Home Aktualności Szczecińscy architekci-artyści wygrali konkurs. Ich koncepcja robi wrażenie
AktualnościBiznes i inwestycjeKultura

Szczecińscy architekci-artyści wygrali konkurs. Ich koncepcja robi wrażenie

249

Prezydent Starogardu Gdańskiego ogłosił konkurs na koncepcję budowy pomnika gen. Józefa Hallera. Wczoraj doszło do rozstrzygnięcia i jak się okazuje, najlepszą koncepcję, według Sądu Konkursowego, stworzył szczeciński architekt, Marcin Czyżewski. „To dla mnie bardzo ważna praca, związana z rodzinnym miastem i jego historią” – komentuje artysta.

 

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim. Pomnik ma stanąć na placu w pobliżu dworca PKP, u zbiegu Alei Wojska Polskiego i ulicy Kolejowej.

Pomnik ma historyczne znaczenie dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego, ma przypominać o powrocie Starogardu do Macierzy. Ma uhonorować postać gen. Józefa Hallera – z uwzględnieniem we właściwym kontekście historycznym jego związków ze Starogardem.

Do konkursu zgłoszono 23 prace, artyści mieli rozmaite pomysły na koncepcję pomnika. Zwyciężył projekt szczecińskiego architekta, Marcina Czyżewskiego wraz z zespołem MC Architekci: Zuzanną Miterą, Sylwią Sęk i Magdaleną Trepaszko.

– Organizatorzy konkursu oceniali projekty pod względem atrakcyjności artystycznej koncepcji, zgodności z tradycją historyczną, realności i ekonomiczności przyjętych rozwiązań – mówi Marcin Czyżewski. – Od lat mieszkam w Szczecinie, ale pochodzę ze Starogardu Gdańskiego, dlatego ten projekt ma dla mnie ogromne znaczenie, nie tylko artystyczne, ale przede wszystkim osobiste, związane z rodzinnym miastem, jego historią, przestrzenią, architekturą – dodaje.

Projekt pomnika Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, według Marcina Czyżewskiego, to unikalne połączenie historii, symboliki i funkcjonalności. Pomnik stanowi serce placu, na którym dawniej rozgrywały się ważne wydarzenia społeczne. Centralnym elementem są stalowe płaskowniki otwarte na osi wschód-zachód, które z północy i południa ukazują sylwetkę generała Hallera. To nawiązanie do wydarzeń z 4 lutego 1920 r., gdy generał symbolicznie przyłączył ziemie do Polski, witany z entuzjazmem. Kolor tyczek, odzwierciedlający barwę mundurów Błękitnej Armii Hallera, stanowi hołd dla bohaterów tamtych czasów, a umieszczenie jej w wodzie odnosi się do symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Ta subtelna symbolika podkreśla znaczenie generała Hallera oraz jego oddziału w historii Polski. Pomnik nie tylko upamiętnia, ale także staje się częścią życia społeczności, przestrzenią dla dzieci do wspólnej zabawy i eksploracji.

 

Do budowy według koncepcji, powinny być wykorzystane materiały, takie jak stal i beton, zapewniają trwałość i estetykę, jednocześnie nawiązując do historycznych kontekstów – pionowe elementy przypominają ułańskie szable. Zastosowane technologie, obejmujące system filtracji wody i automatyczne uzupełnianie, zapewniają optymalne warunki dla zbiornika wodnego. Woda stanowi dodatkowy element wizualny i dynamiczny.

To właśnie ten projekt zyskał uznanie jurorów i Sąd Konkursowy przyznał zwycięzcy nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł

To nie pierwszy raz, kiedy Marcin Czyżewski stworzył zwycięski projekt. W 2022 roku wygrał również konkurs na koncepcję siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Stworzył dwukondygnacyjny, częściowo przeszklony budynek z efektowną rampą prowadzącą na dach z tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem – tym pomysłem zachwycił nie tylko jurorów, ale i wielu mieszkańców Starogardu.

– Podczas tworzenia koncepcji, czy też projektów, pracuję nie tylko nad estetyką, ale i nad funkcjonalnością projektowanego obiektu – zdradza Marcin Czyżewski. – Wyobrażam sobie, że obiekt musi czasami zaskakiwać swoją formą, ale musi być przede wszystkim funkcjonalny. Pytam siebie, jak ja bym się czuł w takim miejscu, co powinno tam być, by mieć satysfakcję z obcowania z konkretnym obiektem – tłumaczy.

 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dronem podczas The Tall Ship Races nie polatasz

Drony i inne jednostki latające nie będą mogły latać podczas The Tall...

Aktualności

Zatrzasnęła kluczyki i dziecko w aucie

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny dzień,...

Biznes i inwestycje

Nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz miejsca postojowe. To otoczenie przystanku SKM

Nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz miejsca postojowe powstały w rejonie ulic Kolejowej...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....