Home Biznes i inwestycje W jakich miastach zarabia się najlepiej? Szczecin w środku stawki
Biznes i inwestycje

W jakich miastach zarabia się najlepiej? Szczecin w środku stawki

213

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w największych miastach w Polsce. W Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu średnie zarobki przekroczyły we wrześniu 8 tys. zł brutto. W Szczecinie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 7718,53 zł i było wyższe o 12,3% niż we wrześniu 2022 r. 

 

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć mieszkańcy Krakowa – 9648,37 zł brutto. Następna na podium jest Warszawa z przeciętnym wynagrodzeniem równym 8838,48 zł i Gdańsk – 8715,93 zł brutto. Na końcu zestawienia znalazły się Kielce ze średnimi zarobkami równymi 6097,82 zł. Przeciętne zarobki nie przekroczyły 7 tys. zł. również w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Olsztynie i Opolu.

 

Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. w skali całego kraju wyniosło 7379,88 zł. Zarobki w Szczecinie znalazły się ponad średnią krajową. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 7718,53 zł, co oznacza wzrost o 2,2% względem sierpnia 2023 r. i o 12,3% względem września 2022 r.

 

Znane są także dane odnośnie rynku pracy w świetle Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Według nich stopa bezrobocia w Polsce jest na bardzo niskim poziomie 4,1%. Województwo zachodniopomorskie znalazło się dopiero pod tym względem na 12. miejscu ze stopą bezrobocia równą 4,9%. Najmniejsze bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim (2,9%), a najwyższe w woj. podkarpackim (6%).

 

Co ciekawe zarówno w całej Polsce, jak i naszym województwie nieco niższa stopa bezrobocia jest wśród kobiet niż wśród mężczyzn – 4,2% dla mężczyzn i 4% dla kobiet w przypadku całej Polski oraz 5,1% dla mężczyzn i 4,6% dla kobiet w przypadku Pomorza Zachodniego. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Wkrótce pojedziecie nad morze nowym fragmentem S3

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu...

Biznes i inwestycje

Koszt to blisko 8 milionów. Wiemy, kto to zbuduje

Najpierw projekt budowalny, a potem prace budowlane – w tej kolejności firma...

Biznes i inwestycje

Zwycięzca zostanie wyłoniony przez losowanie

Od szczęśliwego losu zależy, który projekt zostanie zrealizowany. W tegorocznym Szczecińskim Budżecie...

Biznes i inwestycje

Zielona energia z odpadów organicznych lub rolniczych. Zapraszają na konferencję

Czy biogaz może być alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii? Skąd możemy go...