Home Kultura Taki będzie najbliższy weekend w Szczecinie! Jest w czym wybierać
KulturaLifestyle

Taki będzie najbliższy weekend w Szczecinie! Jest w czym wybierać

310

Przed nami ostatni weekend maja. Warto sprawdzić, jakie atrakcje zaplanowano dla szczecinian.

 

Piątek, 24 maja

 • 13:00 – FESTIVAL RUSKICH, Fura Pierogów Food Truck (ul. Duńska)
   • Przygotujcie się na prawdziwą ucztę smaków, ponieważ będziecie mieli okazję spróbować pysznych pierogów ruskich w różnych wariantach, np. z dodatkiem mięty!
 • 18:00, 20:00 – „Imię”, Nowa Dekadencja
   • Akcja rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru, podczas kolacji wyprawianej przez profesora literatury Pierre’a (Szymon Bobrowski) i jego żonę Elisabeth (Małgorzata Foremniak) w ich paryskim mieszkaniu. Zaproszeni goście, to przyjaciel domu, puzonista – Claude (Marcin Hycnar / Mateusz Banasiuk), brat Elisabeth, błyskotliwy przedsiębiorca – Vincent (Wojciech Malajkat) oraz jego dużo młodsza, ciężarna partnerka Anna (Dorota Krempa).  W tym gronie przebieg spotkania wydawał się doskonale przewidywalny. Jednak tym razem typowe, drobne sprzeczki przerodzą się w prawdziwą bitwę. A całe zamieszanie wywoła niewinne z pozoru pytanie: Czy macie już jakiś pomysł na imię?
  • 18:00 – „Korowód w przemijaniu: Czas”, DK Słowianin – PREMIERA 
   • To najnowszy spektakl Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego TRUE szczecińskiego teatru tańca z tancerzami-aktorami z różnymi niepełnoprawnościami. Korowód tworzony w nurcie sztuki konceptualnej zabierze nas w opowieść o istocie czasu i przemijania. Inspiracją stała się twórczość artysty konceptualnego Romana Opałki.
 • 19:00 – „Piaf”, Teatr Polski
   • Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego…
 • 19:00 – American Jazz Hits From the Movies, Filharmonia Szczecińska
   • To będzie niesamowity wieczór przepełniony magią kina i jazzu. Nie zabraknie zatem muzyki z filmów o jazzie, jak i jazzem wypełnionych. Podczas koncertu muzycy wezmą na tapet takie tytuły jak „Mo’ Better Blues” (1990) Spike’a Lee, „New Orleans” (1947) Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” (1954) Anthony’ego Manna. Wszystko to w nowych aranżacjach, napisanych specjalnie na potrzeby tego wieczoru oraz w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie i gości specjalnych.
 • 19:00 – „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”, Teatr Mały
   • Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości. W tle między innymi “Szare miraże”, “Voyage, voyage” czy “Samba przed rozstaniem” w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.
 • 19:00 – „Miłość po francusku na Salonie Paryża”, 13 Muz – PREMIERA 
   • Czy miłość jest lekarstwem, czy trucizną? Pytanie, z którym zmagali się romantycy, choć tak naprawdę towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, stawiają sobie twórcy spektaklu „Miłość po francusku na Salonie Paryża”, najnowszej produkcji „Teatru Don’t worry, don’t worry” („Nie martw się, nie martw”).
 • 19:00 – „Bibikings and Friends”, Teatr Kana
   • Koncert promujący PREMIERĘ trzeciej płyty zespołu BIBIKINGS: „NAPARSTKI”. Jej tytuł nawiązuje do naparstka używanego do szycia bo, tak jak on, te piosenki mają chronić przed bólem. Teksty piosenek skupiają się na trudach dnia codziennego, monotonii życia i jego przytłaczającym pędzie. Dotykają różnych emocji, opowiadają o smutku, strachu, tęsknocie, braku, utracie i samotności. Jest to wnikliwa analiza stanów wewnętrznych i obserwacji otaczającego świata, przekazana w symboliczny i poetycki sposób. Piosenki prowokują do zastanowienia się nad sobą, nad bliższą i dalszą rzeczywistością, upominają się również o przyszłość. Przez bijące z nich ciepło i bliskość tematów, które dotykają każdego z nas, przynoszą otuchę, mimo że trudno znaleźć w nich nadzieję.
 • 19:00 – PSR Underground Flex vol. (777) – „Urodziny włodarzy”, Krzywy Gryf
   • Jest to cykl imprez organizowanych dla podziemnej części rapu, na której wystąpić może każdy, kto podeśle do nas na swój materiał i zostanie pozytywnie oceniony przez resztę załogi PSR! Załoga Krzywego Gryfa skupia się na promowaniu undergroundowych artystów, aby ze swoją twórczością mogli dotrzeć do większego grona odbiorców. Jest to także okazja do sprawdzenia się na scenie i wystąpienia na żywo przed publiką co zawsze zapewnia niesamowite emocje!
 • 21:00 – Jurij Khrypun, Copernicus Club
  • Jurij Khrypun – jego twórczość fortepianowa charakteryzuje się głęboką ekspresją i technicznym mistrzostwem. Jego muzyka przemyca bogate emocje i narracje, zaskakując słuchaczy oryginalnymi harmoniami i dynamicznymi melodiami. Khrypun nieustannie eksperymentuje z formą i stylem, łącząc w swoich utworach elementy klasycznej tradycji z nowoczesnymi dźwiękami.

Sobota, 25 maja

 • 9:00, 10:30, 12:00 – „Raniutto”, Filharmonia Szczecińska
   • Warsztaty „Raniutto” stały się wręcz kultową aktywnością sobotnich poranków w Filharmonii. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami nie tylko uczestniczą w warsztatach, ale również sami je tworzą. To okazja, by przyjrzeć się instrumentom z bliska, spędzić czas w gronie innych małych melomanów, a przede wszystkim: ulec terapeutycznej mocy muzyki. Warsztaty „Raniutto” wpływają na wszystkie obszary rozwoju dziecka, a szczególnie na emocjonalny, społeczny i intelektualny. Uczestnicy warsztatów – dzieci i opiekunowie – mogą poddać się dźwiękom żywej muzyki, w którą wsłuchują się poprzez zabawę.
 • 10:00 – „Wyjątkowe warsztaty: gips i kamienie naturalne”, Pracownia Old White (Ściegiennego 1)
 • Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty w Szczecinie – warsztaty tworzenia dekoracji z gipsu polimerowego i biżuterii z kamieni naturalnych. Jest to super okazja do nauczenia się czegoś nowego i spędzenia czasu w kreatywnym gronie.

Na warsztatach będziemy odlewać dwie dekoracje (podstawka owalna i szkatułka – róża lub stożek) z wykorzystaniem różnych technik zdobienia – marble, lastryko, złocenie. Druga część warsztatów obejmuje pracę z kamieniami naturalnymi – poznanie ich właściwości i stworzenie swojej niepowtarzalnej bransoletki.

Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i inwencji!

 • 11:00 – „Carniloving 2024 | Poznaj swojego psa na nowo!”, Psia Polana (Park Kasprowicza)
  • Carniloving to cykliczne wydarzeniem stworzone z miłości do psów. Zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt – tych najmłodszych jak i dorosłych.

Niezależnie czy opiekujesz się kundelkiem czy psem rasowym, to w każdym czworonożnym przyjacielu drzemią naturalne instynkty zapisane w genach. Przejawiają się one podczas zabawy jak i w życiu codziennym, wpływając na psie zachowanie i ich reakcje na otoczenie.

Podczas Carniloving poznasz i rozwiniesz instynkty swojego psa, poprzez edukację, specjalne wyzwania i rozrywkę, a dzięki lepszemu zrozumieniu swojego pupila, Wasza więź stanie się jeszcze mocniejsza.

Przyjdź na Carniloving i poznaj swojego psa na nowo. Czekamy na Ciebie 25 maja na Psiej Polanie w Szczecinie! 

  • 13:30 – „NIE TYLKO MATKI. PANIE NA ZAMKU W CZASACH SZWEDZKICH I PRUSKICH”, Zamek Książąt Pomorskich
   • Spacer z przewodnikiem, którym tym razem będzie Anita Dubińska-Nowacka. 25 maja 1654 roku odbyła się smutna uroczystość, która przypieczętowała koniec dynastii Gryfitów – pogrzeb Bogusława XIV. Na Zamku i w dawnym księstwie zaczęli rządzić Szwedzi, Brandenburczycy, a potem Prusacy. To czasy niepospolitych kobiet, dla których Zamek był domem lub ośrodkiem sprawowania władzy. Były to królowa szwedzka Krystyna, królowa polska Katarzyna Leszczyńska, caryca Katarzyna II oraz niedoszła królowa Prus Elżbieta Brunszwicka. Zbiórka odbędzie się pod 
 • 14:00 – „DZIEŃ MAMY – mini warsztaty tworzenia świec zapachowych”, Hoca Candle (Jagiellońska 37)
 • Wszyscy zainteresowani będą mogli stworzyć swoją własną świecę 120 ml, otrzymają krótką instrukcję oraz wszelkie gotowe komponenty i wykonają swoje kompozycje zapachowe, mając do wyboru szeroką gamę przeróżnych aromatów.
 • 15:00 – „A kuku!”, Teatr Lalek Pleciuga
   • W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi…
    Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłdoszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najwazniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
 • 15:00 – Spacer „Co nam rośnie pod nogami” (plac Teatralny)
 • Wybierzemy się na wycieczkę, żeby zobaczyć, co nam rośnie i kwitnie pod nogami. Zapraszam na przechadzkę przez miejskie skwery, osiedla, parki, gdzie rosną nie tylko drzewa i krzewy, ale i rośliny zielne, często niezauważane i określane mianem „chwastów” albo „zielska”. Będzie dzikich roślinach i dzikiej przyrodzie, która dobrze się czuje w środowisku miejskim. Będzie też trochę o historii, ciekawych budynkach, ciekach wodnych w Szczecinie i dziejach jeziora Rusałka. Od „Pleciugi” dojdziemy przez ul. Wąską i Janosika do ul. Słowackiego, gdzie potok Osówka chowa się pod ziemię, w pobliżu stoi szachulcowy hotel, a dawno temu stał tam młyn. Jeśli tylko nam się poszczęści, to zatrzymamy się wielokrotnie przy kwitnących chwastach. Powiem wtedy, czym się różni rodzaj od gatunku i odmiany, jak odróżnić mlecz od mniszka lekarskiego, co to są byliny, a co to są rośliny inwazyjne. Wstęp wolny, jeśli ktoś może dać napiwek, będę wdzięczny. Spacer zakończymy po ok. 2 godzinach nad jeziorem Rusałka w okolicach Mostku Japońskiego.
 • 15:30 – „OBŁĄKANY FEST”, Piwnica Kany
   • Jak wszystkie wielkie rzeczy, zaczęło się od pomysłu na spotkaniu z kumplami… Który urósł trochę bardziej, niż ktokolwiek się spodziewał.
    Przed Wami największe i najcięższe wydarzenie tej wiosny, czysta koncentracja decybeli i destylat z niskich tonów. OBŁĄKANY FEST zabierze Was w podróż, z której nie wrócicie tacy sami. Crème de la crème szczecińskiej sceny ciężkiego grania, wraz ze wspaniałymi gośćmi z Poznania. Takie rzeczy – i to za darmo! – W Mieście, W Którym Nic Się Nie Dzieje.
 • 16:00 – „Gość – inność”, Teatr Polski
   • Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny – od lat stoi pusty, bo Herta łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
 • 16:00 – 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT – „Tata”, Teatr Lalek Pleciuga
   • Spektakl Teatru Arlekin z Łodzi. Tytułowy bohater spektaklu „Tata” to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet… znika.
 • 17:00 – „Pozory mylą”, Zamek Książąt Pomorskich
   • Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
 • 17:00 – „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”, Teatr Mały
   • Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości. W tle między innymi “Szare miraże”, “Voyage, voyage” czy “Samba przed rozstaniem” w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.
 • 17:00 – „Hipnoza” – PREMIERA, Teatr Kameralny
   • Do gabinetu psychologa-terapeuty przychodzi aktorka z problemami psychosomatycznymi, w tym – utratą głosu, co dla aktorki jest największym nieszczęściem jakie może potkać człowieka wykonującego ten zawód. Załamanie kariery, głęboka frustracja, histeria, którym stawia czoła wytrawny, uznany specjalista. Dotrzeć do wnętrza człowieka, do jego psychiki, duchowości nie jest rzeczą prostą, tym bardziej, że mamy do czynienia z aktorką.
 • 17:30 – PKO Ekstraklasa, Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze, Stadion Miejski im. Floriana Krygiera
   • To będzie ostatni mecz Portowców w sezonie 2023/24 i ostatnia okazja, aby kibicować piłkarzom Pogoni przed wakacyjną przerwą.
 • 18:00 – „Nagły Atak Spawacza, Tassack, .bHP, Detection”, Krzywy Gryf
   • Podczas tego wydarzenia swoje urodziny będą obchodziły wielkopolskie grupy Nagły Atak Spawacza i Tassack, a okazję do zaprezentowania się szerszej publiczności będą mieli metalowe .bHP i Detection – dla tych ostatnich to będzie sceniczny debiut!
 • 19:00 – „Piaf”, Teatr Polski
   • Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego…
 • 19:00 – „Orfeusz w piekle”, Opera na Zamku
   • „Orfeusz w piekle” Jacques’a Offenbacha to jedna z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów.
    W tej zwariowanej parodii muzycznej wszystko jest na opak, a historia bohaterów układa się przewrotnie, inaczej niż w mitycznym oryginale. Jest intryga, żart, ironia i całe mnóstwo komicznych, frywolnych zdarzeń z niezapomnianym „piekielnym galopem” z II aktu, czyli słynnym kankanem.
    To pozornie lekkie dzieło o znudzonych sobą mitologicznych małżonkach szukających miłosnych przygód, porusza tematy, które do dziś nie straciły na aktualności: podwójnej moralności, hipokryzji i nadużywania władzy przez elity.
 • 19:00 – Polska Noc Kabaretowa 2024, Teatr Letni
   • Są gibcy, są silni, są w olimpijskiej formie! Przybywamy do Was z najbardziej wysportowaną kabaretową ekipą wszech czasów. Po miesiącach treningów, wycieńczających obozów szkoleniowych i niekończących się przygotowań przedstawiamy program pobijający wszystkie rekordy świata. Będziecie śmiać się najgłośniej, wzdychać z zachwytu niezliczoną liczbę razy, bawić się do utraty tchu. Mamy zamiar pokazać Wam kabaretowy program na miarę igrzysk olimpijskich. Łucznicza celność żartów. Sprinterska szybkość reakcji. Gimnastyczna elastyczność interakcji z publicznością. Szachowa mądrość puent. Wielobojowy dobór tematów. Jednym słowem mamy wszystko, aby zdobyć olimpijski szczyt. Wystąpią: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret K2, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Smile, Szymon Łątkowski i w roli prowadzących – Kabaret Nowaki.
  • 20:00 – „Depeche Mode. See You in Szczecin”, Hala Odra
   • FC Pimpf serdecznie zaprasza wszystkich fanów i sympatyków zespołu Depeche Mode na majowe Ogólnopolskie wydarzenie See You in Szczecin.
    Wydarzenie pierwsze z tego cyklu odbędzie się 25 maja bieżącego roku w kultowym miejscu Szczecina, w HalaOdra. Nie mogło być inaczej!
    Czarna depeszowa sala w której progach bawiliśmy się już super wiosną ubiegłego roku, będzie na Was czekać i zaskakiwać nowymi aranżacjami i depeszowymi grafikami  (o to postara się jak zwykle JO)
    Muzycznie za sterami Myla and Nancy Boy a także niespodzianki, nie tylko muzyczne.
 • 20:00 – „MAULWÜRFE Koncert Kretów | Philippe Quesne”, Ogrody Śródmieście
  • Mając za sobą tournée po Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Chile, muzyczny zespół gigantycznych kretów wychodzi ze swoich jaskiń, aby ponownie koncertować po tym ponurym świecie. Na ich muzykę wpływają wszelkiego rodzaju podziemne dźwięki, miękka muzyka elektroniczna i punkowa melodia głosu. Krety grają na basie, gitarze, perkusji i hipnotyzującym thereminie, by oczarować publiczność i zachęcić do tańca i dobrej zabawy.

Niedziela, 26 maja

 • 10:00 – Urodziny Morskiego Centrum Nauki
   • Świętowanie pierwszych urodzin rozpocznie się o godzinie 10:00. Wówczas w sali konferencyjnej odbędą się warsztaty LEGO z Joanną Krysztoforską. Bardziej znaną jako Ciocia od klocków, uczestniczką pierwszej polskiej edycji LEGO Masters, tiktokerką, którą obserwuje ponad 700 tys. osób. Druga sesja warsztatowa rozpocznie się o godz. 13.
    Od godz. 10 będziemy wręczać gościom okolicznościowe balony, a godzinę później zapraszamy na urodzinowy tort! Będzie go kroił i wręczał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
    Na zakończenie dnia (ok. godz. 21:45) budynek rozświetli iluminacja specjalnie przygotowana z okazji urodzin.
 • 11:00, 12:00, 13:00 – „A kuku!”, Teatr Lalek Pleciuga
   • W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi…
    Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłdoszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najwazniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
 • 11:00, 12:45, 14:30 – Twórcze spotkania na wystawie MIASTO(dla)DZIECI, Galeria Tworzę się
   • Obecna przestrzeń w galerii TWORZĘ SIĘ to zaproszenie do wspólnego projektowania najbliższego otoczenia. To próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka, dająca możliwość budowy swojego mikro świata. Dzieci to urodzeni architekci i architektki. Organizatorzy postanowili całkowicie oddać stery w ich ręce. MIASTO DZIECI zostało w 99% zaprojektowane przez młodych ludzi, jest emanacją ich marzeń i potrzeb.
 • 12:00 – Otwarcie sezonu HolyCow the HappyningHouse (Binowo 7)
  • Będziemy świętować rozpoczynający się sezon letni w klimatycznym miejscu, otoczeni wspaniałymi ludźmi, unikalną sztuką, rękodziełem, muzyką i śpiewem, pokazami, lokalnymi produktami i jadłem. Dla zainteresowanych przygotowano bazar, na którym będzie zakupić unikalne rzeczy, tworzone ręcznie przez lokalnych artystów, twórców i rzemieślników, oraz produktów od lokalnych rolników, takich jak sery, jaja, miody.

Nie zabraknie uczty dla ducha i ucha. Ugościmy wspaniałych artystów, między innymi wokalistka Ewa Nowak wraz z zespołem w aranżacjach polskiego rocka akustycznie, pełny energii chór muzyki rozrywkowej Rock&Fire, zespół flamenco wykonany przez tancerki AIRE, zespół Space Fly w brzmieniu rocka, jazzu i funku.

Ponadto będzie uczta dla brzucha w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich BinoWianki.

 • 12:30 – Spacer architektoniczny po Grabowie (początek przy Teatrze Polskim)
 • Spacer architektoniczny po Grabowie jest wydarzeniem towarzyszącym premierze przewodnika architektonicznego po Szczecinie. Autorzy przewodnika: Justyna Borucka, Harald Gatermann i Jakub Gołębiewski poprowadzą spacer trasą wyznaczoną w książce, prezentując obiekty architektoniczne pochodzące z różnych epok i reprezentujące różne style architektoniczne. Na trasie spaceru znajdą się zarówno dzieła szczecińskich architektów przedwojennych – Adolfa Thesmachera i Gustava Gaussa oraz architektów współczesnych, którzy wpłynęli na zmianę oblicza tej dzielnicy.
 • 16:00 – „Warsztaty kulinarne – Włoski Dzień Matki”, Kulinarne Atelier (al. Wojska Polskiego 184C)
 • Dzień Matki w Kulinarne Atelier w klimacie smaków ze słonecznej Italii. Kuchnia włoska jest szybka i prosta w przygotowaniu, genialnie łączy ludzi oraz wywołuje pozytywne emocje. To wystarczający powód, aby tegoroczny Dzień Matki spędzić we włoskim stylu! Zaproś swoją mamę albo najlepiej przyjdźcie razem na warsztaty. Zafundujemy Wam krótki kurs przygotowania klasycznych włoskich dań. 

Warsztaty rozpoczniemy lampką prosecco i chrupiącą grzanką. Z naszym szefem, Leszkiem Wodnickim (półfinalistą II edycji polskiego MasterChefa), przygotujemy wspólnie risotto z truflami, a w menu pojawi się również akcent sezonowy w postaci dania ze szparagów. Warsztaty zakończymy włoskim deserem i filiżanką esprsso. Degustacja dań przy kieliszku wina od firmy Wineland – importer win od 2005 roku.

 • 16:00 – „Matka Kordiana. Jak matki kochały swoich romantycznych synów?”, Zamek Książąt Pomorskich
   • Polski romantyzm to epoka powstań zbrojnych. Ginęli w nich lub uchodzili z kraju jako emigranci młodzi chłopcy. Jak matki patrzyły na ich tragiczne losy? Czy pochwalały ich poświęcenie? Czy były szczęśliwe? 
    Przez pryzmat (nie)obecnej matki Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego dr Jędrzej Wijas (Instytut Literatury i Nowych Mediów US) przyjrzy się miłości macierzyńskiej w polskim romantyzmie. 
 • 16:00 – „Gość – inność”, Teatr Polski
   • Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny – od lat stoi pusty, bo Herta łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
 • 17:00 – „Pozory mylą”, Zamek Książąt Pomorskich
   • Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
 • 17:00 – „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”, Teatr Mały
   • Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości. W tle między innymi “Szare miraże”, “Voyage, voyage” czy “Samba przed rozstaniem” w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.
 • 18:00 – „Orfeusz w piekle”, Opera na Zamku
   • „Orfeusz w piekle” Jacques’a Offenbacha to jedna z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów.
    W tej zwariowanej parodii muzycznej wszystko jest na opak, a historia bohaterów układa się przewrotnie, inaczej niż w mitycznym oryginale. Jest intryga, żart, ironia i całe mnóstwo komicznych, frywolnych zdarzeń z niezapomnianym „piekielnym galopem” z II aktu, czyli słynnym kankanem.
    To pozornie lekkie dzieło o znudzonych sobą mitologicznych małżonkach szukających miłosnych przygód, porusza tematy, które do dziś nie straciły na aktualności: podwójnej moralności, hipokryzji i nadużywania władzy przez elity.
 • 18:00 – „Projekt: Matka”, Teatr Kana
   • „Projekt: Matka” to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem… Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Przy całej bezbrzeżnej miłości do własnego dziecka można mieć go czasem jednocześnie dość, to naturalne i ludzkie. Ale o tym się głośno nie mówi, przecież zawsze znajdzie się ktoś świętszy od świętego, który zgromi wzrokiem i nazwie wyrodną matką. Matki więc milczą, tłumią swoje frustracje gdzieś głęboko, wyżyją się co najwyżej gdzieś w internecie, na blogu, najczęściej anonimowo. Ale Kana postanowiła nie milczeć, macierzyński Mordor wyrzucić wprost na scenę, nazwać pewne rzeczy wprost, bo dlaczego nie.” – pisała w 2016 roku Monika Żmijewska z białostockiej Gazety Wyborczej.
 • 19:00 – 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT – „Farm Fatale”
   • Pięcioro strachów na wróble, poetów i muzyków, żyje w świecie, z którego zniknęli już ludzie. To, co zostało, zdaje się przypominać gospodarstwo wiejskie. Strachy prowadzą stację radiową, oddają się filozoficznym rozważaniom i z rozbrajającym humorem ożywiają miniony świat hasłami, wspomnieniami i archiwalnymi nagraniami.
 • 19:00 – „Piaf”, Teatr Polski
   • Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego…
 • 19:00 – Bareja wieczorową porą, Filharmonia Szczecińska
   • Oto cykl Brillante spotka się z legendą PRL-owskiego kina, bowiem tego wieczoru szczecińscy filharmonicy wykonają muzykę z najbardziej znanych filmów samego Stanisława Barei. To będzie uroczy i przepełniony humorem wieczór w towarzystwie parówkowych skrytożerców, zawodowych mężów-dyrektorów oraz tych, którzy nie są obsługiwani.
 • 19:00 – „Matka Putina”, Nowa Dekadencja
  • Gościnny monodram Anny Januszewskiej, aktorki Teatru Współczesnego, osnuty jest wokół mało znanej historii Wiery Nikołajewny Putiny, która – wbrew oficjalnej wersji Kremla, podaje się za biologiczną matkę Władimira Putina. Starsza kobieta, w oblężonej przez rosyjskie wojska gruzińskiej wiosce, w emocjonującym monologu opowiada o zaskakujących wydarzeniach sprzed lat, z okresu dzieciństwa swego nieślubnego syna.

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

Kultura

Legenda polskiego punka wystąpi na rocznicę szczecińskich porozumień sierpniowych

Koncert pod hasłem „Świetlica Wolności”, organizowany wspólnie przez Centrum Solidarności „Stocznia” oraz...

Kultura

„Harriet” odwiedzi Majowe. Takie będzie dzisiejsze Kino na Leżakach

Już dzisiaj Kino na Leżakach przeniesie się na Osiedle Majowe. Wieczorem wszyscy...