Home Kultura Szczecin traci Jakuba Skrzywanka. Znany reżyser pokieruje słynnym krakowskim teatrem
Kultura

Szczecin traci Jakuba Skrzywanka. Znany reżyser pokieruje słynnym krakowskim teatrem

132
fot. Leszek Zych

 Jakub Skrzywanek, były już dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego, przenosi się do Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie będzie pełnił podobną funkcję jak nad Odrą. 

Ta rotacja ma związek z decyzją ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej, która rozstrzygnęła konkurs na szefa krakowskiej sceny narodowej. Została nim Dorota Ignatjew – reżyserka teatralna, była dyrektorka teatrów w Łodzi i Lublinie, a także asystentka dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w latach 2003-2009. Współpracowała z takimi reżyserami, jak Tadeusz Bradecki, Kazimierz Kutz, Agnieszka Glińska, Jan Englert, Andrzej Domalik i Stanisław Różewicz. 

Nowa dyrektora Starego Teatru już wcześniej zapowiadała, że powierzy Skrzywankowi stanowisko dyrektora artystycznego. Niektórzy komentatorzy odebrali przemówienie reżysera podczas premiery sztuki „Giselle, tańcz!” jako swoiste pożegnanie ze szczecińską sceną. I tak właśnie się stało. 

Jakub Skrzywanek był związany z Teatrem Współczesnym od końca 2021 roku, zastępując na stanowisku dyrektora artystycznego Annę Augustowicz. W tym czasie wyreżyserował głośne spektakle „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” oraz „Sen nocy letniej”. Za swoje dokonania otrzymał m.in. Paszport Polityki oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina (2023 rok). Wraz z całym zespołem pracowników prowadził akcję „Teatr to nie jest firma”, mającą zwrócić uwagę władz miasta na bardzo trudną sytuację finansową miejskiej instytucji.

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

Kultura

Legenda polskiego punka wystąpi na rocznicę szczecińskich porozumień sierpniowych

Koncert pod hasłem „Świetlica Wolności”, organizowany wspólnie przez Centrum Solidarności „Stocznia” oraz...

Kultura

„Harriet” odwiedzi Majowe. Takie będzie dzisiejsze Kino na Leżakach

Już dzisiaj Kino na Leżakach przeniesie się na Osiedle Majowe. Wieczorem wszyscy...

LifestyleKultura

Mało jest takich imprez w Szczecinie. W czym tkwi fenomen Męskiego Grania?

To były tylko dwa dni, ale za to spędzone w świetnej atmosferze....