Home Ekologia i zdrowie W jakiej kondycji jest Twoja wątroba? Sprawdź to
Ekologia i zdrowie

W jakiej kondycji jest Twoja wątroba? Sprawdź to

220

Bezpłatne badania elastografii wątroby z wykorzystaniem urządzenia Fibroscan odbędą się 25 maja na parterze Centrum Handlowego Galaxy w Szczecinie. To szansa na sprawdzenie, przy okazji sobotnich zakupów, stanu swojej wątroby. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Fizjosport, a partnerem merytorycznym szczeciński Szpital Wojewódzki.

Bezpłatne badania wątroby w mobilnym gabinecie zlokalizowanym na parterze (w nowej części Galaxy) będzie można wykonać w godzinach 10.00 – 18.00. To kolejna odsłona wydarzenia pn. „Kobiece i Męskie Zdrowie”.

– Stowarzyszenie Fizjosport od siedmiu lat realizuje cel, jakim jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki zdrowia i profilaktyki nowotworowej – mówi Piotr Grudziecki, prezes Stowarzyszenia. – Przez ten czas, podczas cyklicznych akcji, wykonaliśmy w sumie blisko 7000 badań w tym głownie skierowanych do mężczyzn, czyli USG jąder i testów PSA. Od 2022 roku na badania zapraszamy też kobiety, umożliwiając im skorzystanie z USG – piersi, tarczycy oraz badań dermatoskopowych skóry. Podjęliśmy decyzję, że teraz czas na wątroby.

Jak przebiega badanie?

Fibroscan jest metodą nieinwazyjnego pomiaru stopnia zwłóknienia oraz stłuszczenia wątroby. Podczas badania do skóry na obszarze przestrzeni międzyżebrowej przykładana jest specjalna głowica, w której znajduje się generator drgań mechanicznych. Emitowane przez urządzenie fale mechaniczne rozchodzą się w wątrobie z odpowiednią szybkością, która jest uzależniona od stopnia włóknienia wątroby. Urządzenie FibroScan® mierzy właśnie prędkość rozchodzenia się tych fal, a wynik podaje w tzw. kilopaskalach i przelicza na stosowaną w biopsji skalę METAVIR. Metoda FibroScan® jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna – nie występuje ryzyko przerwania ciągłości tkanek, nie trzeba pobierać od pacjenta krwi. FibroScan® pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Aby badanie miało wartość diagnostyczną, pacjent powinien być na czczo lub co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. Z badań mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które wcześniej wyrażą na nie pisemną zgodę. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązuje pierwszeństwo przybycia.

Cele akcji

Celem akcji jest promowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób wątroby i realizacja badań przesiewowych z użyciem urządzenia Fibroscan. Pomysłodawcą bezpłatnych badań przesiewowych jest Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji „Kobiece i Męskie Zdrowie”. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Więcej informacji udziela Piotr Grudziecki, prezes Stowarzyszenia Fizjosport – tel. 504 010 404.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zabytkowy budynek szpitalny odbudowany. Pacjenci zyskają świetne pracownie diagnostyczne

Zabytkowy budynek „C” położony vis-a-vis głównej bramy wjazdowej do szpitala przy ul....

AktualnościEkologia i zdrowie

Foka w Podjuchach. Odpoczywała nad Odrą, nieopodal mostu

Pomimo, że trudno tu uznać za przyrodnicza sensację, to mimo wszystko obecność...