Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ostrzega przed firmami, które zapraszają na spotkania w temacie programu „Czyste powietrze” i później również nakłaniają do współpracy. Przedstawiciele tych firm podają się za partnerów rządowego programu. Także w Szczecinie były takie próby, a więc informujemy: w Zachodniopomorskiem nie ma żadnej firmy, która ma umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na prowadzenie jakichkolwiek spotkań w temacie „Czystego Powietrza”.
Oszustwo na „Czyste powietrze” to nowość. Program oferuje dopłaty do ocieplania domów i wymiany pieca. Tych, którzy próbują wyłudzić pieniądze „zachęciły” nowe, wyższe stawki w rządowym programie.
Może to wyglądać np. tak: do rodziny, która ma nieocieplony dom, a ogrzewany piecem węglowym przychodzi przedstawiciel firmy X i oferuje pomoc w przebrnięciu przez formalności programu „Czyste Powietrze”. Później podstawiają do podpisania protokół i pełnomocnictwo i ślad po dofinansowaniu zaginął, bo składając protokół w WFOŚ oszuści podają w nim swój numer konta do wypłacenia dotacji.
Próby takich oszust pojawiły się w regionie dlatego szczeciński oddział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska ostrzega:
Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów. W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w twoim imieniu i za twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).
Policja radzi, żeby zawsze w takich sytuacjach, kiedy w grę wchodzą pieniądze, stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przede wszystkim nie wolno ulegać presji. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, nie podpisujmy umowy, a każdą firmę warto najpierw sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowym Rejestrze Sądowym.