Home Aktualności W Szczecinie o tym, jak rodziła się Legia Warszawa jak żołnierze Piłsudskiego uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich
AktualnościHistoria

W Szczecinie o tym, jak rodziła się Legia Warszawa jak żołnierze Piłsudskiego uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich

84
legiony piłsudskiego w szczecinie
Foto: IPN Szczecin

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Uniwersytetu w Białymstoku, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu spotkali się w Szczecinie. Dyskutują o spuściźnie legionów Józefa Piłsudskiego i o tym dlaczego o legionach do dziś mówi się, że to była „prawdziwa szkoła życia”.

W tym roku przypada 110. rocznica wybuchu I wojny światowej i wymarszu z Oleandrów 1 Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Dlatego szczeciński Oddział IPN zorganizował jedyne tej rangi wydarzenie naukowe w Polsce.

W stolicy Pomorza Zachodniego dyskutuje kilkudziesięciu naukowców z całej Polski, w tym 29 prelegentów. To przedstawiciele uczelni i siedmiu oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczestnicy konferencji rozmawiają m.in. o tym jakie znaczenie odegrały Legiony Piłsudskiego w trakcie I wojny światowej, w trakcie odzyskiwania przez Polskę Niepodległości, ale też o tym jak wyglądały walki o granicę i życie w czasach międzywojennych, o tym, w jakich dyscyplinach żołnierze-sportowcy brali udział w kilku igrzyskach olimpijskich I jak wyglądały ich mundury.

To także rozmowy i prezentacje postaci tych, którzy w Legionach Polskich dopiero rozpoczynali swoją publiczną działalność, jak np. Władysław Sikorski, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller czy Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

– Rok 1918 był szczególnym w historii naszego narodu. Po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapy Europy i jak co roku świętujemy to ważne wydarzenie wspominając z wdzięcznością naszych przodków. Zalążkiem Legionów Polskich była I Kompania Kadrowa utworzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego jako pierwsza regularna formacja wojskowa w XX w. I to ona rozpoczęła walkę o niepodległość Ojczyzny. Ta konferencja pozwala nam wszystkim poszerzać wiedzę o wydarzeniach i osobach, które wniosły istotny wkład w odzyskanie niepodległości – tłumaczy Krzysztof Męciński dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN .

W trakcie konferencji dyskusje toczą się nie tylko na tematy militarne, bo np. nie każdy wie, że Legia Warszawa to spuścizna właśnie Legionów Piłsudkiego, które nie tylko wychowywały przyszłych żołnierzy, ale także wielu sportowców – kształtowaly charaktery. W wolnym czasie żołnierze uprawiali piłkę nożną, piłkę ręczną, jeździectwo, strzelectwo czy tenis.

Konferencję „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego – aspekty militarne i społeczno-polityczne” zorganizował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieAktualności

W magazynach dramatycznie brakuje krwi! Jest za to pilny apel

W szczecińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skończyły się zapasy krwi...

Aktualności

Teren dla rozwoju uczelni czy zyskowna inwestycja? „Mechanizm jak w kościele”

Uniwersytet Szczeciński miał szansę na ogromny krok naprzód. Skarb Państwa (reprezentowany przez...

AktualnościKulturaLifestyle

Taki będzie pierwszy weekend grudnia w Szczecinie!

W przeciwieństwie do poprzedniego weekendu, ten będzie niestety pochmurny i deszczowy. Jednak...

z robotem da vinci
Aktualności

Najstarszy szpital w Szczecinie z najnowocześniejszym sprzętem. Lekarze będą operować w asyście robota

Po szpitalach przy Unii Lubelskiej i Arkońskiej przyszedł czas na Szpital Wojskowy....