Lodołamacze już gotowe do akcji. 8 jednostek będzie czuwać nad bezpieczeństwem Szczecinian. Rozpoczęło się też monitorowanie stanu rzek i urządzeń hydrotechnicznych. W razie potrzeby w lodołamaniu pomogą jednostki z Niemiec.
Dla lodołamaczy sezon zimowy rozpoczyna się z początkiem grudnia, kończy w marcu, bo zima to na rzekach ryzyko powodzi zatorowych. Pracownicy Wód Polskich nie tylko monitorują stan rzek, ale także wałów przeciwpowodziowych i urządzeń wodnych.
– Aktualnie na obiektach prowadzone są jeszcze prace utrzymaniowe, a także planowe przeglądy i kontrole budowlane. Corocznie, urządzenia hydrotechniczne poddawane są okresowym kontrolom stanu technicznego, wymaganym przepisami ustawy – Prawo budowlane, jak również przeglądom okresowym wykonywanym przed nadejściem zimy. Na części budowli zdjęto szandory, podniesiono zasuwy i oczyszczono z napływających gałęzi i namułów. Pompownie, jazy i zastawki są na bieżąco konserwowane i utrzymywane w sprawności, zachowując pełną manewrowość urządzeń – informują Wody Polskie.
Chodzi o to, aby nie dopuścić do niekontrolowanego podnoszenia się poziomu wód, spiętrzania i tworzenia zatorów.
– W sezonie zimowym w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą wystąpić warunki do występowania powodzi zatorowych. Zatory lodowe na ciekach mogą doprowadzić do niebezpiecznego podpiętrzenia wody i potopień, a niekontrolowany pochód kry może zagrażać m.in. przeprawom mostowym czy infrastrukturze hydrotechnicznej – informują Wody Polskie.
W całym kraju do walki z lodem na Wiśle, Warcie, Odrze i Noteci przygotowano 26 lodołamaczy. 8 z nich będzie pływać po szczecińskim fragmencie Odry. Do akcjo w nowym sezonie przygotowane są Tarpan, Ocelot, Andrzej, Stanisław, Odyniec Dzik, Lis oraz Żbik jako lodołamacz rezerwowy. Stacjonują w Podjuchach.
Lodołamacze dbają o bezpieczeństwo nie tylko w Szczecinie i okolicy, ale także na odcinku granicznym. Dlatego na podstawie polsko-niemieckiego porozumienia z 1997 roku, w razie potrzeby akcji lodołamania na dolnym i granicznym odcinku Odry uczestniczyć będą również niemieckie lodołamacze. Niemcy będą mogli wysłać do akcji maksymalnie 7 jednostek.