Home Aktualności Szczecin i okoliczne miejscowości pod wodą
Aktualności

Szczecin i okoliczne miejscowości pod wodą

2.6k
Foto: Magdalena Syrycka - FB Suszą! Szczecin

Oberwanie chmury nad Szczecinem! Wiele miejsc, zarówno w Szczecinie, jak i Mierzynie i okolicznych miejscowościach ma ogromne problemy. Drogi są zalane, co paraliżuje możliwość przemieszczania się zarówno pieszo, jak i autem.

 

Intensywne i gwałtowne ulewy podtapiają niejedne miasto w Polsce. Szczecin pod tym względem wyjątkowy nie jest. Dziś po gwałtownych ulewach mieszkańcy wrzucają w social media dziesiątki zdjęć zalanych ulic. Na niektórych fotografiach i filmach widać potoki płynące ulicami. Woda wdziera się do piwnic i garaży.

Nawet jeśli cały system kanalizacji jest odpowiednio przygotowany, to podczas gwałtownych ulew infrastruktura nie daje sobie rady z przepływem dużej ilości wody w krótkim czasie – mówią eksperci. Zdarza się, że powodem podtopień są zaniedbania zarządcy infrastruktury. Nie zawsze podmiotem odpowiedzialnym jest miasto. Wiele studzienek kanalizacyjnych znajduje się na terenie w spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych i odpowiedzialność utrzymania ich w należytym stanie leży po stronie właściciela terenu.

 – Zalewanie nieruchomości zdarza się w różnych częściach Szczecina – mówi Marta Kisielińska, przedstawiciel Nowego Domu Szczecin , firmy specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami. – Taki przypadek mieliśmy między innymi na ulicy Maciejkowej na Warszewie. Tam po każdej większej ulewie woda strumieniem płynęła do podziemnych garażów, co irytowało lokatorów. Okazało się, że odpływ należący do wspólnoty jest całkowicie niedrożny. Natomiast powód tej niedrożności bardzo wszystkich zaskoczył – dodaje.

Powód był kuriozalny. Podczas remontu mieszkania jeden z mieszkańców postanowił do studzienki kanalizacyjnej, odpowiedzialnej za odprowadzanie wody deszczowej, wylać zbędną farbę. Jakby tego było mało, do odpływu trafiła także zaprawa murarska. Kiedy substancje zaschły, przez instalację nie mogła przepłynąć nawet kropla wody. Wówczas deszczówka nie znajdując ujścia, zaczęła zalewać garaże, bywało, że wody było po kostki.

 – Zleciliśmy ZWiK-owi oczyszczanie odpływów, od tamtego czasu nie doszło do żadnego zalania. Wspólnota mieszkaniowa poniosła koszt około 600 złotych za tę usługę – tłumaczy Marta Kisielińska.

To na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek monitorowania i utrzymywania systemu odpływu wód deszczowych. To nie tylko rynny i rury spustowe, ale studzienki ściekowe. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą zatrudniać zewnętrzne firmy specjalizujące się w konserwacji i czyszczeniu takich systemów. Nie zawsze jednak członkowie wspólnot realizują te obowiązki, szukając oszczędności.

– Zawsze rekomendujemy działania związane z należytą konserwacją wszystkich odpływów, ewentualne szkody wynikające z zalania zazwyczaj są większe niż koszty związane z należytym utrzymaniem infrastruktury – wyjaśnia Marta Kisielińska. – Warto też pamiętać, że jeśli zalanie i szkody są wynikiem zaniedbania właściciela nieruchomości, to małe szanse na to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie – dodaje.

Podkreśla, że ważne jest regularne konsekrowanie separatorów i odwodnień linowych, najlepiej w maju przed okresem ulew, by zminimalizować ryzyko zalań.

Problem  odprowadzaniem wody deszczowej podczas nawałnic powraca regularnie. Bez wątpienia miejska infrastruktura wymaga regularnego serwisu i czyszczenia, ale nie zawsze ta infrastruktura jest w stanie w szybkim czasie odebrać tak duże ilości wody. I nie zawsze problem zaczyna się na odpływach należących do miasta.

 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dronem podczas The Tall Ship Races nie polatasz

Drony i inne jednostki latające nie będą mogły latać podczas The Tall...

Aktualności

Zatrzasnęła kluczyki i dziecko w aucie

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny dzień,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

AktualnościSport

Młodzież wyrusza na regaty The Tall Ships’ Races. Początek żeglarskiej przygody już w sobotę

Już w sobotę, 20 lipca Młodzieżowa Reprezentacja Szczecina na Regaty The Tall...