Ten obraz powstał w okresie międzywojnia, jego autorem był Oswald Polte, który w 1925 roku uzyskał tytułu profesora Miejskiej Szkoły Rzemieślników i Rzemiosła w Szczecinie. Artysta, obecnie zaliczany do szczecińskiej awangardy okresu przedwojennego, zmarł w wieku niespełna 40 lat.
Obraz olejny o wymiarach 142 cm (wysokość) na 110 cm (szerokość) ma ogromną wartość historyczną dla Szczecina, znajduje się w zbiorach naszego Muzeum Narodowego. Przedstawia widok na Rynek Sienny z ratuszem i giełdą, ukazujący architekturę Podzamcza z okresu międzywojennego.
– Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Szczecin znalazł się w trudnej sytuacji gospodarczej, dlatego wedutyści dążyli do ukazania widoków miasta wzniosłego, pamiętającego lepsze czasy – informuje Małgorzata Peszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Kompozycje tworzone „ku pokrzepieniu serc” odwoływały się do zabytkowych budowli w sposób wyidealizowany, z architektonicznymi detalami dobitniej obrazującymi piękno godnych naśladowania dzieł germańskich antenatów.
Z drugiej strony ukazywano też realną sytuację powojenną, wysuwając na plan pierwszy prozaiczne sceny z życia codziennego. Idealnym miejscem takich obserwacji był Rynek Sienny na Starym Mieście, chętnie odwiedzany przez szczecinian ze względu na swój towarowo-handlowy charakter. Tutaj znajdował się Ratusz Staromiejski, siedziba władz miasta od XV wieku do lat 70. XIX stulecia, gdy podjęto decyzję o budowie nowego, tzw. czerwonego ratusza przy dzisiejszym placu Stefana Batorego.
– Wnętrza starego ratusza zaadaptowano wówczas na prywatne mieszkania, a w zabytkowej piwnicy otwarto restaurację. W latach trzydziestych XIX wieku w jego sąsiedztwie wzniesiono klasycystyczny gmach Giełdy, nawiązujący do dzieł związanego ze Szczecinem architekta Karla Friedricha Schinkla. Widok na giełdę i ratusz był motywem popularnym w sztuce, wykorzystanym m.in. przez Oswalda Polte w pracy z około 1925 roku. Artysta był urodzonym na Śląsku malarzem, grafikiem i projektantem, który dojrzałe życie związał ze Szczecinem. Od 1912 roku pracował jako nauczyciel malarstwa i tkactwa. Zwieńczeniem jego dydaktycznych osiągnięć było uzyskanie w 1925 roku tytułu profesora Miejskiej Szkoły Rzemieślników i Rzemiosła w Szczecinie. Zakrojoną na szeroką skalę aktywność artystyczną przerwała przedwczesna śmierć w 1927 roku – wspomina Małgorzata Peszko.
Oswald Polte znany był również z malowania portretów, scenek rodzajowych, aktów i martwej natury. Największa sławę przynosiły mu natomiast pejzaże oraz dzieła z widokami Szczecina.