. Jest ono cały czas otwarte, ponieważ nie stwierdzono żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa człowieka – informuje Małgorzata Domagała-Dobrzycka, zachodniopomorski wojewódzki inspektor sanitarny. 

Służby apelują do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie przypadków śniętych ryb poprzez zrobienie stosownego zdjęcia, oznaczenia lokalizacji i powiadomienie za pośrednictwem adresu mailowego: wczk@szczecin.uw.gov.pl, a także pod numerami telefonów: 91 43 03 342 (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego), 22 470 10 01 (Wody Polskie) oraz 797 623 240 (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska). 

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...