Home Biznes i inwestycje Ten projekt robi ogromne wrażenie. Gmach Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego doczeka się rozbudowy?
Biznes i inwestycjeKultura

Ten projekt robi ogromne wrażenie. Gmach Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego doczeka się rozbudowy?

1k

Temat rozbudowy gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego jest stary jak świat. Co prawda jego przebudowa i remont stały się rzeczywistością, ale koncepcja przygotowana przez Aleksandrę Jackowską, Natalię Siedlecką, Mateusza Nisiewicza i Bartka Litwinkę z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego jest warta rozważenia.

Projekt powstały przez ww. zespół pod opieką dr inż. arch. Miłosza Raczyńskiego zakłada stworzenie nowego budynku, który będzie rozszerzeniem funkcjonalnym obecnego gmachu Muzeum, wybudowanego w latach 1908-1911 według pomysłu Wilhelma Meyera-Schwartaua (stworzył on całe Wały Chrobrego). Jego elewacja zachodnia od strony placów Mickiewicza i Praw Kobiet jest przysłonięta przez niski budynek pawilonowy, znajdujący się w złym stanie technicznym i zaburzający percepcje gmachu. 

Według tej koncepcji ów pawilon ma zostać usunięty, okoliczne drzewa zachowane, a wieża na szczycie gmachu ma być wyeksponowana. Ponadto ma zostać stworzony nowy ciąg komunikacyjny, a nowa bryła wyodrębniona od ponad stuletniego budynku.

– Po wnikliwych analizach istniejącego budynku Muzeum wraz z jego charakterystyczną fasadą udało się stworzyć koncepcję w duchu współczesnej architektury przy zachowaniu charakteru całego założenia – opisują autorzy projektu.

Całkowicie nowy budynek ma składać się z dwóch głównych brył połączonych ze sobą przeszklonymi pomostami. Dynamikę całości uzyskano poprzez przesunięcie poszczególnych brył tworzących przestrzenie sal wystawowych. W celu zachowania istniejących na dziedzińcu drzew, budynek będzie posiadać wyraźną separację pomiędzy głównymi funkcjami muzealnymi i administracyjnymi. Dodatkowym smaczkiem są licznie zinterpretowane reliefy, nawiązujące do wschodniej elewacji gmachu Muzeum.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...