Co prawda ten weekend będzie chłodny i ponury, ale w niczym to nie przeszkodzi szczecinianom, aby w przyjemny i wspaniały sposób spędzić czas poza domem – a powodów ku temu jest naprawdę sporo! Spójrzmy zatem, co na nas będzie czekać.
Piątek, 13 grudnia
- 14:00 – Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy 2024, aleja Kwiatowa oraz place Adamowicza i Lotników
- Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy to już tradycja. Po raz kolejny w samym centrum miasta staną drewniane, świąteczne domki aby wprowadzić nas w magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Będzie można zrobić świąteczne zakupy, skosztować smacznych, regionalnych produktów, znaleźć wymarzony podarek pod choinkę czy napić się ciepłej czekolady lub grzanego wina w specjalnych szczecińskich kubeczkach.
- 17:00 – pokaz filmu „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego w grudniu 1981 roku”, Centrum Dialogu Przełomy
- W filmie wystąpili uczestnicy tamtych wydarzeń: liderzy strajku Andrzej Milczanowski i Mieczysław Ustasiak, protestujący w „Warskim” stoczniowcy, szczecinianie śledzący wydarzenia, nawet jeden z wojskowych. Bohaterowie wspominali atmosferę tamtych dni, poczucie beznadziei i odcięcia od świata, biedę i strach przed przyszłością, która rysowała się w czarnych barwach. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć materiały archiwalne, a także współczesne zdjęcia stoczni, przede wszystkim świetlicy stoczniowej, gdzie obradował komitet strajkowy, wyprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa po pacyfikacji stoczni przez wojsko, do czego doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r.
- 19:00 – „Noc kolorowych chmur”, Teatr Polski
- Czy istniała jakaś dziedzina, która nie wpisywała się w kanony estetyczne PRL-u i przełamywała jego szarość? Tak, była nią muzyka, a dokładnie big-beat. Wystarczy wspomnieć, że nazwę tę wprowadzono jako zastępstwo dla zbyt kojarzącego się ze „zgniłym Zachodem” określenia: rock and roll. Feeria szybkich, rytmicznych i głośnych dźwięków. Teksty łatwo zapadające w pamięć. Muzyka łatwo wpadająca w ucho. Porywająca do tańca.
- 19:00 – Koncert „Wolność po szczecińsku”, DK Krzemień
- Koncert zorganizowany z okazji rocznic wprowadzenia stanu wojennego oraz strajków z grudnia 1970 roku, na którym wystąpią Proletaryat, Fabryka, Sklep z Ptasimi Piórami i chór Rock&Fire, a ich muzyka będzie łączyć się z multimedialnym pokazem fragmentów filmu „Szczecin to MY”.
- 19:00 – Illusion, Frontside, Hostia; Słowianin
- Legendarny zespół Illusion rusza w ogólnopolską trasę koncertową! To wyjątkowe wydarzenie pozwoli fanom na nowo przeżyć magię ich muzyki oraz zobaczyć także zespoły Frontside i Hostia.
- 19:00 – Tymczasem, 13 Muz
- Lirycznie i poetycko zanurzeni w świecie poezji, muzykujemy jako zespół „Tymczasem”. Swoją twórczość opieramy o znaczenie słów w tematach ważnych, ważkich i bliskich sercu, dbając o wyjątkową oprawę muzyczną. Wszystkie utwory to nasze oryginalne kompozycje. Ciepły wokal barwnie uskrzydlają dźwięki melodyjnych skrzypiec, wzruszającego kontrabasu i poruszających gitar.
- 20:00 – Beth Hart, Netto Arena
- Zapraszamy na spotkanie z artystką prawdziwą! Tu emocji nie owija się w bawełnę, tu śpiewa się prawdę wprost z trzewi, uczucia płyną z serca i tkwią głęboko i gęsto w każdej nucie. Nieprzewidywalna, nieobliczalna, wcielenie Janis Joplin, rockowy temperament, zadziorna barwa głosu, niezwykła kreatywność – posłuchaj Beth Hart na żywo!
- 22:00 – „Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska”, Teatr Polski
- Wieczór pytanie, wieczór niewiadomych, wieczór zagadka… odkryje się w Klubie Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego.
Sobota, 14 grudnia
- 10:00 – Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy 2024, aleja Kwiatowa oraz place Adamowicza i Lotników
- Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy to już tradycja. Po raz kolejny w samym centrum miasta staną drewniane, świąteczne domki aby wprowadzić nas w magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Będzie można zrobić świąteczne zakupy, skosztować smacznych, regionalnych produktów, znaleźć wymarzony podarek pod choinkę czy napić się ciepłej czekolady lub grzanego wina w specjalnych szczecińskich kubeczkach.
- 11:00, 13:30, 16:00 – „Odzyskane święta”, Teatr Lalek Pleciuga
- Dla pięcioletniego Piotrusia strażak Tom to nie tylko zwykła zabawka, ale przyjaciel, którego nie zastąpi żaden nowy prezent. Gdy ginie w ferworze świątecznych przygotowań, Piotruś postanawia go odnaleźć.
- 11:00 – Do góry nutami – rodzinne warsztaty muzyczne, 13 Muz
- Zapraszamy na zimowe warsztaty umuzykalniające dla rodzin z dziećmi w wieku 0-6 lat. W czasie zajęć śpiewamy po polsku i angielsku, tańczymy, rytmizujemy, a przede wszystkim przekazujemy dzieciom miłość do muzyki i radość z jej tworzenia.
W grudniowe przedpołudnie otulimy się dźwiękami, nie zabraknie zimowych piosenek z akompaniamentem ukulele, którym towarzyszyć będą także własnoręcznie wykonane przez dzieci instrumenty – w końcu sanie świętego Mikołaja nie mogą podróżować bez dźwięków dzwoneczków.
- 12:00 – Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku, dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich
- Jak co roku na odwiedzających czekać będzie masa atrakcji, które przybliżą magię świąt i związanych z nimi tradycji. Zamek zaplanował bogaty program artystyczny z koncertami, spektaklami i wspólnym kolędowaniem. Na Dużym Dziedzińcu stanie kilkunastometrowa choinka, udekorowana barwnymi ozdobami i światełkami. Będzie można zajrzeć do bajkowej zagrody renifera Świętego Mikołaja. Stoiska lokalnych wystawców na Alei „Zachodniopomorskie Smaki” pełne będą regionalnych specjałów.
- 12:00 – „Pompon” (Głowa mała), Scena Antygrawitacji
- Za oknem mróz. Płatki śniegu powoli otulają białym puchem drzewa, chodniki i latarnie. Ludzie w grubych kurtkach i szalikach, naciągając czapki na uszy, przemykają do domu. Nagle pod jedną z ławek pojawia się kolorowy pompon…
Będzie to spektakl o zbliżających się świętach, zgubionym pomponie i o pewnej pani, której sklepik skrywa wiele tajemnic.
- 13:00 – Szczecińskie Spacery Miejskie – Rewitalizacja alei Wojska Polskiego: Rewitalizacja Śródmeścia – Nowe standardy miejskie, okolice pl. Zwycięstwa
- Zapraszamy na kolejny spacer poświęcony rewitalizacji Szczecina, który poprowadzi nas przez przebudowane okolice placu Zwycięstwa oraz reprezentacyjne części alei Wojska Polskiego. Dowiemy się, jak nowe standardy miejskie kształtują przestrzeń dla mieszkańców i turystów – od wygodnych ogródków gastronomicznych po szerokie chodniki i stylowe elementy małej architektury. Podczas tej trasy skupimy się na nowoczesnych rozwiązaniach, które sprawiają, że Śródmieście staje się coraz bardziej przyjazne, estetyczne i dostępne.
Przewodnikiem po tej wyprawie będzie Kinga Rabińska.
- 16:00 – Kora – dziecko słońca, Teatr Polski
- Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon – raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show-businessie.
- 17:00 – „Nie twoja kolej, Kochanie”, Teatr Mały
- Stary jak świat wątek dwojga kochanków, którzy nie ustają w wysiłkach, by się odnaleźć. Bohaterowie spektaklu to para, która chce spotkać się w rocznicę swojego związku. Obydwoje wyruszają w podróż z dwóch krańców Polski mając nadzieję, że wieczorem uda im się spotkać na sentymentalnej dla nich stacji kolejowej. Podróż okazuje się jednak zadaniem zupełnie karkołomnym. Bohaterowie spektaklu wciąż jednak wierzą, że ich miłość wszystko przezwycięży. Czyżby?
- 18:00 – „Wybór z Księgi”. Spotkanie poświęcone pamięci Leszka Szarugi, 13 Muz
- Spotkanie będzie poświęcone omówieniu tej bogatej twórczości, ale także przybliżeniu związków Leszka Szarugi ze Szczecinem. Przypomnijmy, był on synem poety Witolda Wirpszy i Marii Kureckiej, tłumaczki, poetki, prozaiczki. W latach 1947-1956 rodzina Wirpszów mieszkała w Szczecinie, najpierw na Głębokim, następnie w dzielnicy Pogodno (lata spędzone w naszym mieście pisarz opisał w autobiograficznej powieści „Podróż mego życia” z 2010 r.). Po latach Szaruga ponownie trafił do Szczecina, gdzie w latach 1992-2004 wykładał na Uniwersytecie Szczecińskim.
- 19:00 – „Hrabina Marica”, Opera na Zamku
- Szlachetny młodzian i kapryśna hrabina, romantyczna dziewczyna, zabawny arystokrata i dowcipna matrona. Historia o wielkiej miłości i przebierankach arystokratów, gdzie ostatnie słowo musi mieć bogata ciotka, która ratuje zakochanych od klęski miłosnej i… finansowej ruiny.
- 19:00 – Boże Narodzenie w Willi Lentza i na świecie: Marc Secara, Willa Lentza
- Na koncercie zapowiadającym najpiękniejsze święta w roku wystąpi Marc Secara z zespołem. Artyści wykonają świąteczne przeboje wszechczasów oraz utwory przywołujące bożonarodzeniową atmosferę.
Zachęcamy do spędzenia tego wyjątkowego dnia, wypełnionego muzyką oraz zapachem najładniejszej choinki w mieście (która pojawi się w holu już na początku grudnia), w Willi Lentza! Podczas wydarzenia zapraszamy również na degustację świątecznych pierników.
- 20:00 – Komety + Lochy i Smoki, Kosmos
- Komety, uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawski zespół uformowany przez Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002.
Komety nagrały siedem płyt studyjnych i dwie koncertowe.
Ich twórczość zjednała im fanów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zespół koncertował m.in. w Anglii, Szwecji, Niemczech i Meksyku, gdzie ukazał się anglojęzyczny album zawierający ich największe przeboje.
Pomimo kilkukrotnych zmian w składzie, nieodmiennie centralnym punktem, a zarazem znakiem rozpoznawczym Komet, pozostają głos i teksty Lesława, poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy, stawiające go w gronie najwybitniejszych autorów swojego pokolenia.
- Komety, uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawski zespół uformowany przez Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002.
- 20:00 – ATB, Hype Club
- ATB to prawdziwa ikona muzyki trance. Kiedy Tiesto i Armin van Buuren zaczynali osiągać swoje pierwsze sukcesy w muzyce elektronicznej, ATB był już jednym z liderów tej sceny. Lata mijają, a on niezmiennie pozostaje wierny swojemu unikalnemu brzmieniu, dostarczając najwyższej jakości muzykę, za którą go uwielbiamy.
- 21:00 – Ełmi, Piwnica Kany
- W słowniku Ełmi mniej znaczy więcej. Rozmarzona gitarowa alternatywa, muśnięta tu i ówdzie refleksami nowej fali i incydentalną elektroniką, jest wspaniałą dźwiękową ilustracją dla pełnej emocji lirycznej narracji. To także dominanta twórczości poznańsko-kołobrzeskiego duetu, orbitującej wokół estetyki lo-fi zamkniętej w piosenkowych miniaturach. Muzyka Ełmi potrafi chwycić za serce od pierwszego odsłuchu i rezonować w nim przez długi czas.
- 22:00 – „Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska”, Teatr Polski
- Wieczór pytanie, wieczór niewiadomych, wieczór zagadka… odkryje się w Klubie Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego.
Niedziela, 15 grudnia
- 10:00 – Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy 2024, aleja Kwiatowa oraz place Adamowicza i Lotników
- Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy to już tradycja. Po raz kolejny w samym centrum miasta staną drewniane, świąteczne domki aby wprowadzić nas w magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Będzie można zrobić świąteczne zakupy, skosztować smacznych, regionalnych produktów, znaleźć wymarzony podarek pod choinkę czy napić się ciepłej czekolady lub grzanego wina w specjalnych szczecińskich kubeczkach.
- 10:00 – Szczeciński Bazar Smakoszy, OFF Marina
- Na SZCZECIŃSKIM BAZARZE SMAKOSZY będziecie mogli wypełnić swoje torby i koszyki doskonałymi ekoproduktami regionalnymi, najlepszymi winami czy piwami oraz inną żywnością sezonową. Umożliwimy Wam zakupy bezpośrednio od producentów i rolników sprzedających: pieczywo (także bezglutenowe), przyprawy, produkty z innych krajów, sezonowe warzywa i owoce, soki, przetwory, ekologiczne specjały, zdrowy nabiał, jaja, ekologiczne mięsa i wędliny, oliwy, miody, kawy i herbaty, zdrowe wypieki i desery oraz wiele, wiele innych. Lubicie food trucki? Spodziewajcie się kilku na zewnątrz, zaprosiliśmy je dla Was także. Czeka nas prawdziwe święto. Niemal wszystkiego można będzie przed zakupem spróbować oraz skonsumować na miejscu w towarzystwie chilloutowej muzyki.
- 11:00, 13:30, 16:00 – „Odzyskane święta”, Teatr Lalek Pleciuga
- Dla pięcioletniego Piotrusia strażak Tom to nie tylko zwykła zabawka, ale przyjaciel, którego nie zastąpi żaden nowy prezent. Gdy ginie w ferworze świątecznych przygotowań, Piotruś postanawia go odnaleźć.
- 12:00 – Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku, dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich
- Jak co roku na odwiedzających czekać będzie masa atrakcji, które przybliżą magię świąt i związanych z nimi tradycji. Zamek zaplanował bogaty program artystyczny z koncertami, spektaklami i wspólnym kolędowaniem. Na Dużym Dziedzińcu stanie kilkunastometrowa choinka, udekorowana barwnymi ozdobami i światełkami. Będzie można zajrzeć do bajkowej zagrody renifera Świętego Mikołaja. Stoiska lokalnych wystawców na Alei „Zachodniopomorskie Smaki” pełne będą regionalnych specjałów.
- 14:00 – Świąteczny Vintage i Handmade Market, Hala Odra
- Podobno, to jest nasz ostatni market w tym roku!
Nasze wydarzenia to wspaniała okazja, by kupić prezenty dla siebie i bliskich, i to tydzień przed świętami! Wspaniałe, co?!
U nas zawsze panuje miła i przyjazna atmosfera – jesteśmy dla wszystkich bez względu na płeć i wiek!
Co u nas znajdziecie? Vintage i Handmade od lokalnych twórców, czyli: biżuterię, odzież, maskotki, akcesoria, dodatki i nie tylko – dla każdego na pewno coś się znajdzie!
- Podobno, to jest nasz ostatni market w tym roku!
- 15:30, 18:00 – „My baby, czyli rodzinny biznes”, Nowa Dekadencja
- Trzeba mieć zasady, prawda? Prawda! Chyba że ktoś w zamian zaproponuje posadę prezesa zarządu dochodowej firmy… Przed takim dylematem staje 40-letni Adam. Jaką decyzję podejmie? Jedno jest pewne – po drodze nie zabraknie niespodzianek, które rozbawią do łez!
- 16:00 – Kora – dziecko słońca, Teatr Polski
- Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon – raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show-businessie.
- 17:00 – „Nie twoja kolej, Kochanie”, Teatr Mały
- Stary jak świat wątek dwojga kochanków, którzy nie ustają w wysiłkach, by się odnaleźć. Bohaterowie spektaklu to para, która chce spotkać się w rocznicę swojego związku. Obydwoje wyruszają w podróż z dwóch krańców Polski mając nadzieję, że wieczorem uda im się spotkać na sentymentalnej dla nich stacji kolejowej. Podróż okazuje się jednak zadaniem zupełnie karkołomnym. Bohaterowie spektaklu wciąż jednak wierzą, że ich miłość wszystko przezwycięży. Czyżby?
- 18:00 – „Hrabina Marica”, Opera na Zamku
- Szlachetny młodzian i kapryśna hrabina, romantyczna dziewczyna, zabawny arystokrata i dowcipna matrona. Historia o wielkiej miłości i przebierankach arystokratów, gdzie ostatnie słowo musi mieć bogata ciotka, która ratuje zakochanych od klęski miłosnej i… finansowej ruiny.
- 19:00 – „Noc kolorowych chmur”, Teatr Polski
- Czy istniała jakaś dziedzina, która nie wpisywała się w kanony estetyczne PRL-u i przełamywała jego szarość? Tak, była nią muzyka, a dokładnie big-beat. Wystarczy wspomnieć, że nazwę tę wprowadzono jako zastępstwo dla zbyt kojarzącego się ze „zgniłym Zachodem” określenia: rock and roll. Feeria szybkich, rytmicznych i głośnych dźwięków. Teksty łatwo zapadające w pamięć. Muzyka łatwo wpadająca w ucho. Porywająca do tańca.