Home Motoryzacja Szczecińskie warsztaty sprostają wyzwaniu elektromobilności?
MotoryzacjaBiznes i inwestycje

Szczecińskie warsztaty sprostają wyzwaniu elektromobilności?

247
Foto AdobeStock

Na polskich drogach wciąż dominują auta spalinowe, ale wraz z dynamicznym rozwojem technologii motoryzacyjnych, pojazdy elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Jednakże serwisów samochodowych w Szczecinie, w których można kompleksowo naprawiać pojazdy bezemisyjne, jest niewiele. Wiele warsztatów zdaje się być nieco opóźnionych w dostosowaniu się do potrzeb nowoczesnych pojazdów.

 

Mimo licznych zalet, takich jak chociażby niskie koszty eksploatacji, pojazdy bezemisyjne wciąż budzą kontrowersje i wielu kierowców neguje pozytywny wpływ na środowisko samochodów elektrycznych. Niemniej „elektryków” na drogach jest coraz więcej – według licznika PSPA ponad 80 000, w konsekwencji zapotrzebowanie na mechaników, którzy się znają na serwisowaniu takich aut, również rośnie. Tymczasem w całej Polsce serwisy samochodowe zdają się bagatelizować nowe potrzeby właścicieli pojazdów. Dlaczego tak się dzieje i jakie wyzwania stoją przed serwisami samochodowymi w erze pojazdów elektrycznych?

 

– Problem dotyczy nie tylko samochodów, ale generalnie wszystkich pojazdów z napędami bezemisyjnymi, także wózków widłowych, czy systemów napędowych w łodziach motorowych – mówi Marcin Hołub ze spółki mPower, specjalizującej się w projektowaniu i budowaniu napędów elektrycznych i wodorowych. – Brak wiedzy i doświadczenia techników w obszarze napędów elektrycznych jest zauważalna. Tradycyjne naprawy silników spalinowych różnią się znacznie od prac konserwacyjnych i napraw systemów składowych oraz mechanizmów w samochodach elektrycznych. Dlatego właściciele warsztatów powinni inwestować w szkolenia i certyfikacje dla swojego personelu, a także w odpowiedni sprzęt – tłumaczy.

 

Naprawa pojazdów elektrycznych wymaga specjalistycznego sprzętu i narzędzi, które nie są dostępne w każdym standardowym warsztacie samochodowym. Zarówno szkolenia, jak i zakup nowych urządzeń do diagnostyki i serwisowania to spory wydatek dla właścicieli warsztatów.

 

– Pojazdy elektryczne wyposażone są w skomplikowane systemy elektryczne i baterie o dużej pojemności. Wymiana lub naprawa baterii jest procesem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Ponadto, takie operacje mogą być bardzo kosztowne, co sprawia, że wiele serwisów nie jest gotowych do świadczenia tego rodzaju usług – mówi Piotr Popiołek z serwisu Auto Wojak. – My nie oglądamy się na innych i inwestujemy w kadry, jesteśmy przygotowani na zmiany, które następują w motoryzacji. Nie zawsze jednak same chęci rozwoju wystarczą. Warto zaznaczyć, że części zamienne dla samochodów elektrycznych bywają trudno dostępne. W niektórych przypadkach producenci samochodów elektrycznych ograniczają wręcz dostęp do części zamiennych, co utrudnia pracę niezależnych serwisów, takich jak nasz – wyjaśnia.

 

Czy w Szczecinie za chwilę pojawi się problem z serwisowaniem „elektryków”? Czy jedynym wyjściem dla kierowców będą autoryzowane warsztaty dealerów?

 

– Rynek się zmienia, producenci samochodów elektrycznych otwierają swoje serwisy i oferują rozwiązania szkoleniowe dla niezależnych serwisów, konkurencyjność wcześniej czy później sprawi, że mechanicy będą musieli pozyskiwać nową wiedzę i umiejętności w zakresie serwisowania samochodów eklektycznych. Jestem w tym zakresie optymistą – tłumaczy Piotr Popiołek.

 

Marcin Hołub w rosnącej popularności pojazdów elektrycznych zauważa szansę na rozwój. Te warsztaty, które dzisiaj nie mają silnej pozycji na rynku ani jasnej specjalizacji, inwestując w obsługę pojazdów bezemisyjnych, mogą się wybić.

 

– Systemy i rozwiązania w napędach bezemisyjnych rozwijają się w tempie zawrotnym, przykładem tego może być niedawna premiera nowej generacji baterii Shenxing firmy CATL, które dają użytkownikom 400 km zasięgu samochodu osobowego po dziesięciominutowym procesie ładowania. W miarę jak technologia elektryczna będzie się rozwijać, serwisy samochodowe będą musiały kontynuować proces adaptacji, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku. To wyzwanie, ale także szansa na rozwijanie się w dynamicznie zmieniającym się świecie motoryzacji. Ci, którzy jako pierwsi będą potrafili się przebranżowić, będą mieli dużą ilość klientów – mówi

 

Wskazuje, że obecnie warsztatów w Szczecinie, które są w stanie kompleksowo poradzić sobie z usterkami w autach elektrycznych, jest niewiele. Niezależne serwisy tego typu można policzyć na palcach jednej ręki.

Powiązane artykuły

przebudowa wojska polskiego
AktualnościBiznes i inwestycje

Na Wojska Polskiego brakuje wiat na przystankach

Budowa zakończona, aleja od dawna służy mieszkańcom, a ci… mówią, że brakuje...

AktualnościBiznes i inwestycje

To ujęcie wody działa od blisko 100 lat

Już prawie od 100 lat działa ujęcie wody w Pilchowie. Choć zmienia...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Światowy gigant kupił tereny pod Stargardem. Chce tu budować fabrykę soków

Firma rozpoczęła już proces inwestycyjny, teren – całych 14 hektarów – ma...

AktualnościBiznes i inwestycje

W przyszłym roku na grilla na Majowe? Rusza budowa miejsca, którego chcieli mieszkańcy

Właśnie rozpoczyna się budowa polany grillowej na osiedlu Majowym. To pomysł samych...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com