Home Historia Ten puchar zachwycił już niejednego gościa w szczecińskim muzeum
Historia

Ten puchar zachwycił już niejednego gościa w szczecińskim muzeum

116

Ma ponad 100 lat i znajduje się na ekspozycji Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, przy ul. Księcia Mściwoja II 8. Ten puchar znajduje się w kolekcji „Szczecińskie suweniry” i zachwycił już niejednego gościa w muzeum.

 

 

Puchar cynowy, znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, został wyprodukowany przez zakład „F und M” założony w 1886 roku w Norymberdze w Niemczech przez Simona Felsensteina i Sigmunda Mainzera.

– Początkowo był to jedynie niewielkim warsztat zajmującym się wyłącznie produkcją wyrobów cynowych. Z czasem firma rozszerzyła swoją ofertę i przekształciła się w dość duże przedsiębiorstwo zatrudniające około 1900 roku blisko trzydziestu pracowników. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na pamiątkowe kufle oraz puchary firma „F und M” rozpoczęła współpracę ze sklepami z suwenirami, zaopatrując je w wyroby własnego projektu – informuje Anna Lew-Machniak ze szczecińskiego muzeum.

Począwszy od 1904 roku rozpoczęła się produkcja cynowej zastawy Norica Zinn, w skład której wchodziły m.in. patery, talerze, tace, miski, zegary, świeczniki oraz kubki.

– Produkty te były eksportowane na cały świat, a szczególną popularnością cieszyły się w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia Anna Lew-Machniak.

20 października 1918 roku przedsiębiorstwo zostało zakupione przez firmę zabawkarską „Gebrüder Bing”, która kontynuowała produkcję i sprzedaż dotychczas wytwarzanych produktów. Fabryka „Felsenstein und Mainzer”, będąca częścią „Gebrüder Bing” produkowała w Norymberdze jeszcze w latach trzydziestych XX stulecia.

Powstanie tego eksponatu datuje się na lata 1894-1898. Odlew wykonany jest z cyny, puchar ma wysokość 24 cm.

 

Powiązane artykuły

stare monety kamień pomorski
AktualnościHistoriaW regionie

Japońska i arabska moneta. Zaskakujące odkrycia pod Kamieniem Pomorskim

Dwa niesamowite odkrycia w okolicach Kamienia Pomorskiego. Najpierw część wczesnośredniowiecznego arabskiego dirhama...

AktualnościHistoriaZ archiwum Szczecinera

Nazistowskie plany przebudowy Szczecina

Czy można wyobrazić sobie Szczecin bez Czerwonego Ratusza? Bez gmachu rektoratu Pomorskiego...

kapsula-czasu-kosciol-dabie_3
AktualnościHistoria

List do przyszłych pokoleń w kościelnej wieży

Oryginalne dokumenty z aktem erekcyjnym i pieczęcią kościelną oraz podpisami wszystkich fundatorów...