Pierwszy park kieszonkowy na Niebuszewie, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 41, został uroczyście otwarty w poniedziałek przez władze miasta. Była to również okazja do ogłoszenia programu „Parki dla szczecinian”, który przewiduje kompleksowy rozwój terenów zielonych na najbliższe 5 lat i obejmuje 28 inwestycji na ponad 50 ha powierzchni.
Nowy obiekt przy ul. Niemcewicza, nazwany „Ogrodem zmysłów”, zawiera nie tylko typowe dla parków elementy, takie jak roślinność, ścieżki, ławki i latarnie, ale też wiele oryginalnych rozwiązań, mających być wzorem dla kolejnych tego typu przedsięwzięć. Wśród nich są: teren do gier zespołowych, równoważnie i słupki do przeskakiwania, labirynt kulkowy, leżaki siatkowe, ścianka-przytulanka i „dance chimes”. Powstał on dzięki głosom mieszkańców w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim.
– Tytuł zielonego miasta zobowiązuje, a dbałość o środowisko i rozwój zielonej infrastruktury jest jednym z naszych priorytetów, szczególnie istotnym w dobie zmieniających się warunków klimatycznych. Wiemy też, jak ważny jest to temat dla szczecinian i głównie z myślą o nich przygotowaliśmy program rozwoju terenów zielonych, obejmujący aż 28 parków o wartości prawie 120 mln zł – powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Jak podkreślił wiceprezydent Łukasz Kadłubowski, przygotowany przez miasto plan zakłada realizację od 4 do 6 obiektów rocznie. Na najbliższe działania w tym roku zabezpieczono ponad 12 mln zł.
Trzy zróżnicowane części
Program „Parki dla szczecinian” składa się z trzech części. Pierwsza z nich obejmuje 4 duże parki miejskie, a w jej ramach znalazła się nie tylko gruntowna rewitalizacja parku Żeromskiego, ale też „Słodkie lenistwo” przy ul. Cukrowej, „Majowa łąka” przy ul. Andrzejewskiego i „Relaks nad wodą” przy ul. Wendeńskiej na Żelechowej.
Na drugą część składa się 14 parków osiedlowych, a każdy z nich będzie miał zupełnie inny charakter. Wśród nich jest nie tylko powstający ekopark przy ul. Złotowskiej, ale również „Zielony brzeg” na Bulwarze Gdańskim, „Zielona wizytówka” na środkowej części pl. Zwycięstwa, „Ptasie radio” przy ul. Pomarańczowej, „Aktywnie na Pogodnie” przy ul. Korfantego czy park osiedlowy na osiedlu Kasztanowym.
Ostatnią grupę stanowi 10 parków kieszonkowych, wciśniętych pomiędzy bloki mieszkalne niewielkich obszarów zielonych. Poza „Ogrodem zmysłów” na tej liście są m.in. „Zielony środek” przy ul. Mianowskiego, „Ogród impresji” na skwerze im. Guido Recka, „Motylarnia” przy ul. Małopolskiej i „Zielone serce osiedla” przy ul. Dmowskiego.
Każdy park będzie inny
Jak przyznała ogrodniczka miasta Marta Safander-Domańska, listę nowych parków przygotowywano w oparciu o pomysły mieszkańców oraz ich potrzeby i oczekiwania. Jej zdaniem każdy nowy park ma zrywać ze sztampą i nudą.
– Każda przestrzeń ma swój specyficzny charakter, który chcemy zachować i podkreślić. Dzięki temu powstające parki będą się między sobą znacząco różniły i zachowają ducha miejsca. Innym ważnym założeniem programu jest osiągnięcie bardzo wysokiej jakości rozwiązań projektowych. Będziemy stawiać na indywidualnie projektowaną małą architekturę, nadążające za trendami kompozycje zieleni i wyposażenie szyte na miarę potrzeb użytkowników danej przestrzeni. Nie ma mowy o sztampie czy nudzie – powiedziała Marta Safander-Domańska.
W przygotowaniu jest wspomniany wcześniej ekopark przy ul. Złotowskiej, a w stadium projektów znajdują się skwer na pl. Zwycięstwa (pomiędzy Bramą Portową a kościołem garnizonowym) czy też rozbudowa Psiego Pola na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica oraz strefy sportu przy ul. Korfantego na Pogodnie.